Substral: Jak zwalczać choroby grzybowe tui?
Co roku kupujemy co najmniej milion sztuk tui. Jest to roślina numer jeden w polskich ogrodach. Sadzimy je pojedynczo lub w szpalerach wzdłuż ogrodzenia. Kiedy rośliny podrosną, stają się naturalnym żywopłotem, który odgradza nas od sąsiadów lub drogi.
Thuja (Żywotnik) to roślina o stosunkowo małych wymaganiach. W czasie zakupu należy wybierać "grube" egzemplarze (szczególnie u dołu) z wieloma przewodnikami. Najlepiej o wysokości, co najmniej 1,5 m, co gwarantuje łatwiejsze przyjęcie się roślin i zdrowszy rozwój.
Pielęgnacja, przycinanie i nawożenie tuiW celu lepszego rozkrzewiania należy tuję regularnie nawozić i podcinać, przy czym, najlepiej to zrobić jeszcze przed sezonem wegetacyjnym. Można obcinać nawet do 1/3 nowych odrostów. Nawozić najlepiej nawozami długo działającymi, aby zapewnić składniki pokarmowe przez cały sezon. Ważne, aby na samym początku nie przenawozić, gdyż tego żywotnik nie lubi. Krótki system korzeniowy wymaga też ściółkowania korą, która utrzyma wilgoć. Szczegółów dowiesz się z artykułu Wymagania, uprawa i pielęgnacja tui (żywotników) |
|
Pamiętajmy, aby podczas sadzenia wykopać dużo większy dołek od bryły korzeniowej (np. 50 cm średnicy i 30 cm głębokości) i zastosować luźne podłoże, aby korzenie nie "stały" w wodzie.
Choroby grzybowe tui - zwalczanie
Jednak pomimo zastosowaniu się do powyższych wskazówek nasze tuje mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe, wskutek czego nastąpi zamieranie łusek i całych pędów.
Do tej pory nie było na rynku preparatu, który byłby skutecznym lekarstwem w tej sytuacji. Jedynym ratunkiem było wycinanie brązowych pędów, które były nośnikiem bakterii i zarodników chorób.
Od nowego sezonu pojawi się SAPROL - profesjonalny preparat, który ograniczy brązowienie tui spowodowane zamieraniem łusek i pędów. Po jego zastosowaniu również należy wyciąć brązowe gałązki, które już nie odrosną, ale reszta rośliny będzie chroniona przez kilka tygodni.