Logo
Logo

Żywotnik olbrzymi 'Kórnik'

Żywotnik olbrzymi to malownicze drzewo pochodzące z Ameryki Północnej. Gatunek ten naturalnie występuje w pasie zachodniego wybrzeża USA, od Kalifornii po Alaskę. Charakteryzuje się masywnym, grubym pniem pokrytym czerwonobrązową korą oraz regularną, stożkowatą koroną. Warto zwrócić na odmianę 'Kórnik' o dużo wolniejszym wzroście niż gatunek.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Jak wskazuje nazwa rośliny żywotnik olbrzymi osiąga w naturze znaczne rozmiary – jest największym drzewem spośród wszystkich gatunków żywotników. Najwyższe okazy dorastają do nieco ponad 60 m wysokości, a ich pnie mogą mieć do 6 m średnicy. Do tego dolne gałęzie drzew często pokładają się na ziemi i zakorzeniają, czyniąc je wyjątkowo spektakularnymi.

W asortymencie szkółek i centrów ogrodniczych znajduje się wiele ciekawych odmian żywotnika olbrzymiego, które rosną znacznie wolniej i osiągają wielokrotnie mniejsze rozmiary, niż sam gatunek, a tym samym doskonale nadają się do uprawy w ogrodach przydomowych.

Wśród odmian żywotnika olbrzymiego jedną z ciekawszych jest wyselekcjonowana w Polsce, w latach 60 XX wieku, odmiana ‘Kórnik’. Nazwa tego kultywaru nawiązuje do miejscowości, w której został on uzyskana, czyli położonego w Wielkopolsce Kórnika.

Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata'Kórnik' jest drzewem o szerokim, stożkowym pokroju. W wieku 10 lat osiąga około 3 m wysokości. Roślina najczęściej tworzy kilka równorzędnych, ustawionych pionowo pędów głównych, od których odchodzą gałęzie.

Gałązki boczne są krótkie, płaskie, wachlarzowate, poziomo odstające, pokryte ciemnozielonymi łuskami z charakterystycznym, złocistym przyrostem. Żółte młode przyrosty są ładnie wyeksponowane na tle ciemniejszych, starszych i położonych w głębi krzewów gałązek.

Odmiana ta początkowo jest gęsta, z wiekiem staje się luźniejsza. Utrzymaniu zwartego, stożkowatego pokroju sprzyja coroczne cięcie. Roślina doskonale poddaje się formowaniu, nadaje się do tworzenia żywopłotów.

Żywotnik olbrzymi Thuja plicata Kornik Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Żywotnik olbrzymi najlepiej rośnie w chłodnym, wilgotnym klimacie morskim, ale łatwo przystosowuje się do mniej sprzyjających warunków. Preferuje gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne do lekko ocienionych.

Odmiana 'Kórnik' jest w pełni odporna na mróz, rośnie zdrowo, jest wolna od szkodników i chorób.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Kórnik' może być cięta, prowadzona w formie żywopłotów lub szpalerów, ale efektowniej prezentuje się także sadzona pojedynczo lub w luźnych grupach. Jest to ciekawa i warta polecenia odmiana zarówno do ogrodów prywatnych – przydomowych oraz zieleni osiedlowej i parkowej.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Żywotnik olbrzymi 'Kórnik'
Żywotnik olbrzymi 'Kórnik'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny