Logo
Logo
2
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Hall Place Garden – angielski ogród tarasowy

Hall Place Garden to miejsce, które sprawi przyjemność zarówno miłośnikom ogrodnictwa, jak i tym, których zainteresowania kierują się w stronę historii i architektury. Zabytkowy dom z epoki Tudorów z 1540 roku oraz rozległy ogród w stylu Arts and Crafts sprawią, że wyjazd na nieodległą od Londynu prowincję pozostawi niezapomniane wrażenia na długo.

Artykuł pochodzi z:
Lider Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy 6/2020

Ogród stworzony z ogrodów

Ogród Hall Place Garden podzielony jest na kilka części, co nie dziwi, gdy dowiadujemy się, że zajmuje obszar niemal 15 hektarów!

Pierwszą jest teren położony najbliżej domu jest wypełniony cisowymi topiarami powstałymi w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, założone przez ówczesną właścicielkę Lady Limerick. Część z nich to ogromne zwaliste formy. Spacerując między nimi, sprawiają wrażenie wędrówki poprzez zielony labirynt. Prawdziwy kunszt sztuki ogrodniczego cięcia podziwiać można, spacerując wzdłuż szpaleru zielonych, kilkumetrowej wysokości, rzeźb przedstawiających wizerunki królewskich herbowych smoków.

Hall Place Garden historyczny - angielski ogród, fot. Hall Place Garden, fot. Tomek Ciesielski - LIDER

Dalej, okazały mur pokrywa okazała wisteria, która wiosną pokrywa się błękitnymi kwiatami. Pod nią biegnie charakterystyczna dla zabytkowych ogrodów Anglii długa rabata, już od połowy maja wypełniona niezliczoną ilością bylin kwitnących aż do późnego lata.

Hall Place Garden historyczny - angielski ogród, fot. Hall Place Garden, fot. Tomek Ciesielski - LIDER

Starodrzew i spacer wśród kwitnących krzewów

Opuszczając długą rabatę wychodzimy na rozległy trawnik otoczony starodrzewem, gdzie na co dzień od lat urządzane są tutaj ulubione przez Brytyjczyków pikniki.

Dalsza droga prowadzi nas do wgłębnika otoczonego krzewami różaneczników i kamelii. Miejsce to wygląda bardzo romantycznie wiosną, kiedy przekwitające płatki kwiatów pokrywają kamienne ścieżki, barwiąc je na fioletowo i różowo.

Kamienne schody wyprowadzają nas wprost na rozległy obszar starodrzewu. Szerokie, ścieżki ciągną się pod okazałymi klonami, wiązami i brzozami. Prawie monochromatyczne nasadzenia azalii japońskich, wielkokwiatowych i drobnokwiatowych różaneczników z grupy yakushimanum sprawiają wrażenie szczelnie przerośniętych puszystych poduszek.

Hall Place Garden historyczny - angielski ogród, fot. Hall Place Garden, fot. Tomek Ciesielski - LIDER

Rozpościerające się nad nimi drzewa, głównie liściaste, dają niezbędny cień potrzebny dla ich prawidłowego wzrostu. Największe wrażenie w tej części ogrodu robi okazałe drzewo dawidii chińskiej (Davidia involucrata). To niezwykłe, rzadko spotykane w ogrodach drzewo, znane też pod potoczną nazwą "drzewa chusteczkowego". W połączeniu z kwitnącymi kolorowymi krzewami azalii i różaneczników tworzy zjawiskowy widok.

Hall Place Garden historyczny - angielski ogród, fot. Hall Place Garden, fot. Tomek Ciesielski - LIDER

Ogród ze słonecznym wrzosowiskiem

Dalszy spacer, serpentynowymi ścieżkami prowadzi do mostku zarośniętego pędami, tym razem białej wisterii. Mostek przerzucony jest przez sztucznie stworzony kanał zasilający w wodę ogrodowy staw. Tak docieramy do ogromnego naturalistycznego wrzosowiska.

Wrzosowisko założone zostało w słonecznej części ogrodu, gdzie znajduje się imponujących rozmiarów starodrzew głównie iglasty. Rosną tutaj stare okazy cisów, sosen, żywotników i cyprysików, zapewne pamiętające czasy powstawania ogrodu. Te ogromne formy niczym rzeźby górują nad kwitnącymi w kwietniu i maju wrzoścami, których pędy często dorastają do wysokości jednego metra. Całość tworzy zwartą naturalistyczną kompozycję. Samodzielne niewielkie grupy drzew iglastych optycznie pogłębiają perspektywę. Jasne, żółte barwy wiosennych igieł potęgują efekt przestrzeni. Z kolei rozległe powierzchnie trawników tworzą zieloną ramę dla wrzosowiska.

Hall Place Garden historyczny - angielski ogród, fot. Hall Place Garden, fot. Tomek Ciesielski - LIDER

Po spacerze wśród leśnych rabat i wrzosów z pewnością przyda się odpoczynek na jednej z ogrodowych ławek. Z naszego towarzystwa niechybnie ucieszą się liczne ptaki. Kaczki i gęsi, które przy stawie znalazły dla siebie miejsce na wypoczynek, w niedwuznaczny sposób sugerują zaserwowanie im drugiego śniadania. Zielone połacie trawnika służą im za legowisko, a dla części z nich okoliczne zarośla są najlepszym miejscem na zakładanie gniazd.

Czar pięknych drzew owocowych

Wychodząc z wrzosowiska, docieramy do starego sadu. Pod jabłoniami, śliwami i gruszami ścieli się piękna łąka. Już w drugiej połowie marca cieszy oczy niezliczoną liczbą bujnie kwitnących narcyzów. W maju kwitnienie przenosi się na drzewa owocowe, by wreszcie w czerwcu i lipcu powrócić na łąkę pełną kwiatów, które są prawdziwą ucztą dla licznych gatunków owadów.

Jak dojechać do Hall Place Garden?

Bogactwo roślinnych form i krajobrazowych rozwiązań w Hall Place Garden może zainspirować niejednego profesjonalistę. Naprawdę warto odwiedzić ten wyjątkowy ogród!

Dojazd z Londynu ze stacji Charing Cross do najbliżej położonej od ogrodu stacji kolejowej Bexley Station [BXY]. Od stacji około 15 minut spacerem.

Adres: Bourne Road, Bexley, Greater London, England, DA5 1PQ. Ogród otwarty przez cały rok od 8.00 rano do zmierzchu. Wstęp do ogrodu wolny.

Tekst i zdjęcia: Tomek Ciesielski

Lider Biznesu okładka 6 2020

Artykuł pochodzi z:
Lider Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy 6/2020
Więcej na www.liderbiznesu.com.pl

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Lista zakupów