Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
18
Do góry

Żywotnikowiec japoński 'Variegata'

Żywotnikowiec japoński to oryginalny gatunek naturalnie występujące w Japonii, na wyspach Sikoku, Kiusiu i Hondo. W swojej ojczyźnie dorasta do imponujących rozmiarów, nierzadko osiągając 30 m wysokości. W naszych warunkach klimatycznych rośnie znacznie wolniej. Cechą charakterystyczną gatunku jest biały woskowy nalot tworzący na dolnej stronie masywnych gałązek wyjątkowo ciekawy rysunek.

O ile w krajach Europy Zachodniej żywotnikowiec jest dosyć często spotykany w uprawie (sprzyjają mu łagodne zimy i wyższa wilgotność powietrza), w Polce pozostaje rośliną amatorską, kupowaną głównie przez miłośników i kolekcjonerów roślin iglastych. Z zaledwie kilku odmian uprawnych najczęściej oferowaną przez szkółki jest japońska odmiana 'Variegata' – sprowadzona do Europy (do Holandii) w 1861 r. przez Siebolda.

Żywotnikowiec japoński (Thujopsis dolabrata) 'Variegata' to bardzo wolno rosnące, zimozielone drzewo o szerokostożkowatym pokroju z charakterystycznymi, białymi przebarwieniami fragmentów pędów i gałązek. Po 10 latach uprawy dorasta do 80 cm wysokości. Gałązki ma spłaszczone, wachlarzowate, zielone, miejscami białe lub marmurkowe, biało-zielone, grube i znacznie bardziej masywne, niż u żywotników. Od góry błyszczące, od spodu matowe z ciekawym, misternym rysunkiem utworzonym z grubej warstwy woskowego nalotu pokrywającego fragmenty łusek.

Żywotnikowiec japoński Variegata fot. G. Falkowski ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych żywotnikowców

Uprawa i wymagania

Roślina lubi gleby wilgotne, próchniczne i przepuszczalne. Preferuje stanowiska zaciszne i półcieniste. Na stanowiskach słonecznych też rośnie dobrze, pod warunkiem, że ma zapewnioną wystarczająco wilgotną glebę. Na wschodzie kraju, w pierwszych latach uprawy krzew wymaga okrywania na zimę, w centrum i na zachodzie Polski zwykle zimuje bez problemu. Żywotnikowiec 'Variegata' może być przycinany, ale ze względu na powolny wzrost zabieg ten nie jest konieczny.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Variegata' żywotnikowca japońskiego wykorzystywana jest w ogrodach przydomowych, w kompozycjach z innymi krzewami iglastymi o wolnym tempie wzrostu. Zajmuje niewiele miejsca, stąd dobrze sprawdza się na rabatach oraz w ogrodach skalnych. Białe przebarwienia nie są zbyt liczne i tak naprawdę stają się widoczne i zauważalne dopiero z bliskiej odległości. Inne warte polecenia odmiany żywotnikowca japońskiego to karłowa 'Nana' (nadaje się do uprawy w pojemnikach) oraz 'Aurea' o żółtym zabarwieniu łusek.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu