Logo
Logo

Dlaczego tuje brązowieją? Przyczyny i rozwiązania! Wykonaj oprysk i zastosuj nawóz, a uratujesz rośliny!

Pytanie czytelnika: Mam szpaler z tui od ok. 5 lat. W tym roku wyjątkowo intensywnie zaczęły brązowieć im igły. Jaka może być przyczyna, czy jest szansa na to, że te rośliny iglaste się jeszcze zazielenią?

Spis treści
Dlaczego tuje brązowieją od zewnątrz i od środka? Co zrobić żeby tuje nie brązowiały? Jakie nawozy i preparaty stosować przeciw brązowieniu tui? Jaki nawóz na brązowienie tui? Czym pryskać brązowe tuje? Jaki preparat zastosować?
Make Your Life Greener / YouTube


Co jest przyczyną brązowienia tui?

Brązowienie igieł może mieć kilka przyczyn. Igły i łuski roślin iglastych zwykle przebarwiają się pod koniec sezonu i jest to zjawisko odwracalne. Od jesieni przez zimę mogą przybierać: czerwonawy, niebieskawy, żółtawy i brązowy kolor. Często przy gęstych szpalerach powodem zamierania igieł od środka jest brak dostępu światła. Jest to zjawisko zupełnie naturalne zarówno w przypadku roślin iglastych, jak i liściastych. Rośliny zimozielone mogą podsychać podczas zimy i cierpieć od suszy fizjologicznej.

Czy da się uratować brązowe tuje?

Aby temu zapobiec, należy je bardzo obficie podlać jesienią. Transpiracja u iglaków odbywa się przez cały rok. Kolejny zabieg, jaki można zastosować, przeciwdziałając brązowieniu igieł, to jesienne nawożenie potasem i magnezem lub żelazem. Najpowszechniejszymi natomiast szkodnikami i chorobami, które atakują iglaste drzewa i krzewy, są mszyce oraz szara pleśń. Zamieranie igieł może być też spowodowane przez psi mocz.

Jak zapobiegać brązowieniu i leczyć chore tuje? 

Nawóz przeciwko brązowieniu tui
Nawóz przeciwko brązowieniu tui
Nawóz granulowany do iglaków z mikroskładnikami, jest nawozem WE typu NPK, zawierającym podstawowe składniki pokarmowe: azot, fosfor, potas, magnez i siarkę oraz mikroskładniki takie jak: bor, miedź, żelazo, mangan i cynk. Nawóz zapobiega brązowieniu igieł. Zawarty w nawozie magnez zapewnia intensywny zielony kolor igieł.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Preparat przeciwko brązowieniu tui
Preparat przeciwko brązowieniu tui
Substral Proplant to idealny środek grzybobójczy, który doskonale radzi sobie z takimi chorobami jak: fytoftoroza, zgorzel zgnilakowata, mączniak rzekomy czy brązowienie igieł. Możemy go stosować zarówno zapobiegawczo jak i interwencyjnie w ochronie roślin przez tymi chorobami.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: GracoStarDesign / Depositphotos oraz sxc.hu

Autor
Dlaczego tuje brązowieją? Przyczyny i rozwiązania! Wykonaj oprysk i zastosuj nawóz, a uratujesz rośliny!
Dlaczego tuje brązowieją? Przyczyny i rozwiązania! Wykonaj oprysk i zastosuj nawóz, a uratujesz rośliny!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl