Logo
Logo
13
Okazje

Szyszki na tujach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Wiele roślin ma bardzo ozdobne kwiatostany i owoce, na które ogrodnicy czekają z utęsknieniem. Jednak na tujach, pojawiające się szyszki, mimo że są w pełni naturalne, mogą być problemem, który psuje efekt wizualny krzewów i drzew z rodziny żywotników. Kiedy szyszki na tujach to normalne zjawisko i co zrobić, gdy występuje nadmierne szyszkowanie?

 

Czy szyszki na tujach to normalne zjawisko?

Tuje, a właściwie żywotniki to rodzina drzew i krzewów, które są bardzo chętnie sadzone w polskich ogrodach i doskonale nadają się na żywopłoty. Pojawiające się na roślinie szyszki to owoce tui, a więc znajdują się w niej nasiona. To oznacza, że pojawienie się szyszek jest zupełnie naturalne. Warto pamiętać, że skłonność do powstawania szyszek jest bardzo osobnicza i na jednych krzewach może pojawiać się ich bardzo dużo, a na innych mniej lub prawie wcale. Jednak szyszki powinny wyrastać jedynie na starszych okazach, a ich pojawienie się na młodych roślinach zazwyczaj oznacza niewłaściwą uprawę.

Szyszki na młodych tujach

Jak wspomniano wcześniej, szyszki na młodych okazach oznaczają błędy w uprawie. Zazwyczaj powodem jest:
• niewłaściwe pH gleby;
• nadmierne nawożenie;
• niedostateczna ilość wody i składników pokarmowych.

Mimo że tuja nie jest bardzo wymagającą rośliną, to aby ładnie wzrastała, miała piękną barwę i nie szyszkowała obficie, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Zwłaszcza że wiele roślin, w tym właśnie tuje, rozpoczynają intensywne wytwarzanie szyszek, jako "system obronny" przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Żywotniki najlepiej sadzić w miejscach słonecznych i półcienistych, zapewniając im dość dużą wilgotność (szczególnie latem), gdyż długotrwała susza może spowodować brązowienie i utratę liści. Niezbędne jest również prawidłowe nawożenie, które należy rozpocząć wczesną wiosną i kontynuować do lipca, używając do tego odpowiednich nawozów do iglaków. Rodzaj podłoża uzależniony jest od zasadzonego gatunku, ale może mieć kluczowe znaczenie dla wyglądu rośliny.

Czy można usuwać szyszki?

Najpierw zielone, z czasem szyszki żółkną i brązowieją, aby w końcu opaść, rozsiewając nasiona. Jednak zdarza się, że szyszek jest bardzo dużo lub utrzymują się na roślinie przez długi czas. W takiej sytuacji można usuwać szyszki, zrywając je lub wycinając. Co ważne, nie wpływa to na kondycję rośliny. Najlepszym sposobem jest przycinanie gałązek wiosną, dzięki czemu krzew się zagęści, a ewentualne szyszki będą niewidoczne.

Kluczowe znaczenie, szczególnie u młodych okazów ma również profilaktyka, czyli zapewnienie tui odpowiednich warunków.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Cornell Frühauf / Pixabay
G.T.
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu