Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
11
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Szyszki na tujach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Wiele roślin ma bardzo ozdobne kwiatostany i owoce, na które ogrodnicy czekają z utęsknieniem. Jednak na tujach, pojawiające się szyszki, mimo że są w pełni naturalne, mogą być problemem, który psuje efekt wizualny krzewów i drzew z rodziny żywotników. Kiedy szyszki na tujach to normalne zjawisko i co zrobić, gdy występuje nadmierne szyszkowanie?

Czy szyszki na tujach to normalne zjawisko?

Tuje, a właściwie żywotniki to rodzina drzew i krzewów, które są bardzo chętnie sadzone w polskich ogrodach i doskonale nadają się na żywopłoty. Pojawiające się na roślinie szyszki to owoce tui, a więc znajdują się w niej nasiona. To oznacza, że pojawienie się szyszek jest zupełnie naturalne. Warto pamiętać, że skłonność do powstawania szyszek jest bardzo osobnicza i na jednych krzewach może pojawiać się ich bardzo dużo, a na innych mniej lub prawie wcale. Jednak szyszki powinny wyrastać jedynie na starszych okazach, a ich pojawienie się na młodych roślinach zazwyczaj oznacza niewłaściwą uprawę.

Szyszki na młodych tujach

Jak wspomniano wcześniej, szyszki na młodych okazach oznaczają błędy w uprawie. Zazwyczaj powodem jest:
• niewłaściwe pH gleby;
• nadmierne nawożenie;
• niedostateczna ilość wody i składników pokarmowych.

Mimo że tuja nie jest bardzo wymagającą rośliną, to aby ładnie wzrastała, miała piękną barwę i nie szyszkowała obficie, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Zwłaszcza że wiele roślin, w tym właśnie tuje, rozpoczynają intensywne wytwarzanie szyszek, jako "system obronny" przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Żywotniki najlepiej sadzić w miejscach słonecznych i półcienistych, zapewniając im dość dużą wilgotność (szczególnie latem), gdyż długotrwała susza może spowodować brązowienie i utratę liści. Niezbędne jest również prawidłowe nawożenie, które należy rozpocząć wczesną wiosną i kontynuować do lipca, używając do tego odpowiednich nawozów do iglaków. Rodzaj podłoża uzależniony jest od zasadzonego gatunku, ale może mieć kluczowe znaczenie dla wyglądu rośliny.

Czy można usuwać szyszki?

Najpierw zielone, z czasem szyszki żółkną i brązowieją, aby w końcu opaść, rozsiewając nasiona. Jednak zdarza się, że szyszek jest bardzo dużo lub utrzymują się na roślinie przez długi czas. W takiej sytuacji można usuwać szyszki, zrywając je lub wycinając. Co ważne, nie wpływa to na kondycję rośliny. Najlepszym sposobem jest przycinanie gałązek wiosną, dzięki czemu krzew się zagęści, a ewentualne szyszki będą niewidoczne.

Kluczowe znaczenie, szczególnie u młodych okazów ma również profilaktyka, czyli zapewnienie tui odpowiednich warunków.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Cornell Frühauf / Pixabay
G.T.

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT