Azalia japońska – co to za roślina?
Azalie japońskie to karłowe, wolno rosnące krzewy z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Określenia azalie japońskie używa się tylko w mowie potocznej. Rośliny te często można spotkać pod nazwą Rhododendron japonicum, Rhododendron molle subsp. japonicum, Rhododendron obtusum lub Azalea japonica.
Azalie japońskie rosną bardzo wolno – po 10 latach w bardzo korzystnych warunkach dorastają zaledwie do 1 m wysokości! Większość odmian to rośliny karłowe osiągające zaledwie 30 cm. Zwykle przybierają kształt gęstej, spłaszczonej kuli, szerszej niż wyższej.
Najpopularniejsze odmiany azalii japońskich
Zastosowanie azalii japońskich w ogrodach
Niewielkie rozmiary oraz duża mrozoodporność azalii japońskich czyni z nich doskonałe rośliny do nasadzeń w każdym ogrodzie. Najczęściej sadzone są w małych ogrodach lub w ogrodach japońskich w formie tzw. "karikomi". Sadzone są także często w donicach lub na rabatach wśród innych kwitnących krzewów.
W towarzystwie azalii japońskiej doskonale rośnie azalia wielkokwiatowa, różanecznik oraz inne rośliny z rodziny wrzosowatych, np. wrzosy i wrzośce. Azalie bardzo dobrze prezentują się mając za tło drzewa i krzewy iglaste.
Wymagania azalii japońskich
Azalie japońskie mogą rosnąć w słońcu i w półcieniu. Najlepiej czują się w przepuszczalnym i żyznym podłożu o pH 3,5-4,5 (wszystkie rośliny wrzosowate lubią kwaśne i przepuszczalne podłoże).
Przed sadzeniem azalii należy odpowiednio przygotować glebę, wykopując dół o średnicy 100 cm i głębokości 50 cm i napełniając go mieszanką kory z drzew iglastych z torfem wysokim. Krzewy warto sadzić w grupach po kilka roślin w rozstawie w rozstawie 2m x 2m. Rośliny należy zabezpieczyć przed zimą gałązkami drzew iglastych lub agrowłókniną.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Majewscy Szkółka Roślin Wrzosowatych www.majewscy.com.pl, zdjęcia tytułowe: melektaus / Depositphotos oraz www.sxc.hu