Logo
Logo
9
Okazje

Żywotnik zachodni 'Jantar'

Żywotnik zachodni jest chyba nadal najpopularniejszym krzewem iglastym uprawianym w przydomowych ogrodach. Doskonale nadaje się do tworzenia zielonych ogrodzeń – swobodnych lub formowanych żywopłotów. Wśród setek odmian ozdobnych żywotnika zachodniego warto zwrócić uwagę na polską odmianę ‘Jantar’ o żółtej barwie gałązek. Roślina ta została wyselekcjonowana na początku XXI wieku przez Jakuba Jabłońskiego, w szkółce Green Market. Na rynku zadebiutowała w 2010 roku, a rok później została zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości międzynarodowej wystawy „Zieleń to Życie”, zaciekawiając jurorów i publiczności swoją kolorystyką.

 

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘Jantar’ charakteryzuje się ładnym, zwartym pokrojem oraz jasną, żółtą barwą gałązek utrzymującą się przez cały okres wegetacji. Rośnie szybko, po 10 latach uprawy osiąga około 1,5-2 m wysokości. Roślina tworzy stożkowatą koronę, gałązki ma silnie spłaszczone, pokryte złocistymi łuskami. Gałązki położone w głębi krzewów są jaśniejsze, cytrynowożółte lub bladozielone. Zimą rośliny przybierają bursztynową barwę.

żywotnik zachodni Thuja occidentalis Jantar Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Jantar' jest dobrze przystosowana do uprawy w Polsce, w pełni odporna na mróz i ma niewielkie wymagania w stosunku do gleby. Roślina tworzy dosyć płytki system korzeniowy, dlatego sadzona na glebach lekkich, łatwo i szybko wysychających, wymaga podlewania. W przeciwnym razie przyrasta powoli i wcześnie zaczyna tworzyć szyszki.

Żywotnik 'Jantar' należy sadzić na stanowiskach nasłonecznionych, wówczas barwa młodych przyrostów jest intensywnie żółta. Krzewy szybko regenerują się po przycięciu, w ich gęstych koronach chętnie gniazdują ptaki.

Gdzie posadzić?

Żywotnik ’Jantar’ jest zdrowy, wolny od szkodników i chorób. Nadaje się do sadzenia pojedynczo, w grupach, w formie żywopłotów lub szpalerów. Efektownie prezentują się egzemplarze sadzone w luźnych grupach, po 3-5 sztuk, na tle trawnika lub innych drzew czy krzewów o ciemnym, zielonym ulistnieniu.

Krzew nadaje się do aranżowania niewysokich osłon wiatrowych, a także do ukrywania lub zasłaniania mało estetycznych ścian budynków, śmietników czy ogrodzeń. Sprawdza się nie tylko w ogrodach prywatnych, ale też w zieleni osiedlowej i parkowej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Konkurs Roślin Nowości 2011
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu