Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
2
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Pies czy kot – jakie zwierzę domowe wybrać?

Psy i koty to najczęściej wybierane zwierzęta domowe. Są łatwe do oswojenia i stosunkowo szybko przywiązują się do człowieka. Między tymi dwoma gatunkami jest wiele różnic. Wybierając odpowiednie zwierzę powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasz styl życia i charakter.

 

Pies czy kot – czym się kierować przy wyborze zwierzęcia domowego?

Posiadanie zwierzęcia sporo kosztuje!

Małe szczeniaki i kociaki wyglądają naprawdę słodko, ale decyzję o posiadaniu zwierzęcia musimy dobrze przemyśleć! To przede wszystkim ogromny obowiązek i odpowiedzialność, ale także niemały wydatek! Zwierzęta szybko rosną, a wraz z nimi będą rosnąć wydatki! Nie chodzi tylko o żywienie zwierzęcia, ale to samo dotyczy akcesoriów do jego zabawy, pielęgnacji oraz koszty ewentualnego leczenia.

Zwierzęcy temperament

Psy i koty różnią się również charakterem. Pies bardziej przywiązuje się do swojego opiekuna i chce z nim spędzać jak najwięcej czasu w ciągu dnia. Jest to zatem idealne zwierzę dla osób, które chcą spędzać chwile z psem na zabawie i głaskaniu. Kot to zwierzę, które traktuje człowieka nieco z dystansem i dużo lepiej znosi samotność. Oczywiście z kotem również możemy się bawić i głaskać go. Z reguły jest tak, że koty same do nas przyjdą kiedy będą miały ochotę na głaskanie czy zabawę.


Źródło: Dla Pieniędzy / Youtube

Zwróć uwagę na potrzeby fizjologiczne!

Podstawową różnicą między posiadaniem kota i psa są spacery. Koty nie potrzebują spacerów, gdyż załatwiają się do kuwety. Co prawda mieszkańcy domów często wypuszczają koty na ogród. W blokach również możemy zabezpieczyć siatką balkon, a dzięki temu kot będzie mógł spędzać czas na świeżym powietrzu.

W przypadku posiadania psa musimy liczyć się z koniecznością wyprowadzania go na 3-4 spacery dziennie. Dodatkowo psy gorzej znoszą samotność. Dlatego też, jeśli większą część dnia spędzamy poza domem, to zdecydowanie lepiej wybrać kota. Koty możemy wyprowadzać na spacery w szelkach i na smyczy. Najlepiej udać się w miejsca mało uczęszczane przez ludzi z psami. Kiedy zauważymy w pobliżu psa, to najlepiej wziąć kota na ręce lub podejść pod drzewo. Dzięki temu kot będzie mógł wskoczyć na drzewo, gdzie będzie czuł się bezpieczniej.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: ilyessuti / Pixabay
G.T.

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT