Naparstnice to kwitnące rośliny dwuletnie, które doskonale sprawdzają się na rabatach naturalistycznych w leśnych ogrodach. Wiatr rozwiewa ich malutkie nasiona, z których potem wyrastają siewki w najbardziej zaskakujących miejscach.
Botaniczna nazwa naparstnicy to Digitalis. Pochodzi ona od łacińskiego słowa digitus, które oznacza „palec”. Z kolei polska nazwa rośliny nawiązuje do kształtu rośliny, bowiem kwiaty naparstnicy przypominają naparstki.
Większość uprawianych w ogrodach naparstnic to rośliny dwuletnie, ale pojawiają się one na rabatach co roku ze względu na to, że ich nasiona wysiewają się i kiełkują z niezwykłą łatwością. W pierwszym roku roślina tworzy liście w formie podstawowej rozety. W drugim roku roślina wytwarza pęd, który zaczyna piąć się w stronę słońca i na nim rozwijają się atrakcyjne kwiaty z ostrogami. Niechciane siewki naparstnicy można z łatwością usunąć.
NASIONA NAPARSTNICY
Naparstnica purpurowa 'Excelsior-Hybriden' to roślina dwuletnia. Mieszanka posiada rośliny o kwiatach białych, różowych i czerwonych barw. Kwiaty nie zwisają jak w odmianie dzikiej, lecz odstają.
Naparstnice mają strzeliste kwiatostany, które doskonale wyglądają w ogrodach naturalistycznych, pod koronami drzew wśród niższych bylin i pnączy tworzących kępy i zadarniających, pośród paproci, w towarzystwie bodziszków (Geranium), orlików (Aquilegia) i niezbyt wysokich gatunków traw ozdobnych.
Te wdzięczne rośliny doskonale sprawdzają się również w starannie zaplanowanych, nowoczesnych ogrodach. Nadają im dzikiego charakteru i sprawią, że miejsca te będą wyglądać jeszcze bardziej interesująco. Właściciele balkonów i tarasów w półcienistych i zacienionych miejscach mogą sadzić także naparstnice w pojemnikach w towarzystwie żurawek lub funkii.
Naparstnice sprzyjają bioróżnorodności
Kwiaty naparstnic chętnie odwiedzają pszczoły i trzmiele. Czerwone kropki na białym tle usytuowane w kwiatowych kielichach wskazują owadom drogę do nektaru. Działają niczym światła na pasie startowym, przekazując komunikat: „Witajcie, zapylacze. Tędy do nektaru!” Najczęściej do środka kwiatów wlatują trzmiele, które wynurzają się z nich pokryte pyłkiem. Sprytniejsze owady wygryzają otwór w koronie, wypijają nektar i odlatują bez śladu pyłku na ciele.
Piękne odmiany naparstnic do ogrodu naturalistycznego
Fot. iVerde
Naparstnice do ogrodu mogą mieć różny kształt, wielkość i kolor kwiatów 1 – biała odmiana 'Alba', 2 – fioletowa naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea), 3 – żółta naparstnica zwyczajna (D. grandiflora) 'Carrilon', 4 – jasnobrązowa naparstnica rdzawa (D. ferruginea), 5 – biała odmiana 'Virtuosa', 6 – żółto pomarańczowa odmiana 'Illumination Flame'.
Warto wiedzieć
Naparstnice występują w różnych kolorach, nie tylko w kolorze różowym. Istnieją odmiany jasnofioletowe, białe, pastelowo żółte, czerwonawo-brązowe i malinowe.
Środowiskiem naturalnym naparstnic jest las, dlatego bez problemu rosną w cieniu.
Ta dzika piękność zawiera substancje trujące. Po sadzeniu i każdym kontakcie z rośliną koniecznie dokładnie umyj ręce.
Tekst: źródło - iVerde, zdjęcie tytułowe: Shopify Partners/Burst