Tuje marnieją? Sprawdź, co może być przyczyną i jak im pomóc
Tuje, zwane również żywotnikami, to popularne rośliny ogrodowe, które zazwyczaj nie sprawiają kłopotów. Czasem jednak zdarza się, że ich igły brązowieją, a cała roślina zaczyna marnieć. Aby zrozumieć, dlaczego tuja marnieje i jak ją uratować, warto przyjrzeć się najczęstszym błędom w pielęgnacji oraz warunkom, które mogą przyczynić się do problemów zdrowotnych tych roślin. Poniżej przedstawiamy szczegółowy poradnik, który pomoże Ci w rozwiązaniu tego problemu.
Już za chwilę dowiesz się, jak odpowiednio dbać o tuje, by zachowały zdrowy wygląd przez wiele lat, oraz jakie kroki podjąć, gdy Twoja tuja zaczyna marnieć.
Rośliny słabej jakości
Często przyczyną szybkiego zasychania jest kupowanie tanich roślin w supermarketach. Są one niewłaściwie pielęgnowane i osłabione. Posadzone w ogrodzie niestety szybko marnieją i zamierają. Słabe rośliny są dodatkowo bardziej narażone na choroby i często przemarzają zimą.
Porada
|
Niewłaściwe stanowisko
Tuje najlepiej rosną na stanowisko słonecznym lub lekko zacienionym osłoniętym od wiatru. W zbyt cienistym miejscu rośliny będą słabe, a pędy cienkie, wybujałe i narażone na choroby. Nadmiernie nasłonecznione stanowiska mogą za to okazać się problemem zimą.
Ważne jest także odpowiednie przygotowanie podłoża. Idealna jest gleba lekko wilgotna, żyzna, próchnicza, lekka i przepuszczalna o odczynie pH 5,5-6,5. Jeśli takiej nie masz w ogrodzie, musisz ją kupić!
Porada
|
Niewłaściwe nawożenie
W glebie zbyt kwaśnej utrudnione jest pobieranie magnezu, a w mocno zasadowej tuje mają problem z pobraniem żelaza. Obydwa pierwiastki są odpowiedzialne za ładne wybarwianie się łusek. Brak odpowiednich składników odżywczych jest widoczny w postaci chlorozy – czyli żółknięcia, a w konsekwencji zasychania igieł tuj.
Brak magnezu objawia się na starszych pędach, a niedobory żelaza widoczne są na najmłodszych przyrostach. Rzadziej zdarzają się niedobory azotu, które charakteryzują się żółknięciem młodych przyrostów oraz zahamowaniem wzrostu. Problemy mogą wystąpić także w wyniku nadmiernego stosowania nawozów sztucznych. Przenawożona gleba jest nadmiernie zasolona, co utrudnia korzeniom pobranie wody i składników pokarmowych.
Porada
|
Niewłaściwe podlewanie
Tuje mają płytki i słabo rozgałęziony system korzeniowy, dlatego też tak ważne jest wcześniejsze staranne przygotowanie gleby zasobnej w próchnicę, która sprzyja gromadzeniu wilgoci oraz dodatkowe podlewanie w razie potrzeby. Usychanie i zamieranie tui najczęściej następuje po okresach suszy oraz na przedwiośniu, gdy mocne słońce intensywnie oświetla rośliny, które nie mogą pobrać wody z zamarzniętej ziemi. Cierpią wtedy nie tyle z zimna, co z suszy, czego objawem jest właśnie zasychanie!
Porada
|
Choroby grzybowe
Osłabione rośliny oraz rosnące na glebie ciężkiej, nieprzepuszczalnej i nadmiernie wilgotnej szybko zaczynają chorować. Większość problemów objawia się żółknięciem, brązowieniem i zasychaniem igieł. Najczęstszymi chorobami są: fytoftoroza (zamieranie pojedynczych pędów), zgnilizna korzeni (żółknięcie całej rośliny) i zamieranie pędów (objawy na wierzchołkach pędów). Choroby tui są bardzo trudne do zwalczenia, ale można im zapobiegać, stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.
Porada
|
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: sosiukin/Fotolia