Pielęgnacja doniczkowej azalii | Co zrobić, by długo kwitła?

Azalie, to nie tylko piękne krzewy ogrodowe, to także niezwykłe domowe rośliny doniczkowe. Dowiedz się, które gatunki dobrze rosną i kwitną w domu oraz jak je pielęgnować po kwitnieniu, aby w kolejnym sezonie zachwycały swoimi bajkowymi kwiatami.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
75
Spis treści
Jaką azalię wybrać do doniczki? Jak dbać o azalię, by długo kwitła? Co zrobić z azalia po przekwitnięciu? Czy zakwitnie drugi raz?

Gatunki i odmiany doniczkowych azalii

Azalie rosnące w ogrodach kwitną na przełomie maja i czerwca. Odmiany sadzone w doniczkach, uprawiane w domach pochodzą od azalii japońskich i kwitną przez zimę aż do wczesnej wiosny. Domowe azalie nie mogą być posadzone w gruncie, bo są wrażliwe na niskie temperatury i nie przetrwałyby zimy!

Ogrodowe:

Azalie wielkokwiatowe charakteryzują się zrzucaniem liści na zimę. Początkowo rośliny te rosną jako luźne krzewy do 1–1,5 m wysokości, a następnie zagęszczają swój pokrój. Preferują stanowiska słoneczne lub półcień, są w pełni odporne na mróz.

Azalie japońskie natomiast są zimozielone lub półzimozielone i wymagają osłoniętych, półcienistych lub cienistych stanowisk. Są zwarte i karłowate, dorastają tylko do ok. 0,5 m wysokości.

Domowe:

Azalia indyjska (Rhododendron indica, syn. R. simsii) – ma formę krzewu (do 60 cm) lub drzewka (100 cm), pełne kwiaty (do 10 cm średnicy), czasem też drobniejsze z dekoracyjnymi pylnikami. Kwiaty azali zazwyczaj występują w odcieniach różu lub czerwieni, mogą mieć też płatki z dodatkiem bieli (’Sachnstern’, ’Inga’) lub są całkowicie białe (’Mont Blanc’, ’Witte Vogel’), w odcieniu łososiowym (’Arro’, ’Ganda’, ’Luntera’) i fioletowym (’Ostallet’, ’Eleonore’, ’Flamenco’). Liście tych roślin utrzymują się cały rok (podobnie jak u azalii japońskich), są gęsto rozmieszczone na gałązkach, ciemnozielone, drobne i bardzo dekoracyjne.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

doniczkowa azalia fot. Flower Council Holland doniczkowe azalie w domu fot. Flower Council Holland

Pielęgnacja doniczkowej azalii (w czasie kwitnienia)

Warto wiedzieć, że azalie są bardzo wymagające, a pierwsze tygodnie w nowym miejscu są dla roślin najważniejsze. Należy zatem zapewnić następujące warunki siedliskowe:

  • światło – zimą jest go zbyt mało dla azalii, trzeba wybrać najjaśniejsze miejsce w mieszkaniu, najlepiej na parapecie zachodniego lub południowego okna;
  • temperatura – azalie lubią chłodniejsze pokoje, najbardziej odpowiada im temperatura ok. 15°C, lepiej unikać też przeciągów (otwierania okien), rośliny trzeba trzymać z dala od kaloryferów, gdyż nie lubią ciepłego i suchego powietrza;
  • podlewanie – podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie można doprowadzić do zalania korzeni, roślina szybko zgnije!. Woda najlepiej bez wapnia, twarda – powinna być wcześniej przegotowana (aby nie podnosić odczynu podłoża, gdyż azalia lubi niskie - kwaśne pH 3,5-4,5). Jeśli roślina zwiędnie (a dzieje się tak, gdy zapomnisz o regularnym podlewaniu), można na krótką chwilę wstawić całą doniczkę do naczynia z wodą, aby podłoże dobrze się nawodniło;
  • nawożenie – ważne, aby zasilać rośliny (co 2–3 tygodnie) specjalnymi preparatami dla azalii lub roślin kwitnących.

Jak pielęgnować azalię po kwitnieniu?

Koniec kwitnienia nie oznacza dla azalii końca życia. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki, roślina odpocznie, i w przyszłym sezonie ponownie achwyci Cię swoim obfitym kwitnieniem.

Przesadzanie
Po kwitnieniu dobrze jest przesadzić azalię do większej doniczki, na dno wysypać warstwą przepuszczalnego keramzytu, ziemię uzupełnić odpowiednim dla azalii kwaśnym podłożem.

Przycinanie
Nadmiernie wybujałe gałązki należy przyciąć, w celu zagęszczenia korony, uszczykuje się wierzchołki pędów, należy też usunąć wszystkie pokryte plamami liście.

Przygotowanie do kwitnienia
Od połowy maja do końca września przechowuje się azalię w chłodnym i widnym miejscu. Można też zadołować ją w ogrodzie lub wystawić w cienisty zakątek na balkon. Na jesień przenosi się roślinę do pomieszczenia o temp. 5 do 12°C, aby zawiązała pąki kwiatowe. Później azalię trzeba przenieść w cieplejsze miejsce. Cały rok, co ok. 2 tygodnie, się ją nawozi. Nie można zapomnieć o podlewaniu – intensywność podobna, jak w okresie kwitnienia.

Tekst: Małgorzata Szymańska oraz redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland, funnyhowflowersdothat.co.uk


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści