Żywotnikowiec japoński 'Variegata'

Żywotnikowiec japoński Variegata fot. G. Falkowski ZSzP

Żywotnikowiec japoński to oryginalny gatunek naturalnie występujące w Japonii, na wyspach Sikoku, Kiusiu i Hondo. W swojej ojczyźnie dorasta do imponujących rozmiarów, nierzadko osiągając 30 m wysokości. W naszych warunkach klimatycznych rośnie znacznie wolniej. Cechą charakterystyczną gatunku jest biały woskowy nalot tworzący na dolnej stronie masywnych gałązek wyjątkowo ciekawy rysunek.

Posłuchaj
00:00
22
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

O ile w krajach Europy Zachodniej żywotnikowiec jest dosyć często spotykany w uprawie (sprzyjają mu łagodne zimy i wyższa wilgotność powietrza), w Polce pozostaje rośliną amatorską, kupowaną głównie przez miłośników i kolekcjonerów roślin iglastych. Z zaledwie kilku odmian uprawnych najczęściej oferowaną przez szkółki jest japońska odmiana 'Variegata' – sprowadzona do Europy (do Holandii) w 1861 r. przez Siebolda.

Żywotnikowiec japoński (Thujopsis dolabrata) 'Variegata' to bardzo wolno rosnące, zimozielone drzewo o szerokostożkowatym pokroju z charakterystycznymi, białymi przebarwieniami fragmentów pędów i gałązek. Po 10 latach uprawy dorasta do 80 cm wysokości. Gałązki ma spłaszczone, wachlarzowate, zielone, miejscami białe lub marmurkowe, biało-zielone, grube i znacznie bardziej masywne, niż u żywotników. Od góry błyszczące, od spodu matowe z ciekawym, misternym rysunkiem utworzonym z grubej warstwy woskowego nalotu pokrywającego fragmenty łusek.

Żywotnikowiec japoński Variegata fot. G. Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych żywotnikowców

Uprawa i wymagania

Roślina lubi gleby wilgotne, próchniczne i przepuszczalne. Preferuje stanowiska zaciszne i półcieniste. Na stanowiskach słonecznych też rośnie dobrze, pod warunkiem, że ma zapewnioną wystarczająco wilgotną glebę. Na wschodzie kraju, w pierwszych latach uprawy krzew wymaga okrywania na zimę, w centrum i na zachodzie Polski zwykle zimuje bez problemu. Żywotnikowiec 'Variegata' może być przycinany, ale ze względu na powolny wzrost zabieg ten nie jest konieczny.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Variegata' żywotnikowca japońskiego wykorzystywana jest w ogrodach przydomowych, w kompozycjach z innymi krzewami iglastymi o wolnym tempie wzrostu. Zajmuje niewiele miejsca, stąd dobrze sprawdza się na rabatach oraz w ogrodach skalnych. Białe przebarwienia nie są zbyt liczne i tak naprawdę stają się widoczne i zauważalne dopiero z bliskiej odległości. Inne warte polecenia odmiany żywotnikowca japońskiego to karłowa 'Nana' (nadaje się do uprawy w pojemnikach) oraz 'Aurea' o żółtym zabarwieniu łusek.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści