Logo
Logo

Żywotnikowiec japoński 'Variegata'

Żywotnikowiec japoński to oryginalny gatunek naturalnie występujące w Japonii, na wyspach Sikoku, Kiusiu i Hondo. W swojej ojczyźnie dorasta do imponujących rozmiarów, nierzadko osiągając 30 m wysokości. W naszych warunkach klimatycznych rośnie znacznie wolniej. Cechą charakterystyczną gatunku jest biały woskowy nalot tworzący na dolnej stronie masywnych gałązek wyjątkowo ciekawy rysunek.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

O ile w krajach Europy Zachodniej żywotnikowiec jest dosyć często spotykany w uprawie (sprzyjają mu łagodne zimy i wyższa wilgotność powietrza), w Polce pozostaje rośliną amatorską, kupowaną głównie przez miłośników i kolekcjonerów roślin iglastych. Z zaledwie kilku odmian uprawnych najczęściej oferowaną przez szkółki jest japońska odmiana 'Variegata' – sprowadzona do Europy (do Holandii) w 1861 r. przez Siebolda.

Żywotnikowiec japoński (Thujopsis dolabrata) 'Variegata' to bardzo wolno rosnące, zimozielone drzewo o szerokostożkowatym pokroju z charakterystycznymi, białymi przebarwieniami fragmentów pędów i gałązek. Po 10 latach uprawy dorasta do 80 cm wysokości. Gałązki ma spłaszczone, wachlarzowate, zielone, miejscami białe lub marmurkowe, biało-zielone, grube i znacznie bardziej masywne, niż u żywotników. Od góry błyszczące, od spodu matowe z ciekawym, misternym rysunkiem utworzonym z grubej warstwy woskowego nalotu pokrywającego fragmenty łusek.

Żywotnikowiec japoński Variegata fot. G. Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych żywotnikowców

Uprawa i wymagania

Roślina lubi gleby wilgotne, próchniczne i przepuszczalne. Preferuje stanowiska zaciszne i półcieniste. Na stanowiskach słonecznych też rośnie dobrze, pod warunkiem, że ma zapewnioną wystarczająco wilgotną glebę. Na wschodzie kraju, w pierwszych latach uprawy krzew wymaga okrywania na zimę, w centrum i na zachodzie Polski zwykle zimuje bez problemu. Żywotnikowiec 'Variegata' może być przycinany, ale ze względu na powolny wzrost zabieg ten nie jest konieczny.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Variegata' żywotnikowca japońskiego wykorzystywana jest w ogrodach przydomowych, w kompozycjach z innymi krzewami iglastymi o wolnym tempie wzrostu. Zajmuje niewiele miejsca, stąd dobrze sprawdza się na rabatach oraz w ogrodach skalnych. Białe przebarwienia nie są zbyt liczne i tak naprawdę stają się widoczne i zauważalne dopiero z bliskiej odległości. Inne warte polecenia odmiany żywotnikowca japońskiego to karłowa 'Nana' (nadaje się do uprawy w pojemnikach) oraz 'Aurea' o żółtym zabarwieniu łusek.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Żywotnikowiec japoński 'Variegata'
Żywotnikowiec japoński 'Variegata'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Twoja strona ogrodu