Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jak urządzić ogród w stylu angielskim?

Ogród, podobnie jak wnętrza naszych domów, możemy urządzić tak, by odpowiadał naszym upodobaniom i naszemu charakterowi. Inaczej tę przestrzeń zaprojektują zwolennicy częstych spotkań z rodziną i przyjaciółmi, a inaczej osoby wolące bliskość natury i relaks z książką w dłoni. Ogród angielski najprawdopodobniej podbije serca tej drugiej grupy. Określa się go jako naturalny, dziki i romantyczny. Nie znajdziemy w nim prostych linii ani starannie przyciętych krzewów. Otoczy nas za to zapachem kwiatów i zielenią licznych pnączy.

Spis treści
Czym charakteryzuje się ogród w stylu angielskim? Jakie rośliny wybrać do ogrodu angielskiego? Jakie wyposażenie wybrać do ogrodu w stylu angielskim? Jakie meble sprawdzą się w ogrodzie angielskim?

Jak wygląda ogród angielski?

Idea ogrodu angielskiego zaczęła cieszyć się popularnością w XVIII wieku, jako opozycja dla zadbanych i symetrycznych ogrodów francuski, gdzie każdy krzew jest idealnie przycięty. Ogrody angielskie przyjmowały wówczas formę parków krajobrazowych, mających dawać poczucie przebywania na terenie w pełni zagospodarowanym przez naturę.

Dziś ten styl możemy znaleźć zarówno w dużych ogrodach, w których można uzyskać wrażenie łączenia się rabat z parkiem czy laskiem, jak i w przydomowych ogródkach.

Romantyczny ogród angielski jest wzorowany na naturze. Rabaty są nieregularne i obsadzone bujną roślinnością. Podobnie prowadzone są ścieżki, które wraz z trawnikiem i rabatami powinny tworzyć spójną, niemal przenikającą się przestrzeń.

Pojawiają się w niej także naturalne lub stylizowane na naturalne akweny. W ogrodzie w stylu angielskim znajduje się także mała architektura. Murki, pergole czy altany prawie zawsze porośnięte są przez rośliny.

jak urządzić ogród w angielskim stylu zdjęcie YolfranDepositphotos
Fot. Yolfran/Depositphotos

Rośliny w ogrodach angielskich tworzą nieregularne, bujne i przede wszystkim naturalistyczne kompozycje. Kolejne gatunki różnią się odcieniem zieleni i kształtem liści. Sadzone są piętrowo, tak jak rosną w naturalnym środowisku. Najniżej znajdują się rośliny zadarniające, później te o średnim wzroście, a górują nad nimi najwyższe okazy.

O ogrodach angielskich mówi się, że powinny pobudzać wszystkie zmysły. Spędzając w nich czas, powinniśmy móc słuchać śpiewu ptaków, wąchać kwiaty, sięgać po aromatyczne owoce, czy dotykać kory drzew.

jak urządzić ogród w angielskim stylu fot. Yolfran Depositphotos
Fot. Yolfran/Depositphotos

Jakie rośliny wybrać do ogrodu angielskiego?

Rośliny w ogrodzie angielskim powinny się bujnie rozrastać i tworzyć obfite rabaty. Komponowanie ich wymaga przemyślenia, czy wybrane gatunki rozwijając się, ułożą się piętrowo i czy panujące warunki nasłonecznienia odpowiadają ich preferencjom. Ostateczny efekt powinien sprawiać wrażenie naturalnej kompozycji, która powstała bez dużej ingerencji człowieka.

Choć na pierwszy rzut oka można dostrzec podobieństwa między stylem angielskim a rustykalnym, dobór roślin powinien być nieco inny. W założeniach rustykalnych możemy podziwiać całą paletę barw, natomiast w angielskich ogrodach najczęściej pojawiają się kwiaty o pastelowych kolorach, dzięki czemu ich kompozycje są jednocześnie bujne i subtelne. Natomiast między rabatami powinny znaleźć się kręte ścieżki, a także zadbany trawnik.

jak urządzić ogród w angielskim stylu fot. mreco99 Depositphotos
Fot. mreco99/Depositphotos

W roli najniższych roślin sprawdzą się byliny w formie niskich, poduchowatych kęp. Mogą być to: macierzanka piaskowa, goździk drobnołuskowy, skalnica, mokrzyca, dzwonek karpacki, rdest pokrewny.

W roli nieco wyższych roślin stanowiących drugie piętro sprawdzą się natomiast: fiołki, pierwiosnki, tulipany, konwalie, czarnuszka damasceńska, łyszczec wytworny (gipsówka). To piętro możemy także urozmaicić, sadząc między kwitnącymi roślinami zioła. Rumianek, tymianek czy mięta wprowadzi na rabatkę oryginalny aromat, a jednocześnie przyda się w kuchni. Najwyższe piętro rabaty możemy skomponować, wybierając: floksy, naparstnicę purpurową, kosmos podwójnie pierzasty, łubin.

W ogrodach angielskich nie może zabraknąć także krzewów. Doskonale prezentuje się w nich na przykład budleja Davida czy jaśminowiec wonny. Obowiązkowym punktem są również pnącza. Króluje wśród nich róża, bez której trudno jest sobie wyobrazić romantyczny ogród. Dobrym wyborem są także: bluszcz, powojnik czy winorośl.

jak urządzić ogród w angielskim stylu fot. andrewroland Depositphotos
Fot. andrewroland/Depositphotos

Mała architektura w ogrodzie angielskim

Mała architektura w ogrodach w stylu angielskim stanowi dopełnienie całości kompozycji. Nie dominuje nad roślinnością, ale się z nią uzupełnia. Najczęściej są to altany ogrodowe lub pergole, po których pną się rośliny. Pomagają one stworzyć zaciszne i romantyczne zakątki popularne w ogrodach tego typu.

Projektując przydomową przestrzeń, możemy zdecydować się także na kamienny murek, klimatyczną studnię czy ławkę, z której będzie można podziwiać kompozycje roślinne. W ogrodach romantycznych można także spotkać rzeźby. Najczęściej są one ustawiane bezpośrednio na gruncie bez cokołu.

jak urządzić ogród w angielskim stylu fot. YAYImages Depositphotos
Fot. YAYImages/Depositphotos

Meble w ogrodzie angielskim

Wybierając meble do ogrodu angielskiego, możemy zdecydować się na klasyczne, wykonanie z drewna. Najlepiej jeśli jest ono stylizowane na starsze. Najczęściej jednak poleca się kute meble żeliwne, które są ciekawie gięte i doskonale wpisują się w romantyczny klimat całego projektu.

FILM: Sekrety uprawy angielskich rabat

Katarzyna Bellingham / Youtube

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T. zdjęcie tytułowe: Konstanttin/Depositphotos

Autor
Jak urządzić ogród w stylu angielskim?
Jak urządzić ogród w stylu angielskim?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl