Botaniczna nazwa naparstnicy to Digitalis. Pochodzi ona od łacińskiego słowa digitus, które oznacza „palec”. Z kolei polska nazwa rośliny nawiązuje do kształtu rośliny, bowiem kwiaty naparstnicy przypominają naparstki.
Kompozycje z naparstnicami
Naparstnice mają strzeliste kwiatostany, które doskonale wyglądają w ogrodach naturalistycznych, pod koronami drzew wśród niższych bylin i pnączy tworzących kępy i zadarniających, pośród paproci, w towarzystwie bodziszków (Geranium), orlików (Aquilegia) i niezbyt wysokich gatunków traw ozdobnych.
Te wdzięczne rośliny doskonale sprawdzają się również w starannie zaplanowanych, nowoczesnych ogrodach. Nadają im dzikiego charakteru i sprawią, że miejsca te będą wyglądać jeszcze bardziej interesująco. Właściciele balkonów i tarasów w półcienistych i zacienionych miejscach mogą sadzić także naparstnice w pojemnikach w towarzystwie żurawek lub funkii.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Naparstnice sprzyjają bioróżnorodności
Kwiaty naparstnic chętnie odwiedzają pszczoły i trzmiele. Czerwone kropki na białym tle usytuowane w kwiatowych kielichach wskazują owadom drogę do nektaru. Działają niczym światła na pasie startowym, przekazując komunikat: „Witajcie, zapylacze. Tędy do nektaru!” Najczęściej do środka kwiatów wlatują trzmiele, które wynurzają się z nich pokryte pyłkiem. Sprytniejsze owady wygryzają otwór w koronie, wypijają nektar i odlatują bez śladu pyłku na ciele.
|
|
Tekst: źródło - iVerde, zdjęcie tytułowe: Shopify Partners/Burst