Oczywiście drzewa o tak wielkich rozmiarach nie cieszą się popularnością wśród właścicieli niewielkich działek, dlatego szkółkarze wyhodowali liczne odmiany karłowe żywotnika olbrzymiego, nadające się do sadzenia w ogrodach przydomowych. Jedną z ciekawszych tego typu odmian jest uzyskana w latach 90 XX wieku w Nowej Zelandii odmiana 'Can-can'. Jej zaletą, oprócz wolnego tempa wzrostu, jest kremowa barwa młodych przyrostów.
Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) 'Can-can' to kompaktowy krzew iglasty o gęstym, stożkowatym pokroju i żółtokremowych końcówkach pędów. Po 10 latach uprawy dorasta do 1,2 m wysokości. Tworzy wyprostowane, dosyć masywne i sztywne pędy oraz płaskie, ciemnozielone gałązki pokryte drobnymi łuskami. Wierzchołki pędów są białokremowe do żółtych.
Uprawa i wymagania
Roślina preferuje gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne i stanowiska słoneczne do lekko zacienionych. Starsze rośliny są w pełni mrozoodporne. Młode czasami mogą być uszkadzane przez silny mróz, zwłaszcza jeśli rosną w miejscach narażonych na podmuchy wiatru. Dlatego w pierwszych latach uprawy młode egzemplarze można osłonić na zimę stroiszem.
Gdzie posadzić?
Odmiana 'Can Can' jest zdrowa, wolna od szkodników i chorób. Może być przycinana, prowadzona w formie żywopłotów lub szpalerów, a także sadzona pojedynczo lub w luźnych grupach. Jest to ciekawa i wartościowa roślina, którą można wykorzystywać zarówno w ogrodach prywatnych, jak i zieleni osiedlowej.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Wiesław Szydło (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |