Pies czy kot – czym się kierować przy wyborze zwierzęcia domowego?
Posiadanie zwierzęcia sporo kosztuje!
Małe szczeniaki i kociaki wyglądają naprawdę słodko, ale decyzję o posiadaniu zwierzęcia musimy dobrze przemyśleć! To przede wszystkim ogromny obowiązek i odpowiedzialność, ale także niemały wydatek! Zwierzęta szybko rosną, a wraz z nimi będą rosnąć wydatki! Nie chodzi tylko o żywienie zwierzęcia, ale to samo dotyczy akcesoriów do jego zabawy, pielęgnacji oraz koszty ewentualnego leczenia.
Zwierzęcy temperament
Psy i koty różnią się również charakterem. Pies bardziej przywiązuje się do swojego opiekuna i chce z nim spędzać jak najwięcej czasu w ciągu dnia. Jest to zatem idealne zwierzę dla osób, które chcą spędzać chwile z psem na zabawie i głaskaniu. Kot to zwierzę, które traktuje człowieka nieco z dystansem i dużo lepiej znosi samotność. Oczywiście z kotem również możemy się bawić i głaskać go. Z reguły jest tak, że koty same do nas przyjdą kiedy będą miały ochotę na głaskanie czy zabawę.
Zwróć uwagę na potrzeby fizjologiczne!
Podstawową różnicą między posiadaniem kota i psa są spacery. Koty nie potrzebują spacerów, gdyż załatwiają się do kuwety. Co prawda mieszkańcy domów często wypuszczają koty na ogród. W blokach również możemy zabezpieczyć siatką balkon, a dzięki temu kot będzie mógł spędzać czas na świeżym powietrzu.
W przypadku posiadania psa musimy liczyć się z koniecznością wyprowadzania go na 3-4 spacery dziennie. Dodatkowo psy gorzej znoszą samotność. Dlatego też, jeśli większą część dnia spędzamy poza domem, to zdecydowanie lepiej wybrać kota. Koty możemy wyprowadzać na spacery w szelkach i na smyczy. Najlepiej udać się w miejsca mało uczęszczane przez ludzi z psami. Kiedy zauważymy w pobliżu psa, to najlepiej wziąć kota na ręce lub podejść pod drzewo. Dzięki temu kot będzie mógł wskoczyć na drzewo, gdzie będzie czuł się bezpieczniej.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: ilyessuti / Pixabay
G.T.