Logo
Logo

Błędy w uprawie tui | Sprawdź, co robisz źle i czego nie robić

Czy Twoja tuję nie rośnie tak jakbyś tego oczekiwał? Usycha z dnia na dzień, ma coraz więcej żółtych i brązowych igieł i pomimo wszelkich starań nie odzyskuje urody? Być może popełniasz typowe błędy w jej uprawie, które niekorzystnie wpłynęły na jej rozwój i zdrowie już w momencie posadzenia w ogrodzie. Dowiedz się, co może być przyczyną tych problemów i jak możemy im zapobiec, aby cieszyć się pięknem tui przez cały rok.

Streszczenie artykułu
Uprawa tui może okazać się wyzwaniem, nawet dla doświadczonych ogrodników. Choć są one popularne i powszechnie uprawiane, łatwo jest popełnić błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na ich rozwój i zdrowie. Jednym z najczęstszych błędów jest niewłaściwe stanowisko – tuja potrzebuje miejsca z umiarkowanym nasłonecznieniem i dobrze przepuszczalną glebą. Zbyt cieniste miejsce może powodować, że roślina będzie słabo rosnąć, a nadmiernie nasłonecznione może prowadzić do przesuszenia. Ważne jest także odpowiednie podlewanie – tuje nie lubią przesuszenia, ale zbyt duża ilość wody może prowadzić do gnicia korzeni. Kolejnym błędem jest niewłaściwe przycinanie. Choć tuje dobrze znoszą cięcie, nie należy tego robić zbyt często ani zbyt intensywnie, aby nie naruszyć naturalnej formy rośliny. Dodatkowo, warto pamiętać o regularnym nawożeniu tui, szczególnie na początku wiosny, kiedy rośliny intensywnie rosną. Nieodpowiednie nawożenie może prowadzić do żółknięcia igieł i słabego wzrostu. Unikając tych błędów, można cieszyć się pięknem i zdrowiem tui przez wiele lat.
Spis treści
Błędy w sadzeniu tui Błędy w doborze podłoża dla tui Błędy w podlewaniu tui Błędy w nawożeniu tui Błędy w pielęgnacji tui Błędy w przycianiu tui Błędy w ochronie przed mrozem

Tuje czyli żywotniki (łac. Thuja) to bardzo popularne krzewy lub drzewa w polskich ogrodach i stanowią ich ważny element. Oprócz walorów ozdobnych, często mają za zadanie tworzenia pięknego tła dla innych roślin oraz są wykorzystywane do tworzenia efektownych żywopłotów. Uroda tuj rozkwita w odpowiednich warunkach i przy troskliwej pielęgnacji, pod warunkiem, że nie popełnimy podstawowych błędów w ich uprawie.

Najczęściej popełniane błędy w uprawie tui

Uprawa tui w ogrodzie to z reguły łatwe zajęcie, a rośliny te szybko odwdzięczają się nam za opiekę swoimi niezwykłymi walorami ozdobnymi. Jednak są momenty, gdy uprawa żywotników wydaje się trudna – głównie wtedy, gdy sięgają po nie początkujący ogrodnicy, którzy nie mają pełnej wiedzy na ich temat. Warto zatem znać podstawy – jakie wymagania mają tuje i o czym pamiętać w ciągu toku, by unikać błędów uprawowych. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów w uprawie tych popularnych iglaków:

Wybór niewłaściwego stanowiska

Tuja wymaga stanowisk słonecznych lub lekko zacienionych. Roślina, która rośnie w pełnym albo średnim cieniu jest pozbawiona odpowiedniej ilości światła słonecznego, na co może reagować zahamowaniem wzrostu (karłowacenie) i zrzucaniem igieł. Drugą rzeczą, na którą warto zwracać uwagę, jest też sadzenie rośliny w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów, które w zimie sprawiają, że w danym miejscu występują większe zagrożenie mocnych mrozów.

Wyhoduj pyszne i zdrowe pomidory bez chemii i sztucznych nawozów. Jak? Naturalnie
Przeczytaj także
Wyhoduj pyszne i zdrowe pomidory bez chemii i sztucznych nawozów. Jak? Naturalnie

Źle dobrana gleba

Nie każda gleba nadaje się do uprawy tui. Roślina wymaga podłoża przepuszczalnego, średnio żyznego, wapiennego i umiarkowanie wilgotnego o odpowiednim pH. Błędem jest sadzenie rośliny na glebie ciężkiej, gliniastej, gdyż tuja nie ukorzeni się.

Przepuszczalność gleby można sprawdzić w bardzo prosty sposób: wykopujemy dołek na głębokość 30 cm i szerokość 50 cm, wlewamy do niego wodę i czekamy 45 minut. Jeżeli woda stoi prawie na tym samym poziomie, gleba jest słabo przepuszczalna.

Nieodpowiednie podlewanie

Tuja wymaga podlewania w czasie suszy oraz w ciepłe dni zimowe. Brak nawadniania również zimą jest najczęstszym błędem w uprawie tui i powodem brązowienia łusek i usychania rośliny. Gleba pod tują powinna być wilgotna, co zapewni ściółkowanie, czyli przykrycie ziemi wokół pnia korą sosny, co zmniejszy wysychanie gleby. Wegetacja rośliny nie zatrzymuje się w okresie zimowym, tylko spowalnia. Dlatego jesienią trzeba zwiększyć ilość podlewania, by roślina mogła zmagazynować zapas aż do nadejścia mrozów. Błędem jest też zbytnie nawadnianie korzeni, co doprowadza do zalania systemu korzeniowego. Zabieg nawadniania należy wykonywać raz dziennie rano lub lub wieczorem. Zimą podlewamy tuję rzadziej, co kilka dni.

Nieodpowiednie nawożenie

Tuja wymaga nawożenia, zwłaszcza gdy gleba jest uboga w składniki mineralne. Wtedy musimy zasilić podłoże nawozami mineralnymi z zawartością magnezu, azotu i żelaza lub użyć nawozów organicznych. Ale trzeba pamiętać: błędem jest zarówno brak nawożenia jak i jego nadmiar.

Zasadą jest, że przy wysokim pH podłoża dajemy nawozy z zawartością żelaza, natomiast gdy pH jest za niskie, nawozy z zawartością magnezu. Inna istotna zasada to umiar – niezależnie jakie nawozy wybierzemy, trzeba je stosować rozsądnie. Błędem może być zarówno ich ilość jak i za długie stosowanie w ciągu roku (np. nawozy azotowe stosuje się jedynie od kwietnia do połowy lipca, nie dłużej).

Niewłaściwa pielęgnacja

Do zabiegów pielęgnacyjnych należy przycinanie i usuwanie suchych lub przesuszonych pędów. Gdy prawidłowo nawadniamy tuję, nie przejawia ona żadnych symptomów choroby, gdyż jest raczej odporna na choroby i szkodniki. Gdy natomiast popełniamy błąd zalewania korzeni, może dojść do zagrzybienia. Błędem jest ignorowanie pierwszych typowych oznak chorób rośliny, bowiem choroba będzie się dalej rozwijać. Jedynym prawidłowym postępowaniem będzie natychmiastowe usunięcie wszelkich chorych czy zarażonych części i spalenie. Po usunięciu chorych pędów należy drzewko spryskać odpowiednim preparatem grzybobójczym lub szkodnikobójczym.

Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę
Przeczytaj także
Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę

Niewłaściwe cięcie

Zasadniczo tuja nie wymaga cięcia, jednak przez to, że roślina często jest sadzona jako żywopłot, zabieg ten okazuje się kluczowy. Najczęstszym błędem w przycinaniu tui jest zbyt mocne cięcie gałęzi w nieodpowiednim czasie wegetacji, co może nawet doprowadzić do zniszczenia rośliny. Obcięcie zbyt długich części gałązek może spowodować usychanie, natomiast przeprowadzenie cięcia później niż do końca sierpnia, doprowadzi do osłabienia rośliny i w rezultacie braku ochrony w okresie mrozów zimowych. Kolejnym błędem także jest cięcie wcześniejsze niż na przełomie marca i kwietnia, gdy roślina jeszcze będzie narażona na wiosenne przymrozki.

Zasady terminów cięcia w skrócie: wiosną można skrócić boczne gałązki i wierzchołek o połowę ich długości; w czerwcu młode gałązki skracamy o 2/3 długości, nie więcej; natomiast do połowy sierpnia, nie później, skracamy wszystkie gałązki jedynie o jeden centymetr.

Nieodpowiednie przygotowanie do zimy

Wprawdzie zazwyczaj tuja dobrze znosi zimowe temperatury, jednak bezpieczniej jest zaopatrzyć ją przed zimowymi mrozami. Najlepiej zastosować osłony przeciwwiatrowe lub owinąć roślinę włókniną ogrodniczą, ale nie wcześniej, niż po pojawieniu się pierwszych mrozów. Można też obłożyć ziemię wokół rośliny warstwą suchych gałęzi. Błędem jest zakładanie zabezpieczeń zbyt wcześnie. Należy poczekać do pierwszych przymrozków i zabezpieczyć roślinę zimowym okryciem, nie wcześniej niż w końcu listopada. Po wyeliminowaniu wszystkich błędów w uprawie tui, uzyskamy piękną ozdobę ogrodu, przyciągającą swoją głęboką zielenią i idealnym kształtem.

Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Anna / AdobeStock, snegok1967 / Depositphotos

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie są najczęstsze błędy w uprawie tui?

  Niewłaściwe stanowisko, źle dobrana gleba, nieodpowiednie podlewanie, niewłaściwe nawożenie, niewłaściwa pielęgnacja, nieodpowiednie cięcie, oraz nieodpowiednie przygotowanie do zimy.
 • Dlaczego niewłaściwe stanowisko jest błędem w uprawie tui?

  Tuja wymaga stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego, osłoniętego od silnych wiatrów. Niewłaściwe stanowisko może spowodować słaby wzrost lub uszkodzenia rośliny.
 • Jakie gleby są odpowiednie dla tui?

  Tuja wymaga gleby przepuszczalnej, średnio żyznej, wapiennej i umiarkowanie wilgotnej o odpowiednim pH. Gleba ciężka i gliniasta jest niewłaściwa.
 • Jakie błędy są popełniane przy podlewaniu tui?

  Zarówno brak nawadniania, szczególnie zimą, jak i zbyt duże nawadnianie, które może prowadzić do gnicia korzeni, są błędami. Ważne jest utrzymanie gleby wilgotnej, ale nie zalanej.
 • Czego należy unikać przy nawożeniu tui?

  Błędem jest zarówno brak nawożenia, jak i jego nadmiar. Należy stosować nawozy z umiarem, zwracając uwagę na zawartość magnezu, azotu i żelaza w zależności od pH gleby.
 • Jak prawidłowo pielęgnować tuje?

  Pielęgnacja obejmuje przycinanie suchych lub przesuszonych pędów, a także odpowiednie reagowanie na oznaki chorób, poprzez usunięcie chorych części i zastosowanie preparatów ochronnych.
 • Kiedy i jak przycinać tuje?

  Tuje nie wymagają intensywnego cięcia, ale jeśli decydujemy się na przycinanie, należy to robić w sposób umiarkowany, unikając zbyt mocnego cięcia, szczególnie w nieodpowiednim czasie.
 • Jak przygotować tuje do zimy?

  Zabezpieczenie tui przed mrozami może obejmować osłony przeciwwiatrowe lub owinięcie rośliny włókniną, ale tylko po pojawieniu się pierwszych przymrozków, aby nie zaszkodzić roślinie przez zbyt wczesne okrycie.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Błędy w uprawie tui | Sprawdź, co robisz źle i czego nie robić
Błędy w uprawie tui | Sprawdź, co robisz źle i czego nie robić
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)