Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
48
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Drogi i ścieżki ogrodowe – jak je zaprojektować?

Droga wokół domu spełnia głównie funkcję komunikacyjną. Dobrze zaprojektowana jest czytelna, spójna, koresponduje z architekturą budynku i ułatwia poruszanie się w przestrzeni. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że w istocie ma ona dużo większe znaczenie, które zdecydowanie wykracza poza jej funkcjonalność. Dlaczego urządzanie ogrodu warto rozpocząć od projektu drogi?

 
Droga jest chyba pierwszym zamanifestowaniem tego co ludzkie; stanowi ona punkt ciężkości w każdym ludzkim działaniu. Dziecko w swoich pierwszych próbach chodzenia dąży ku drodze, w burzy życia człowiek wytycza sobie własną drogę… Droga musi mieć cel, także w architekturze – pisał Le Corbusier, nie tylko wybitny architekt i urbanista, ale także malarz i rzeźbiarz, nazywany papieżem modernizmu.

Kompozycja drogi a style ogrodowe

Kiedy weźmiemy pod uwagę dwa główne typy ogrodów – ogród formalny o geometrycznej i regularnej kompozycji oraz ogród nieformalny, naturalistyczny o swobodnym układzie, możemy zauważyć, że jedną z pierwszych cech, która je różni jest forma drogi. W ogrodach formalnych droga jest podporządkowana regułom geometrii. W jej kompozycji dominują kąty proste i ostre. Natomiast w ogrodach nieformalnych ścieżki prowadzone są w sposób swobodny, nieregularny, naśladujący naturę. Przeważają tam łagodne i szerokie łuki, które dodają lekkości i podkreślają organiczny charakter kompozycji.

Jeśli spojrzymy w ten sposób na proces projektowania ogrodu, a nawet na samo myślenie o nim, od razu zauważymy nierozerwalny związek między kompozycją drogi a kompozycją całego ogrodu. Dlatego też jednym z pierwszych działań projektowych powinno być wytyczenie i zaaranżowanie czytelnego układu komunikacji, który wpłynie nie tylko na funkcjonalność przestrzeni, ale również jej estetykę i styl.

Fot. Anterovium / Depositphotos
Dobrze zaprojektowana droga oprowadza po całym ogrodzie – to od niej zależy, na które z pozostałych elementów ogrodu skierujemy wzrok. Ścieżka z punktowym oświetleniem staje się dodatkowym atutem ogrodu zwłaszcza po zmroku.
Fot. szefei / Depositphotos
Od układu ścieżki zależy rozmieszczenie pozostałych elementów ogrodowych – w tym przypadku nasadzeń.
drogi i ścieżki ogrodowe fot. sexlim -Depositphotos
Fot. sexlim / Depositphotos
Dobrze zaprojektowana ścieżka łączy wszystkie strefy w ogrodzie – w tym przypadku przechodzi przez zbiornik wodny, stanowiąc dodatkową atrakcję.

Droga to nie tylko komunikacja

Droga jest elementem całej kompozycji. Ma wpływ na jej odbiór i ostateczną formę. Co więcej, odgrywa kluczową rolę w budowaniu harmonii i balansu. To ona porządkuje przestrzeń. Prowadzi do konkretnych miejsc i stref, przez co nadaje rytm i określa rangę pozostałych elementów ogrodowych. To od jej układu w dużej mierze zależy rozplanowanie wszystkich wnętrz ogrodowych. Nawet to, z jakiej perspektywy będziemy oglądać ogród zależy przede wszystkim od tego, w jakich kierunkach poprowadzimy ścieżki. Dlatego ich prawidłowe rozplanowanie jest tak istotne.

Układ komunikacji to szkielet ogrodu, jego baza, plansza, do której dodaje się kolejne komplementarne komponenty. Często to właśnie droga wyznacza granice działki – jest więc jednocześnie ramą ogrodu, która otwiera i zamyka kompozycję.

To wszystko nie oznacza oczywiście, że droga powinna dominować w kompozycji ogrodu. Tak naprawdę właściwie zaprojektowana komunikacja nie przytłacza, nie odciąga uwagi od domu, małej architektury, czy głównych bohaterów ogrodu, czyli roślin, ale eksponuje je i wyznacza im takie miejsce, by były jak najbardziej widoczne.

Katarzyna Augustyniak

Architektka krajobrazu i miłośniczka równowagi. Inspiruje ją niemal wszystko – zarówno ogrody zen, jak i miejskie wieżowce. W ogrodzie najważniejsze są dla niej kolory.

Zdjęcie tytułowe: iriana88w / Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT