Logo
Logo
27
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Błędy w uprawie tui | Sprawdź, co robisz źle!

Tuja czyli żywotnik to bardzo popularny krzew lub drzewo w polskich ogrodach i stanowi ich ważny element. Oprócz walorów ozdobnych, często ma za zadanie tworzenia pięknego tła dla innych roślin oraz jest wykorzystywany do tworzenia efektownych żywopłotów. Uroda tuj rozkwita w odpowiednich warunkach i przy troskliwej pielęgnacji, pod warunkiem, że nie popełnimy podstawowych błędów w jej uprawie.

 

Błąd pierwszy: wybraliśmy złe stanowisko

Tuja wymaga stanowisk słonecznych i lekko zacienionych ale nie lubi całkowicie zacienionych. Roślina pozbawiona światła słonecznego wykazuje zahamowanie wzrostu i karłowacenie. Ważne jest też sadzenie rośliny w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów ze względu na słaby system korzeniowy, jak i na jej wrażliwość na mroźne wiatry zimowe. Należy więc ją sadzić w miejscu słonecznym, częściowo zacienionym i osłoniętym od wiatru.

Błąd drugi: sadzimy w nieodpowiedniej glebie

Nie każda gleba nadaje się do uprawy tui. Roślina wymaga podłoża przepuszczalnego, średnio żyznego, wapiennego i umiarkowanie wilgotnego o odpowiednim pH. Błędem jest sadzenie rośliny na glebie ciężkiej, gliniastej, gdyż tuja nie ukorzeni się.

Najlepiej sprawdzić przepuszczalność gleby: wykopujemy dołek na głębokość 30 cm i szerokość 50 cm, wlewamy do niego wodę i czekamy 45 minut. Jeżeli woda stoi prawie na tym samym poziomie, gleba jest słabo przepuszczalna.

Błąd trzeci: złe podlewanie

Tuja wymaga podlewania w czasie suszy oraz w ciepłe dni zimowe. Brak nawadniania również zimą jest najczęstszym błędem w uprawie tui i powodem brązowienia łusek i usychania rośliny. Gleba pod tują powinna być wilgotna, co zapewni ściółkowanie, czyli przykrycie ziemi wokół pnia korą sosny, co zmniejszy wysychanie gleby. Wegetacja rośliny nie zatrzymuje się w okresie zimowym, tylko spowalnia. Dlatego jesienią trzeba zwiększyć ilość podlewania, by roślina mogła zmagazynować zapas aż do nadejścia mrozów.

Błędem jest też zbytnie nawadnianie korzeni, co doprowadza do zalania systemu korzeniowego. Zabieg nawadniania należy wykonywać raz dziennie rano lub lub wieczorem. Zimą podlewamy tuję rzadziej, co kilka dni.

Błąd czwarty: złe nawożenie

Tuja wymaga nawożenia, nawozami organicznymi, zwłaszcza gdy gleba jest uboga w składniki mineralne. Wtedy musimy zasilić podłoże nawozami mineralnymi z zawartością magnezu, azotu i żelaza. Błędem jest zarówno brak nawożenia jak i jego nadmiar. Zasadą jest, że przy wysokim pH dajemy nawozy z zawartością żelaza, natomiast gdy pH jest za niskie, nawozy z zawartością magnezu.

Błędem jest podsypywanie nawozem pędów i drzewek zasuszonych. W takim przypadku nie wolno stosować nawozów. Nadmiar nawozów z kolei uniemożliwia roślinie naturalną wegetację i pobieranie składników mineralnych z podłoża, co może również prowadzić do usychania lub żółknięcia. Złota zasada to stosować nawozy z umiarem.

Błędem jest też zbyt długi okres nawożenia. Nawozy azotowe stosuje się jedynie od kwietnia do połowy lipca, nie dłużej.

Błąd piąty: zła pielęgnacja

Do zabiegów pielęgnacyjnych należy przycinanie i usuwanie suchych lub przesuszonych pędów. Gdy prawidłowo nawadniamy tuję, nie przejawia ona żadnych symptomów choroby, gdyż jest raczej odporna na choroby i szkodniki. Gdy natomiast popełniamy błąd zalewania korzeni, może dojść do zagrzybienia. Błędem jest ignorowanie pierwszych typowych oznak chorób rośliny, bowiem choroba będzie się dalej rozwijać. Jedynym prawidłowym postępowaniem będzie natychmiastowe usunięcie wszelkich chorych czy zarażonych części i spalenie. Po usunięciu chorych pędów należy drzewko spryskać odpowiednim preparatem grzybobójczym lub szkodnikobójczym.

Błąd szósty: złe cięcie rośliny

Zasadniczo tuja nie wymaga cięcia, jednak jeżeli się tego podejmiemy, należy robić to w sposób prawidłowy. Błędem najczęstszym w tym wypadku jest zbyt mocne cięcie gałęzi w nieodpowiednim czasie wegetacji, co może nawet doprowadzić do zniszczenia rośliny. Obcięcie zbyt długich części gałązek może spowodować usychanie, natomiast przeprowadzenie cięcia później niż do końca sierpnia, doprowadzi do osłabienia rośliny i w rezultacie braku ochrony w okresie mrozów zimowych. Błędem także jest cięcie wcześniejsze niż na przełomie marca i kwietnia, gdy roślina jeszcze będzie narażona na wiosenne przymrozki.

Zasady terminów cięcia w skrócie: wiosną można skrócić boczne gałązki i wierzchołek o połowę ich długości; w czerwcu młode gałązki skracamy o 2/3 długości, nie więcej; natomiast do połowy sierpnia, nie później, skracamy wszystkie gałązki jedynie o jeden centymetr.

Błąd szósty: złe przygotowanie do zimy

Wprawdzie zazwyczaj tuja dobrze znosi zimowe temperatury, jednak bezpieczniej jest zaopatrzyć ją przed zimowymi mrozami. Najlepiej zastosować osłony przeciwwiatrowe lub owinąć roślinę włókniną ogrodniczą, ale nie wcześniej, niż po pojawieniu się pierwszych mrozów. Można też obłożyć ziemię wokół rośliny warstwą suchych gałęzi. Błędem jest zakładanie zabezpieczeń zbyt wcześnie. Należy poczekać do pierwszych przymrozków i zabezpieczyć roślinę zimowym okryciem, nie wcześniej niż w końcu listopada. Po wyeliminowaniu wszystkich błędów w uprawie tui, uzyskamy piękną ozdobę ogrodu, przyciągającą swoją głęboką zielenią i idealnym kształtem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: snegok1967/Depositphotos
G.T.

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu