O ile w krajach Europy Zachodniej żywotnikowiec jest dosyć często spotykany w uprawie (sprzyjają mu łagodne zimy i wyższa wilgotność powietrza), w Polce pozostaje rośliną amatorską, kupowaną głównie przez miłośników i kolekcjonerów roślin iglastych. Z zaledwie kilku odmian uprawnych najczęściej oferowaną przez szkółki jest japońska odmiana 'Variegata' – sprowadzona do Europy (do Holandii) w 1861 r. przez Siebolda.
Żywotnikowiec japoński (Thujopsis dolabrata) 'Variegata' to bardzo wolno rosnące, zimozielone drzewo o szerokostożkowatym pokroju z charakterystycznymi, białymi przebarwieniami fragmentów pędów i gałązek. Po 10 latach uprawy dorasta do 80 cm wysokości. Gałązki ma spłaszczone, wachlarzowate, zielone, miejscami białe lub marmurkowe, biało-zielone, grube i znacznie bardziej masywne, niż u żywotników. Od góry błyszczące, od spodu matowe z ciekawym, misternym rysunkiem utworzonym z grubej warstwy woskowego nalotu pokrywającego fragmenty łusek.
Uprawa i wymagania
Roślina lubi gleby wilgotne, próchniczne i przepuszczalne. Preferuje stanowiska zaciszne i półcieniste. Na stanowiskach słonecznych też rośnie dobrze, pod warunkiem, że ma zapewnioną wystarczająco wilgotną glebę. Na wschodzie kraju, w pierwszych latach uprawy krzew wymaga okrywania na zimę, w centrum i na zachodzie Polski zwykle zimuje bez problemu. Żywotnikowiec 'Variegata' może być przycinany, ale ze względu na powolny wzrost zabieg ten nie jest konieczny.
Gdzie posadzić?
Odmiana 'Variegata' żywotnikowca japońskiego wykorzystywana jest w ogrodach przydomowych, w kompozycjach z innymi krzewami iglastymi o wolnym tempie wzrostu. Zajmuje niewiele miejsca, stąd dobrze sprawdza się na rabatach oraz w ogrodach skalnych. Białe przebarwienia nie są zbyt liczne i tak naprawdę stają się widoczne i zauważalne dopiero z bliskiej odległości. Inne warte polecenia odmiany żywotnikowca japońskiego to karłowa 'Nana' (nadaje się do uprawy w pojemnikach) oraz 'Aurea' o żółtym zabarwieniu łusek.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |