Logo
Logo

Żywotnik olbrzymi 'Kager's Beauty'

Wśród nowych odmian żywotnika olbrzymiego, które pojawiły się ostatnio w krajowych szkółkach, warto zwrócić uwagę na ciekawą, polską odmianę 'Kager’s Beauty'. W przeciwieństwie do gatunku, który w naturze osiąga bardzo duże rozmiary, jest to roślina karłowa o niezwykle oryginalnych gałązkach, nadająca się do uprawy w niewielkich ogródkach przydomowych oraz w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. 

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) 'Kager’s Beauty' został wyhodowany przez Polkę, Annę Kager. Roślina trafiła do handlu w 2011 r. w Holandii. W 2015 r. Szkółka Krzewów Ozdobnych Jana i Jolanty Nowaczyk z Wyganowa zgłosiła tę odmianę do konkursu roślin nowości organizowanego podczas wystawy „Zieleń to Życie”. Dzięki temu odmiana zyskała na popularności i jest już dostępna w szerokiej sprzedaży.

Odmiana 'Kager’s Beauty' jest krzewem o kopiastym pokroju i wolnym tempie wzrostu; osiąga 0,5-1 m wysokości oraz podobną szerokość. W handlu roślina jest oferowana jako tradycyjny krzew lub w formie piennej, zaszczepiona na niewysokiej podkładce, tworzy wtedy małe drzewko o parasolowatej koronie.

Pędy i gałązki tego żywotnika są drobne, lekko spłaszczone, ułożone horyzontalnie; wyrastają ze środka krzewu i od razu łukowato przewieszają się lub zwisają. Młode pędy są zielone, starsze jasnobrązowe. Gałązki są pokryte płaskimi, zielonymi łuskami oraz grubszymi igłami. Zimą krzewy brunatnieją. Rośliny w pierwszych latach uprawy tworzą formy płaskie, później wykształcają przewodnik i się wypiętrzają.

żywotnik olbrzymi Kager's-Beauty Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Zobacz więcej ciekawych żywotników

Uprawa i wymagania

Żywotnik olbrzymi 'Kager’s Beauty' należy do roślin łatwych w uprawie. Wprawdzie krzew najlepiej rośnie w klimacie umiarkowanym, o łagodnych zimach i chłodnych, wilgotnych latach, ale jest odporny na mróz i może być uprawiany na terenie całego kraju.

Rośliny preferują gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, stanowiska słoneczne lub tylko lekko ocienionych. Należy unikać sadzenia na glebach zbyt lekkich, piaszczystych lub narażonych na szybkie wysychanie.

Gdzie posadzić?

Ze względu na nieduże rozmiary żywotnik olbrzymi 'Kager’s Beauty' jest polecany przede wszystkim do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych, na skalnikach i w alpinariach, na rabatach wraz z innymi, wolno rosnącymi roślinami iglastymi. Odmiana ta może pełnić rolę rośliny okrywowej, która z wiekiem zyskuje na atrakcyjności i stają się punktem przyciągającym uwagę.

Szczególnie ciekawie komponuje się z elementami skalnymi w ogrodach japońskich i orientalnych, gdzie jako ściółkę wykorzystano kamienie. Na ich tle uwidacznia się piękna faktura gałęzi i pędów.

Krzewy, zarówno w formie piennej, ale też tradycyjnej, bardzo efektownie prezentują się uprawiane w ozdobnych pojemnikach stanowiących całoroczną ozdobą balkonu lub tarasu.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Żywotnik olbrzymi 'Kager's Beauty'
Żywotnik olbrzymi 'Kager's Beauty'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl