Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) 'Kager’s Beauty' został wyhodowany przez Polkę, Annę Kager. Roślina trafiła do handlu w 2011 r. w Holandii. W 2015 r. Szkółka Krzewów Ozdobnych Jana i Jolanty Nowaczyk z Wyganowa zgłosiła tę odmianę do konkursu roślin nowości organizowanego podczas wystawy „Zieleń to Życie”. Dzięki temu odmiana zyskała na popularności i jest już dostępna w szerokiej sprzedaży.
Odmiana 'Kager’s Beauty' jest krzewem o kopiastym pokroju i wolnym tempie wzrostu; osiąga 0,5-1 m wysokości oraz podobną szerokość. W handlu roślina jest oferowana jako tradycyjny krzew lub w formie piennej, zaszczepiona na niewysokiej podkładce, tworzy wtedy małe drzewko o parasolowatej koronie.
Pędy i gałązki tego żywotnika są drobne, lekko spłaszczone, ułożone horyzontalnie; wyrastają ze środka krzewu i od razu łukowato przewieszają się lub zwisają. Młode pędy są zielone, starsze jasnobrązowe. Gałązki są pokryte płaskimi, zielonymi łuskami oraz grubszymi igłami. Zimą krzewy brunatnieją. Rośliny w pierwszych latach uprawy tworzą formy płaskie, później wykształcają przewodnik i się wypiętrzają.
Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP |
Uprawa i wymagania
Żywotnik olbrzymi 'Kager’s Beauty' należy do roślin łatwych w uprawie. Wprawdzie krzew najlepiej rośnie w klimacie umiarkowanym, o łagodnych zimach i chłodnych, wilgotnych latach, ale jest odporny na mróz i może być uprawiany na terenie całego kraju.
Rośliny preferują gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, stanowiska słoneczne lub tylko lekko ocienionych. Należy unikać sadzenia na glebach zbyt lekkich, piaszczystych lub narażonych na szybkie wysychanie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Gdzie posadzić?
Ze względu na nieduże rozmiary żywotnik olbrzymi 'Kager’s Beauty' jest polecany przede wszystkim do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych, na skalnikach i w alpinariach, na rabatach wraz z innymi, wolno rosnącymi roślinami iglastymi. Odmiana ta może pełnić rolę rośliny okrywowej, która z wiekiem zyskuje na atrakcyjności i stają się punktem przyciągającym uwagę.
Szczególnie ciekawie komponuje się z elementami skalnymi w ogrodach japońskich i orientalnych, gdzie jako ściółkę wykorzystano kamienie. Na ich tle uwidacznia się piękna faktura gałęzi i pędów.
Krzewy, zarówno w formie piennej, ale też tradycyjnej, bardzo efektownie prezentują się uprawiane w ozdobnych pojemnikach stanowiących całoroczną ozdobą balkonu lub tarasu.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |