Pękająca kora na tujach szmaragdowych | Jak temu zapobiec?

pęknięcia na tujach

Pytanie czytelnika: Mam w ogrodzie kilkunastoletnie tuje, które do tej pory nie sprawiały żadnych problemów. Przez 15 lat rosły w formie żywopłotu, ale w zeszłym roku odsłoniliśmy im pnie (wycinając wszystkie części zielone do wysokości 1,5 metra). Po cięciu rośliny zostały zasilone nawozem, rosły przez cały sezon i bezpiecznie przezimowały. U góry są zielone i zdrowe, ale na dole (po zimie) pokazały się brzydkie pęknięcia na korze. Czym mogą być spowodowane? Co teraz zrobić?

Posłuchaj
00:00
49

Te pionowe pęknięcia na pniach tui to najprawdopodobniej rany zgorzelinowe, które powstały w wyniku mrozu. Nazywane są często pęknięciami mrozowymi.

Jak powstają?
Pęknięcia kory na pniach powstają najczęściej zimą lub na przedwiośniu, kiedy po ciepłym i słonecznym dniu nadchodzi mroźna zimowa noc. Kora, która silnie nagrzała się za dnia, bardzo szybko ochładza się nocą i pęka. Takie rany powstają zwykle na roślinach, które mają odsłonięty pień (ale nie zawsze!), na który operuje mocne słońce. Sprzyja im oczywiście nasłonecznione stanowisko, zmienna pogoda oraz nadmierne nawożenie azotem, który powoduje silny wzrost, ale słabe drewnienie pędów.

Jak im zapobiegać?

To bardzo trudne, gdyż pęknięcia mrozowe pojawiają się nawet na roślinach, które kilkadziesiąt lat rosły w jednym miejscu i do tej pory nie sprawiały żadnych problemów. Młode rośliny, niedawno posadzone, warto przez pierwsze lata cieniować, by nie nagrzewały się zimą i wiosną (i nie traciły wody, co może powodować ich usychanie).

Jak je naprawić?
Rany trzeba obserwować, gdyż stanowią "wrota infekcji" dla wielu groźnych chorób. Warto zabezpieczyć je maścią ogrodniczą z fungicydem Funaben, a rośliny profilaktycznie opryskać środkiem zapobiegawczym - np. Saprol.
Jeśli na spękaniach kora i drewno pokrywają się białą grzybnią, a rośliny szybko żółkną i tracą igły, to jasny znak, że zostały zaatakowane przez opieńkową zgniliznę, którą można zwalczać wymienionym już preparatem Saprol oraz Topsin, Polyversum lub Proplant.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści