Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
11
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Czy warto kupować rośliny w supermarkecie?

Nikogo już nie dziwi widok żywych roślin w sklepie spożywczym. Od kilku lat w większości placówek dużych sieci można kupić rośliny doniczkowe – zarówno te do wnętrz, jak i do ogrodu. Jednak czy warto kupować rośliny w supermarketach? Jakie gatunki wybierać i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Rośliny w supermarkecie już nikogo nie dziwią, choć w stałej ofercie dużych sklepów są dopiero od dekady. Jeszcze do niedawna rośliny ogrodowe kupowaliśmy tylko w centrum ogrodniczym, a doniczkowe w kwiaciarni. Do supermarketów jeździliśmy tylko po tańsze doniczki, ziemię i nawozy. Dzisiaj bogatą ofertę roślin mają nie tylko działy budowlane sieci typu Dom i Ogród, jak Castorama, Obi, Leroy Merlin, ale także popularne wielkopowierzchniowe sieci spożywcze, jak Carrefour, Lidl czy Biedronka. Ich działy ogrodowe zajmują całkiem sporą powierzchnię, a asortyment z roku na rok jest coraz atrakcyjniejszy. Ponadto, cena roślin z supermarketów jest czasem kilkukrotnie niższa niż w sklepach ogrodniczych. Taka oferta wydaje się być prawdziwą okazją, ale czy jest nią w rzeczywistości?

Centrum ogrodnicze czy supermarket?

Zakupując zieleń – zarówno tą do ogrodu jak i pokojową – często wybieramy się do supermarketów. Takie sklepy coraz częściej oferują bogaty asortyment i niekiedy trudno nawet dokonać ostatecznego wyboru. Niestety wszystko ma swoją cenę – rośliny mogą nie być w pełni „przystosowane” do warunków, w jakich im przyjdzie później rosnąć.

Wiele osób zadaje pytanie: czy kupować zieleń w supermarkecie? Odpowiedź nie jest prosta – i tak, i nie. Dużą zaletą supermarketu jest łatwa dostępność (rośliny kupujemy przy okazji bez zbędnych wydatków na paliwo czy bilet). Dodatkowo często do zrobienia zakupów zachęca atrakcyjna cena – będąca w zasięgu większości osób.

Nie można jednak tego uogólniać – pewne gatunki są sprzedawane taniej (zwłaszcza, gdy długo nie schodzą z „półki”), inne będą miały ceny zbliżone do tych oferowanych w sklepach ogrodniczych lub nawet droższe. Trzeba szacować to indywidualnie – pod względem marki sklepu oraz gatunku.

rośliny w sklepie ogrodniczym fot. 7monarda - Fotolia.com
fot. 7monarda - Fotolia.com

Centrum ogrodnicze

Zalety:

  • duży wybór
  • wyższa jakość
  • wykwalifikowani doradcy

Wady:

  • wyższa cena
  • daleko od domu

Supermarket

Zalety:
  • niska cena
  • częste akcje promocyjne
  • blisko domu

Wady:

  • często niska jakość
  • brak doradztwa

Jakość czy cena?


Zarówno w specjalistycznych sklepach jak i supermarketach istnieje ryzyko, że zakupione rośliny są osłabione i szybko zmarnieją. Mogą być porażone przez choroby lub niedługo pojawią się na nich szkodniki. Dlatego w obu przypadkach rośliny należy dokładnie obejrzeć, sprawdzić. Przewaga jest jednak po stronie sklepów ogrodniczych.

Ponadto w centrach ogrodniczych pracują fachowcy, mający obycie w postępowaniu z roślinami i odpowiednią wiedzę, co do ich pielęgnacji. W marketach często można znaleźć okazy przelewane lub przesuszone. Trudno bowiem oczekiwać, że "ogólny sklep" będzie zatrudniał wykwalifikowanego pracownika do działu zieleni.

Z reguły centra ogrodnicze mają również lepszy dostęp do zdrowego materiału sadzeniowego i wybierają atrakcyjniejszy produkt. W marketach sprzedają się głównie produkty masowe - t.j. atrakcyjne w danej chwili, łatwe w transporcie i przede wszystkim tanie.

Co i gdzie kupować?

W supermarkecie z powodzeniem można kupować rośliny jednoroczne, takie jak szałwia, werbena, petunia czy żeniszek. Po rozsadzie od razu widać czy jest zdrowa i będzie dobrze rozwijała się.

Z roślin pokojowych można wybierać rośliny, które są łatwe w uprawie i nie osłabiła ich niewłaściwa pielęgnacja. Do takich gatunków należą m.in. kaktusy, sukulenty, wężownica, żelazny liść, pelargonie.


W przypadku droższego zakupu – np.: krzewów ogrodowych (owocowych lub ozdobnych) czy bonsai lepiej zdecydować się zakup w profesjonalnym punkcie.

Podobnie wygląda z dużo tańszymi ziołami. Często markety przenoszą je do chłodni, aby zachowały świeżość. Niestety tracą wtedy trwałość i zmniejsza się ich zdolność adaptacji. Po przeniesieniu do mieszkania mogą szybko zamierać – nawet w przeciągu kilku tygodni.

jak kupować rośliny do ogrodu fot. ajlatan - Fotolia.com
fot. ajlatan - Fotolia.com
kupowanie roślin przez internet fot. simoballero - Fotolia.com
fot. simoballero - Fotolia.com

Podczas zakupów w centrum ogrodniczym powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na kondycję roślin.

Wybierajmy tylko zdrowe, dorodne, silne, jędrne i ładnie rozkrzewione egzemplarze, skrzętnie unikając roślin osłabionych, bladych, zwiędniętych, wysuszonych, nadłamanych lub noszących ślady chorób lub żerowania szkodników (np. plamy na liściach, wygryzione dziurki, nietypowe przebarwienia).

Jeśli skuszeni niższą ceną, wybierzemy rośliny o niezdrowym wyglądzie, możemy nie tylko stracić sadzonkę (a tym samym wydane na nią pieniądze), która po posadzeniu się nie zregeneruje i obumrze, ale też narazić inne nasze rośliny na zakażenie chorobą lub szkodnikiem, przyniesionymi wraz z zainfekowaną rośliną z centrum ogrodniczego.

Przeczytaj więcej w artykule: Kupujesz rośliny? Zobacz na co zwrócić uwagę!

Internetowe zakupy są wygodne, łatwe i nie wymagają od nas wychodzenia z domu. Po wyszukaniu interesującego produktu, możemy w kilka minut zamówić towar i odebrać go w dogodnym dla siebie terminie i we wskazanym miejscu.

Wiele sklepów internetowych pragnie przyciągnąć do siebie jak najwięcej klientów, dlatego możemy u nich liczyć na niższe ceny i atrakcyjne promocje. Dzięki Internetowi mamy też dostęp do znacznie bogatszej oferty handlowej niż w stacjonarnym centrum ogrodniczym, dlatego mamy szansę zdobyć nasiona lub rośliny, których nie znajdziemy w żadnym tradycyjnym sklepie.

Zanim jednak zdecydujemy się na tą nową, atrakcyjną i wygodną formę zakupów, powinniśmy pamiętać, że mimo wielu zalet, wiąże się ona też z pewnym ryzykiem, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę robiąc ogrodnicze zakupy przez Internet.

Przeczytaj więcej w artykule: Czy warto kupować rośliny przez Internet?

Czy kupować rośliny w supermarkecie? Przeczytaj opinie naszych czytelników

Agnieszka Asia Mi
Warto. Podczas kupowania bułeczek można tanio kupić roślinki. Widzi się co się kupuje, co w necie jest nie realne. I nie płaci się za wysyłkę.
Anna Grabowska
Trzeba zwracać uwagę na korzenie czy nie są przesuszone, czasami roślinki ledwie ciągną bo mają nieodpowiednie warunki, ale jak na razie te co kupiłam np storczyki, fiołki (w dobrych cenach) nie padły.
Grażyna Krynicka
Zawsze kupuję. Nie mogę się oprzeć. I co więcej, dotąd się nie zawiodłam. Kupuje także w profesjonalnych sklepach ogrodniczych. Lubię kwiaty i to jest jedyny towar, który zawsze mnie zadowala.
Magda Sobolewska
Ja mam złe zdanie, dla mnie są to rośliny jednorazowe, bardzo trudne do utrzymania w domu. Nawet najbardziej pospolite kiedyś gatunki, teraz łatwo chorują na choroby grzybowe lub zasychają. Przesadzenie do dobrej ziemi niekiedy pomaga, ale nie są to już tak trwałe rośliny jak kiedyś. No cóż, jak supermarket to supermarket.
Anna Polaszczyk
Jedna z moich ładniejszych roślin domowych, to kupiona bidula z jednym listkiem za 90 groszy z wyprzedaży w markecie. Odrobina miłości i rośnie pięknie już kolejny rok.

Tekst: Michał Mazik i redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: © arinahabich - Fotolia.com

Komentarze

To Cię zainteresuje
Nowe treści
Wieści z branży

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Czyścimy kwiaty balkonowe w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich kwitnienie. Usuwamy uschnięte liście i przekwitnięte kwiatostany. Podlewamy i nawozimy rośliny regularnie.
Tydzień 34, Sentencja nr:5
Tydzień 34, Sentencja nr:5
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Pod koniec miesiąca po raz ostatni przycinamy krzewy (glicynia, jaśminowiec, żylistek) i krzewinki, które zakończyły już kwitnienie, aby ich pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Z tegorocznych pędów krzewów iglastych (cyprysiki, jałowce, żywotniki) pobieramy sadzonki. W tym celu trzeba oderwać końcówki pędów o długości 6-10 cm (powinny one obejmować piętkę, czyli fragment starszego pędu). Po zanurzeniu sadzonki w ukorzeniaczu umieszcza się ją w doniczce z torfem.
Tydzień 34, Sentencja nr:1
Tydzień 34, Sentencja nr:1
W przypadku obniżenia się poziomu wody w stawie i braku prognozy na opady uzupełnijmy jej niedobór. Zmącenia wody unikniemy stawiając na dnie stawu wiadro z umieszczoną w nim końcówką węża ogrodowego.
Twoja strona ogrodu