Kompozycja drogi a style ogrodowe
Kiedy weźmiemy pod uwagę dwa główne typy ogrodów – ogród formalny o geometrycznej i regularnej kompozycji oraz ogród nieformalny, naturalistyczny o swobodnym układzie, możemy zauważyć, że jedną z pierwszych cech, która je różni jest forma drogi.
- W ogrodach formalnych droga jest podporządkowana regułom geometrii. W jej kompozycji dominują kąty proste i ostre.
- Natomiast w ogrodach nieformalnych ścieżki prowadzone są w sposób swobodny, nieregularny, naśladujący naturę. Przeważają tam łagodne i szerokie łuki, które dodają lekkości i podkreślają organiczny charakter kompozycji.
Jeśli spojrzymy w ten sposób na proces projektowania ogrodu, a nawet na samo myślenie o nim, od razu zauważymy nierozerwalny związek między kompozycją drogi a kompozycją całego ogrodu. Dlatego też jednym z pierwszych działań projektowych powinno być wytyczenie i zaaranżowanie czytelnego układu komunikacji, który wpłynie nie tylko na funkcjonalność przestrzeni, ale również jej estetykę i styl.
Droga to nie tylko komunikacja
Droga jest elementem całej kompozycji. Ma wpływ na jej odbiór i ostateczną formę. Co więcej, odgrywa kluczową rolę w budowaniu harmonii i balansu. To ona porządkuje przestrzeń. Prowadzi do konkretnych miejsc i stref, przez co nadaje rytm i określa rangę pozostałych elementów ogrodowych. To od jej układu w dużej mierze zależy rozplanowanie wszystkich wnętrz ogrodowych. Nawet to, z jakiej perspektywy będziemy oglądać ogród, zależy przede wszystkim od tego, w jakich kierunkach poprowadzimy ścieżki. Dlatego ich prawidłowe rozplanowanie jest tak istotne.
To wszystko nie oznacza oczywiście, że droga powinna dominować w kompozycji ogrodu. Tak naprawdę właściwie zaprojektowana komunikacja nie przytłacza, nie odciąga uwagi od domu, małej architektury, czy głównych bohaterów ogrodu, czyli roślin, ale eksponuje je i wyznacza im takie miejsce, by były jak najbardziej widoczne.
FILM: Oryginalne i niebanalne pomysły na ścieżki ogrodowe!
Zdjęcie tytułowe: iriana88w / Depositphotos