Dlaczego tuje marnieją? Przyczyny i rozwiązania

Dlaczego tuja marnieje? Często spotykamy się z problemem brązowiejących i usychających tuj w naszych ogrodach. Przyczyn może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji, po choroby i złe warunki uprawy. Z tego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać problemy, które mogą dotknąć Twoje tuje oraz jak skutecznie uratować marniejącą roślinę.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
207
Spis treści
Może sadzonki były słabej jakości? Niewłaściwe stanowisko Nieodpowiednie nawożenie? Podlewanie wcale nie jest takie proste! Sprawdź, czy nie chodzi o grzyba!

Tuje marnieją? Sprawdź, co może być przyczyną i jak im pomóc

Tuje, zwane również żywotnikami, to popularne rośliny ogrodowe, które zazwyczaj nie sprawiają kłopotów. Czasem jednak zdarza się, że ich igły brązowieją, a cała roślina zaczyna marnieć. Aby zrozumieć, dlaczego tuja marnieje i jak ją uratować, warto przyjrzeć się najczęstszym błędom w pielęgnacji oraz warunkom, które mogą przyczynić się do problemów zdrowotnych tych roślin. Poniżej przedstawiamy szczegółowy poradnik, który pomoże Ci w rozwiązaniu tego problemu.

Już za chwilę dowiesz się, jak odpowiednio dbać o tuje, by zachowały zdrowy wygląd przez wiele lat, oraz jakie kroki podjąć, gdy Twoja tuja zaczyna marnieć.

Rośliny słabej jakości

Często przyczyną szybkiego zasychania jest kupowanie tanich roślin w supermarketach. Są one niewłaściwie pielęgnowane i osłabione. Posadzone w ogrodzie niestety szybko marnieją i zamierają. Słabe rośliny są dodatkowo bardziej narażone na choroby i często przemarzają zimą.

Porada

  • Unikaj tanich okazji i kupowania roślin w słabej kondycji. Pozyskuj tuje ze sprawdzonego źródła, najlepiej w centrach ogrodniczych.
  • Wybieraj tylko zdrowe i silne rośliny bez uszkodzeń i przebarwień. Sprawdź także korzenie – powinny być jasne i zdrowe. Rozluźnij, jeśli są zbyt skręcone i zbite.

  • Wybieraj osobniki niższe i gęste niż wysokie i rzadkie. Mniejsze rośliny szybciej się przyjmują, wyższe wymagają więcej pielęgnacji.
Redakcja poleca
0 Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
1 Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
2 Nawóz do hortensji Intensywne Barwy – 150 g
Nawóz do hortensji Intensywne Barwy – 150 g
3 Podłoże pH-, zakwasza i zmniejsza pH gleby
Podłoże pH-, zakwasza i zmniejsza pH gleby
4 Amistar 250 SC 5 ml – preparat na Mączniaka, Szarą Pleśń i Czerń Krzyżowych – Sumin
Amistar 250 SC 5 ml – preparat na Mączniaka, Szarą Pleśń i Czerń Krzyżowych – Sumin
5 Aspermet 200 EC - preparat na komary 100 ml
Aspermet 200 EC - preparat na komary 100 ml

Niewłaściwe stanowisko

Tuje najlepiej rosną na stanowisko słonecznym lub lekko zacienionym osłoniętym od wiatru. W zbyt cienistym miejscu rośliny będą słabe, a pędy cienkie, wybujałe i narażone na choroby. Nadmiernie nasłonecznione stanowiska mogą za to okazać się problemem zimą.

Ważne jest także odpowiednie przygotowanie podłoża. Idealna jest gleba lekko wilgotna, żyzna, próchnicza, lekka i przepuszczalna o odczynie pH 5,5-6,5. Jeśli takiej nie masz w ogrodzie, musisz ją kupić!

Porada

  • Przed posadzeniem sprawdź indywidualne wymagania odmiany i posadź ją na odpowiednim stanowisku. Dostosuj rośliny do warunków panujących w ogrodzie, dzięki czemu unikniesz późniejszych problemów!
  • Przygotuj ziemię przed sadzeniem. Przekop podłoże widłami amerykańskimi i usuń chwasty w promieniu 50 cm od tui. Wykop głęboki dołek (dwa razy głębszy i szerszy niż bryła korzeniowa) i wymieszaj ziemię z kompostem, dojrzałym obornikiem lub żyznym i przepuszczalnym podłożem w workach – np. specjalnym podłożem do iglaków (mieszanka tofu i przekompostowanej kory).
  • Po posadzeniu obficie podlej rośliny. Rozsyp ściółkę z kompostu lub kory sosnowej, która utrzymuje w glebie wilgoć i zmniejsza parowanie wody. Ponadto materia organiczna po rozłożeniu wzbogaci glebę i lekko ją zakwasi.

  • Młode rośliny i odmiany wrażliwe na mróz osłoń agrowłókniną.

Niewłaściwe nawożenie

W glebie zbyt kwaśnej utrudnione jest pobieranie magnezu, a w mocno zasadowej tuje mają problem z pobraniem żelaza. Obydwa pierwiastki są odpowiedzialne za ładne wybarwianie się łusek. Brak odpowiednich składników odżywczych jest widoczny w postaci chlorozy – czyli żółknięcia, a w konsekwencji zasychania igieł tuj.

Brak magnezu objawia się na starszych pędach, a niedobory żelaza widoczne są na najmłodszych przyrostach. Rzadziej zdarzają się niedobory azotu, które charakteryzują się żółknięciem młodych przyrostów oraz zahamowaniem wzrostu. Problemy mogą wystąpić także w wyniku nadmiernego stosowania nawozów sztucznych. Przenawożona gleba jest nadmiernie zasolona, co utrudnia korzeniom pobranie wody i składników pokarmowych.

Porada

  • Zasilaj tuje regularnie i naturalnie! Stosuj kompost dwa razy w sezonie (wiosną i jesienią), rozrzucając nawóz pod roślinami. Materia organiczna zwabi pożyteczne dżdżownice, które przetransportują nawóz w głąb ziemi, użyźniając ją, poprawiając jej strukturę i magazynowanie wilgoci.
  • W razie potrzeby (po wcześniejszej analizie gleby) stosuj dodatkowe nawożenie mineralne. Od wczesnej wiosny do połowy lipca rozsyp nawozy wiosenne lub długodziałające, a od sierpnia "nawozy jesienne", które nie zawierają azotu. Warte uwagi są także specjalne nawozy przeciwko brązowieniu igieł z większą zawartością magnezu, żelaza i mikroelementów.

Niewłaściwe podlewanie

Tuje mają płytki i słabo rozgałęziony system korzeniowy, dlatego też tak ważne jest wcześniejsze staranne przygotowanie gleby zasobnej w próchnicę, która sprzyja gromadzeniu wilgoci oraz dodatkowe podlewanie w razie potrzeby. Usychanie i zamieranie tui najczęściej następuje po okresach suszy oraz na przedwiośniu, gdy mocne słońce intensywnie oświetla rośliny, które nie mogą pobrać wody z zamarzniętej ziemi. Cierpią wtedy nie tyle z zimna, co z suszy, czego objawem jest właśnie zasychanie!

Porada

  • Podlewaj młode tuje w pierwszym roku po posadzeniu, by pomóc im w dobrym ukorzenieniu się w gruncie.

  • Podlewaj ziemię, a nie rośliny, bo nadmierna wilgotność w środku korony sprzyja chorobom.

  • Intensywnie nawadnianie jest konieczne w upalne lata w czasie suszy (zwłaszcza rośliny rosnące na glebach piaszczystych i w pojemnikach).
  • Podlewaj tuje przed zimą – już od końca września, by na pędy i gleba były dobrze uwodnione. Podlewaj rośliny także zimą w czasie bezmroźnych dni. W razie potrzeby zamontuj maty cieniujące, które osłonią zimozielone pędy przed słońcem.

Choroby grzybowe

Osłabione rośliny oraz rosnące na glebie ciężkiej, nieprzepuszczalnej i nadmiernie wilgotnej szybko zaczynają chorować. Większość problemów objawia się żółknięciem, brązowieniem i zasychaniem igieł. Najczęstszymi chorobami są: fytoftoroza (zamieranie pojedynczych pędów), zgnilizna korzeni (żółknięcie całej rośliny) i zamieranie pędów (objawy na wierzchołkach pędów). Choroby tui są bardzo trudne do zwalczenia, ale można im zapobiegać, stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.

Porada

  • Zadbaj o odpowiednie stanowisko, żyzną i przepuszczalną glebę, racjonalne nawożenie i podlewanie, bo silne rośliny rzadko chorują.
  • Jeśli pojawią się pierwsze przebarwienia, zdiagnozuj sprawcę – t.j. patogen powodujący chorobę. Poproś o pomoc specjalisty w centrum ogrodniczym.
  • Zapobiegawczo i po zauważeniu objawów opryskaj rośliny lub podlej glebę odpowiednim środkiem ochrony roślin – np. Biosept, Polyversum, Rovral, Saprol, Topsin.

  • Silnie porażone fragmenty wycinaj i pal, a w przypadku fytoftorozy zniszcz całe rośliny, by uniknąć infekcji pozostałych.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: sosiukin/Fotolia

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Organiczne sposoby na szkodniki i choroby roślin
Więcej na ten temat
Komentarze

Gość Zofia G.
18-08-2019 22:01
Świetna porada. Właśnie czegoś takiego szukałam. Dobrze, ze trafiłam do zielonego ogródka :)
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
To się przyda
P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 50 g
P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 50 g
Agrocover Spray – mszyce, przędziorki, wciornastki – 750 ml Target
Agrocover Spray – mszyce, przędziorki, wciornastki – 750 ml Target
Agricolle Spray – zapobiega chorobom grzybowym roślin – 750 ml Target
Agricolle Spray – zapobiega chorobom grzybowym roślin – 750 ml Target
Nawóz przeciw brązowieniu igieł z mikroelementami – 1 kg | Target
Nawóz przeciw brązowieniu igieł z mikroelementami – 1 kg | Target
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Odżywka Green Energy, nawóz do roślin zielonych w ampułce – 35 ml
Odżywka Green Energy, nawóz do roślin zielonych w ampułce – 35 ml
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Szklarnia ogrodowa "Standard" 6 x 3 m z poliwęglanu 6 mm
Szklarnia ogrodowa "Standard" 6 x 3 m z poliwęglanu 6 mm
Nawóz do roślin balkonowych Eksplozja Kolorów – 150 g | Target
Nawóz do roślin balkonowych Eksplozja Kolorów – 150 g | Target
Nawóz do hortensji Intensywne Barwy – 150 g
Nawóz do hortensji Intensywne Barwy – 150 g
Tagi
Najnowsze treści
Chcesz ukryć się i dobrze zjeść? Taki "jadalny żywopłot" to podwójna korzyść To najgorszy materiał do okrywania roślin na zimę. Ma same wady Jak długo żyją storczyki? Te 3 rzeczy, zapewniają im długowieczność Świdośliwa olcholistna Organiczne sposoby na szkodniki i choroby roślin Ogród biocenotyczny. Czym jest i jak go zrobić? Dlaczego kasztanowiec kwitnie drugi raz jesienią? Sprawdź, co zrobić, by mu pomóc Błędy w nawożeniu organicznym? To możliwe! Tak nie możesz nawozić obornikiem i kompostem Kosiarka wrzecionowa do ogrodu. Jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę?