Logo
Logo

Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów!

Tuje nie mają wygórowanych wymagań ale najlepiej będą rosły w żyznej ziemi i na słonecznym stanowisku. Dowiedz się więcej – m.in. jak przygotować miejsce dla tui, jakie wybrać podłoże i kiedy je sadzić. Przedstawiamy krótki poradnik sadzenia tui.

Spis treści
Dlaczego tuje idealnie nadają się na żywopłot? Jak odpowiednio zaplanować sadzenie? Jaką tuję posadzić na żywopłot? Kiedy sadzić tuje na żywopłot? Gdzie posadzić żywopłot? Jakie wymagania mają tuje? Jak krok po kroku sadzić tuje na żywopłot?

Poradnik sadzenia tui na żywopłot

Tuje są wszechobecne w naszych ogrodach. Wykorzystywane są m.in. na żywopłoty, jako osłony przeciwwiatrowe i gęste szpalery. Świetnie sprawdzają się również jako rośliny soliterowe, czyli okazy rosnące pojedynczo na otwartej przestrzeni. Dobrze prezentują się w grupach, tworząc efektowne kompozycje z innymi roślinami ozdobnymi. Odmiany karłowate można wykorzystać w ogródkach skalnych, można je też sadzić w pojemnikach i tworzyć z nich kompozycje na tarasach i balkonach.

▶ Więcej o tujach dowiesz się z artykułu: Tuje czyli żywotniki – gatunki, odmiany i uprawa

iglasty.pl / YouTube


Od czego zacząć?

Przed posadzeniem warto dokładnie poznać charakterystykę i wymagania konkretnej odmiany. Tuje mogą się znacznie różnić między sobą nie tylko wymaganiami ale też wzrostem, pokrojem, kolorem czy mrozoodpornością. 

Warto pamiętać, ze sporo odmian żywotników jest roślinami bardzo szybko rosnącymi – małe tuje już po kilku latach mogą urosnąć do 1,5 metra wysokości i w małym ogrodzie lub w doniczce może być dla nich zbyt mało miejsca.

 Aby stworzyć piękny i gęsty żywopłot tuje trzeba posadzić około 40-50 cm od ogrodzenia o 50 cm od siebie!

Jaką tuję posadzić na żywopłot?

Bez wątpienia to tuja szmaragdowa jest najczęściej sadzona na żywopłot. Thuja 'Smaragd' popularną odmianą tuji, która jest łatwa w uprawie i ma silne, zdrowe liście o intensywnie zielonym kolorze. Roślina ta jest odporna na choroby i szkodniki, a także dobrze znosi suszę i mrozy. Może być stosowana jako żywopłot lub jako pojedyncza roślina ozdobna. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, upewnij się, że roślina jest dobrze podlewana i nawożona, a także regularnie przycinana, aby utrzymać żywopłot w ładnym i zdrowym stanie.

Termin: kiedy sadzić tuje na żywopłot?

Zdecydowana większość tui sprzedawana jest w doniczkach. Takie rośliny można sadzić przez cały sezon – od wiosny do jesieni. Najlepiej sadzić tuje od kwietnia do czerwca lub od połowy sierpnia do połowy września. Rośliny posadzone w lecie narażone są na przesychanie, dlatego też wymagają obfitego i regularnego podlewania w czasie upałów. Zwłaszcza młode rośliny w pierwszym roku po posadzeniu wymagają regularnego nawadniania.

Aby tuje zdążyły się ukorzenić przed zimą sadzimy je najpóźniej w pierwszej połowie października. Zbyt późno posadzone rośliny mogłyby nie przetrwać srogiej zimy.

Miejsce i gleba: gdzie sadzić tuje?

Tuje najlepiej rosną na miejscach słonecznych i pół cienistych. W cieniu rosną słabo, a odmiany o żółtych łuskach nie wybarwiają się. Tuje nie lubią przesadzania, dlatego też warto od razu wybrać miejsce, w którym roślina będzie mogła zostać na stałe. Podłoże dla tuj powinno być próchniczne, żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Na suchych i jałowych glebach tuje będą źle rosły i szybko zrzucą zbrązowiałe łuski. Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) najlepiej rośnie na glebach wapiennych, a żywotnik wschodni (Thuja orientalis) woli gleby lekko kwaśne.

Jeśli nasza ziemia w ogrodzie nie spełnia powyższych wymagań musimy ją wymienić. Najlepiej zastosować gotowe podłoże do iglaków lub substrat torfowy oraz wymieszać go z przekompostowaną kora sosnową lub dobrze rozłożonym kompostem.

Sadzenie tui na żywopłot: krok po kroku!

Po wybraniu odpowiedniego miejsca usuwamy dokładnie chwasty – w tym celu najlepiej zerwać całą darń w promieniu 30-40 cm od miejsca sadzenia. Jeśli sadzimy rośliny z przeznaczeniem na żywopłot przygotujemy szeroki i długi pas – powinien mieć szerokość minimum 60 cm. Na jego obrzeżach mocujmy plastikowy roll border, który uniemożliwi „wchodzenie” trawy. Możemy także zastosować czarną folię ogrodnicza lub agrowłókninę (doskonale zapobiegnie ona rozwojowi chwastów).

Wykupujemy w ziemi dołek minimum 3-krotnie większy niż doniczka. Na dno wysypujemy żyzne podłoże (patrz wyżej) i intensywnie podlewamy wodą. W powstałe błoto sadzimy tuję, starając się aby roślina znajdowała się na tej samej wysokości co w doniczce. Następnie lekko udeptujemy, dosypujemy ziemi i ponownie podlewamy.

Tuż po sadzeniu warto zastosować szczepionkę mikoryzową do roślin iglastych. Aby ograniczyć parowanie wody i zahamować rozwój chwastów, wokół roślin rozkładamy kilkucentymetrową warstwę kory sosnowej.

 

Tekst: Reakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: masterloi/Fotolia

Autor
Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów!
Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Tosiala

06-10-2020 18:58

Już 6 październik, ale zapowiadają, że będzie dość ciepły... Myślicie, że mogę jeszcze sadzić?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl