Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) to duże drzewo iglaste z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Dziko występuje na Zachodzie Stanów Zjednoczonych (w Kalifornii i Oregonie), a jego liczne odmiany od wielu lat sadzone są w Europie jako rośliny ozdobne.

W swoim naturalnym środowisku osiąga nawet 75 m wysokości (najwyższy gatunek cyprysika), a w naszym klimacie dorasta do 25-30 m. Zwykle posiada stożkowatą, nisko osadzoną koronę i pióropuszowaty wierzchołek. Gałązki rośliny są płasko rozgałęzione i spłaszczone – na górnej stronie ciemniejsze, od spodu jaśniejsze z białym nalotem. Kora rośliny jest początkowo szarobrunatna lub zielonkawa i gładka, a później ciemnieje. Na pniach ma postać dużych, podłużnych płatów.

Igły rośliny są łuskowate, z gruczołami żywicznymi, gęsto przylegające (w naturze zwykle niebieskawozielone). Kwiaty jednopienne, w przeciwieństwie do pozostałych gatunków cyprysików – różowe lub czerwone.

Szyszki tych roślin są maleńkie, kuliste, o średnicy do 0,8 cm. Pokryte są biało-niebieskim woskowym nalotem.

Wymagania i uprawa

Cyprysik Lawsona powinien być sadzony na stanowiskach słonecznych lub w jasnym półcieniu. Wymaga świeżych i żyznych gleb oraz wysokiej wilgotności – naturalnie rośnie w bardzo wilgotnym klimacie.

Nie jest wystarczająco wytrzymały na mrozy i szczególnie młode okazy mogą przemarzać, dlatego trzeba je okrywać na zimę.

Dobrze znosi cięcie. Roślina jest wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza oraz zasolenie ziemi.

Zadostosowanie

Do sadzenia pojedynczo lub w niewielkich grupach. Cyprysiki Lawsona z racji swoich wielu odmian o różnych formach i kolorach, są jednymi z najczęściej sadzonych iglaków na świecie (głównie w USA i Anglii). Nadają się na żywopłoty.

Warto wspomnieć, że drewno cyprysów Lawsona jest jednym z najcenniejszych.

Ciekawe odmiany

  • 'Columnaris' – pokrój wąsko-stożkowaty, o niebieskawych igłach
  • 'Mini Globus' – (4 zdjęcie) forma karłowa, kulista
  • 'Henri Smits' – (5 zdjęcie) wytwarzający wiotkie, długie pędy
  • 'Dart's Blue Ribbon' – mniej zwarty, niebieskie igły


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Jami Dwyer/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons, Iverde