Logo
Logo

Żywotnik olbrzymi 'Zebrina Extra Gold'

To krzew, który można wykorzystywać zarówno do tworzenia formowanych żywopłotów i szpalerów, jak i sadzić pojedynczo. Ma ładny pokrój, a przy tym ciekawe zabarwienie – wiosną przyciąga uwagę złocistą barwą łusek. Jest odporny na mróz, choroby i szkodniki.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) to malownicze drzewo pochodzące z Ameryki Północnej, występujące naturalnie w pasie zachodniego wybrzeża USA, od Kalifornii po Alaskę. Charakteryzuje się masywnym, grubym pniem, pokrytym czerwonobrązową korą oraz regularną, stożkowatą koroną. Gatunek ten osiąga największe rozmiary spośród wszystkich żywotników. Pnie starych drzew mogą osiągać kilkanaście metrów średnicy, a najwyższe okazy dorastają do 60 m wysokości. Do tego dolne gałęzie często pokładają się na ziemi i zakorzeniają, czyniąc drzewa wyjątkowo spektakularnymi.

Oczywiście drzewa o tak wielkich rozmiarach nie cieszą się dużą popularnością wśród amatorów ogrodnictwa, dlatego szkółkarze wyhodowali liczne odmiany karłowe żywotnika olbrzymiego, nadające się do sadzenia na działkach, w ogrodach przydomowych i zieleni miejskiej. Jedną z ciekawszych odmian polecanych do ogrodów jest 'Zebrina Extra Gold'.

Fot. Grzegorz Falkowski

Zobacz więcej odmian żywotnika olbrzymiego

Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) 'Zebrina Extra Gold' pochodzi od starej i dobrze znanej ogrodnikom odmiany ‘Zebrina’ (jest jej mutacją); został uzyskany i wprowadzony do handlu w latach 80 XX wieku. Jego zaletą jest wolne tempo wzrostu oraz bardzo wyrazista, złocista barwa wiosną. Drzewo tworzy prosty przewodnik z szeroko rozpostartymi na boki pędami. Pokrój rośliny jest stożkowaty, początkowo luźny, z wiekiem zagęszcza się. Gałązki są płaskie, ułożone luźno i swobodnie. Młode przyrosty są intensywnie żółte, złociste, latem stają się żółtokremowe, a starsze gałązki zielenieją; całe rośliny sprawiają wrażenie pstrych. Po 10 latach uprawy ‘Zebrina Extra Gold’ osiąga ok. 3 m wysokości. Z wiekiem korona drzewa zagęszcza się, a tempo wzrostu słabnie.

Uprawa i pielęgnacja

Żywotnik olbrzymi najlepiej rośnie w chłodnym, wilgotnym klimacie morskim, ale łatwo przystosowuje się do mniej sprzyjających warunków. Preferuje gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne i stanowiska słoneczne do lekko ocienionych. Starsze rośliny są w pełni mrozoodporne, młode mogą być uszkadzane przez silne mrozy, zwłaszcza jeśli rosną w miejscach narażonych zimą na podmuchy wiatru. Dlatego w pierwszych latach uprawy warto osłonić je na zimę stroiszem lub słomą. Ta odmiana żywotnika olbrzymiego jest odporna na choroby i szkodniki.

Gdzie posadzić

Odmianę 'Zebrina Extra Gold' można przycinać i prowadzić w formie żywopłotów lub szpalerów, ale najefektowniej prezentuje się pojedynczo. Można ją również sadzić w luźnych grupach, na tle trawnika lub w towarzystwie innych roślin o ciemnym ulistnieniu. Jest to ciekawa, wartościowa roślina nadająca się zarówno do ogrodów prywatnych, jak i zieleni parkowej i osiedlowej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Żywotnik olbrzymi 'Zebrina Extra Gold'
Żywotnik olbrzymi 'Zebrina Extra Gold'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny