Logo
Logo

Uprawa naparstnicy purpurowej w ogrodzie | Co lubi? Jak o nią dbać?

Na świecie występuje niemal 20 gatunków tej popularnej byliny, ale w naszym kraju najczęściej spotkamy w uprawie odmiany naparstnicy zwyczajnej oraz purpurowej, które znajdują zastosowanie na rabatach w stylu wiejskim lub naturalistycznym. Nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych, są dość odporne na choroby i szkodniki, a gdy wybierzemy dla nich odpowiednie miejsce i podłoże, będą długo cieszyły dekoracyjnym kwitnieniem. Jak uprawiać naparstnicę purpurową w ogrodzie?

Spis treści
Jaką naparstnicę posadzić w ogrodzie? Gdzie posadzić naparstnice? Co lubi naparstnica? Jak pielęgnować naparstnicę, by miała piękne kwiaty?

Która naparstnica jest najpopularniejsza i najpiękniejsza?

Naparstnice są zwykle wysokimi bylinami (nawet do 1,8m ), które są lubiane za ciekawy kształt licznych kwiatów, gęsto ułożonych na pędach i przypominających kształtem naparstek. Liczne gatunki naparstnic występują w naturze przede wszystkim w rejonach o cieplejszym klimacie - w Europie Południowej, Afryce Północnej oraz na różnych obszarach Azji. 

Rodzimym gatunkiem w naszym kraju jest jedynie naparstnica zwyczajna (Digitalis grandiflora), która jest byliną osiągająca do około 1m wysokości i około 40-50 cm szerokości. Oprócz dekoracyjnych kwiatów w różnych barwach, ma także ciekawe, lancetowate liście - z wierzchu gładkie, a od spodu lekko szaro omszone. 

Nasiona naparstnicy
Nasiona naparstnicy
Naparstnica purpurowa 'Excelsior-Hybriden' to roślina dwuletnia. Mieszanka posiada rośliny o kwiatach białych, różowych i czerwonych barw. Kwiaty nie zwisają jak w odmianie dzikiej, lecz odstają. Kwitnienie: VI - VIII. Zawartość opakowania wystarczy na ok. 50 roślin
KUP W NASZYM SKLEPIE

W sprzedaży bardzo często spotkamy także odmiany zadomowionej u nas, dekoracyjnej naparstnicy purpurowej (Digitalis purpurea), będącej byliną, ale najczęściej uprawianej jako roślina dwuletnia

Dorasta do wysokości ponad 1,5 m i może osiągnąć szerokość około 60 cm. Wąskie, ciemnozielone i podłużne liście naparstnicy purpurowej tworzą charakterystyczne rozety. Pojedyncze, duże, dzwonkowate kwiaty są gęsto osadzone w gronach na długich pędach i w zależności od odmiany mogą mieć różne barwy – różową, białą, czerwoną, purpurową, fioletową także z różnego rodzaju plamkami. Zakwitają zwykle na wiosnę, w drugim sezonie po posadzeniu w ogrodzie i kwitną do sierpnia.

Warto pamiętać, że wydziela ona sok, zawierający toksyczne substancje, ale przy odpowiedniej obróbce przemysłowej wyciąg z liści i nasion używany jest w celach leczniczych (leki na serce). Nie należy jednak samodzielnie sporządzać preparatów z naparstnic, ponieważ jest to niebezpieczne (silne stężenie substancji toksycznych). 

MrsGarden / YouTube


Gdzie posadzić naparstnicę purpurową, by wyglądała najpiękniej?

Różne odmiany tych roślin najlepiej prezentują się w ogrodach w stylu swobodnym (np. angielskim), a także w zestawieniach z niższymi roślinami na rabatach bylinowych. Efektownie wyglądają także posadzone przy ogrodzeniach wiejskich ogródków lub na tle ścian budynków. Naparstnice można także stosować na kwiat cięty do wazonów i różnego rodzaju kompozycji kwiatowych. 

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Jakich warunków wymaga naparstnica purpurowa? 

Sadzenie/wysiewanie
Najprościej zakupić rośliny w doniczkach i posadzić młode sadzonki w ogrodzie (wiosna lub jesienią). Możne także uprawiać je z siewu - w tym przypadku nasiona wysiewamy wiosną (maj/czerwiec), a jesienią sadzimy młode rośliny na miejsce stałe. Rośliny dobrze zadomowione w ogrodzie są odporne na niskie temperatury i same się rozsiewają.

Stanowisko
Naparstnicę zwyczajną najlepiej posadzić w miejscach lekko zacienionych lub nawet w cieniu, ponieważ nie przepadają one za silnym, letnim słońcem, które może poparzyć jej liście. Z kolei naparstnice purpurowe dobrze rosną na stanowiskach nasłonecznionych (lepiej kwitną), ale można uprawiać je także w półcieniu

Ziemia
Częściej uprawiane w ogrodach są odmiany naparstnicy purpurowej (są najbardziej dekoracyjne). Rośliny te lubią próchniczną, ale przepuszczalną i jednocześnie dobrze nawodnioną glebę, najlepiej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Młode rośliny wymagają regularnego nawadniania latem, ale starsze rośliny są już bardziej odporne na dłuższe okresy suszy. Nie lubią nadmiaru wilgoci w glebie i zbyt częstego podlewania (zalewania) lub gleb podmokłych i ciężkich. 

Pielęgnacja naparstnicy purpurowej

Nawożenie i podlewanie
Przed posadzaniem roślin warto zasilić glebę nawozem organicznym (np. obornikiem), a jeśli nie udało się tego zrobić można je także nawozić w trakcie uprawy (np. nawozami mineralnymi do roślin kwitnących). Aby ograniczyć parowanie wilgoci z gleby oraz rozwój chwastów, warto glebę po roślinami wyściółkować (np. korą).

Ochrona przed chorobami i szkodnikami
Zwykle rośliny są odporne na ataki chorób lub szkodników, ale profilaktycznie (lub gdy pojawią się niepokojące objawy) warto opryskiwać je preparatami na bazie naturalnych składników, np. gnojówkami z pokrzywy, wrotyczu lub czosnku.

Podpieranie
Warto także pamiętać, ze rośliny rosnące pojedynczo i osiągające duże rozmiary mogą wymagać podpory (palikowania), żeby nie przechylały się i nie łamały (szczególnie w czasie silnego wiatru). 

Przycinanie
Po przekwitnięciu kwiatów można należy przyciąć pędy kwiatostanowe, dzięki czemu rośliny zakwitną ponownie. Jesienią wystarczy przyciąć pędy z przekwitłymi kwiatostanami i ewentualnie przykryć rośliny stroiszem na okres ostrzejszych zim. 

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: leeyiutung / Adobe Stock

Autor
Uprawa naparstnicy purpurowej w ogrodzie | Co lubi? Jak o nią dbać?
Uprawa naparstnicy purpurowej w ogrodzie | Co lubi? Jak o nią dbać?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny