Cyprysik Lawsona 'Columnaris'

cyprysik Lawsona 'Columnaris' fot. ZSzP

Cyprysik Lawsona pochodzi z Gór Nadbrzeżnych Ameryki Północnej. Do Polski został sprowadzony już w 1870 roku. Duża zmienność w obrębie gatunku przyczyniła się do wyselekcjonowania setek odmian różniących się siłą wzrostu, pokrojem i barwą oraz, co najważniejsze, mrozoodpornością.

Posłuchaj
00:00
65
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) 'Columnaris' został wyhodowany w holenderskiej szkółce Jana Spek’a w latach czterdziestych zeszłego wieku. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych odmian cyprysika Lawsona. Charakteryzuje się wyprostowanym, wąskokolumnowym pokrojem i umiarkowaną siłą wzrostu. Po dziesięciu latach uprawy osiąga około 3-4 metrów wysokości.

Gałązki cyprysika Lawsona 'Columnaris' są spłaszczone, wzniesione, w odcieniu niebieskawe. Dolna strona gałązek jaśniejsza z wyraźnym rysunkiem tworzonym przez biały woskowy nalot. Ulistnienie w postaci przylegających, szaroniebieskich łusek nadaje całej roślinie intensywnie stalowoniebieskie zabarwienie. Pędy po roztarciu wydzielają silny, przyjemny zapach.

Wiosną na końcach gałązek pojawiają się miniaturowe, wyraźnie czerwone kwiaty pręcikowe. Szyszki drobne, kuliste, o średnicy około 8 mm, złożone z 6-8 tarczowatych łusek, początkowo zielone, w miarę dojrzewania ciemnieją. Nasiona są chętnie zjadane przez ptaki.

cyprysik Lawsona Columnaris fot. iVerde

Fot. iVerde

Zobacz więcej ciekawych cyprysików

Uprawa i wymagania

Cyprysik Lawsona 'Columnaris' najlepiej rośnie na glebach żyznych, głębokich i przepuszczalnych, ale może być również sadzony w mniej sprzyjających warunkach. W odróżnieniu od innych odmian ma mniejsze wymagania glebowe i wilgotnościowe, wykazuje także dużą tolerancję na zanieczyszczone środowisko miejskie.

Odmiana 'Columnaris' uznawana jest za jedną z najodporniejszych na mróz odmian cyprysika Lawsona. Rośliny należy sadzić na stanowiskach słonecznych, ewentualnie tylko lekko ocienionych. Zbyt duże zacienienie prowadzi do utraty intensywnie niebieskiego wybarwienia liści i gałązek.

Zwarty pokrój sprawia, że rośliny nie wymagają cięcia, ale warto wspomnieć, że odmiana łatwo poddaje się formowaniu i można ją przycinać, na przykład w celu nadania regularnego kształtu (ogrody francuskie). Odmiana bardzo rzadko jest atakowana przez szkodniki. W przypadku chorób problem może stanowić fytoftoroza pojawiająca się jednak głównie na terenach zbyt wilgotnych, podmokłych, a więc niewskazanych do uprawy tego gatunku cyprysika.

Gdzie posadzić?

Podobnie jak formy kolumnowe żywotników cyprysik Lawsona 'Columnaris' nadaje się do obsadzania terenów zieleni miejskiej oraz ogrodów przydomowych. Polecany zarówno do nasadzeń pojedynczych oraz jako element kompozycji ogrodowych. To doskonały do tworzenia nieformowanych szpalerów i żywopłotów, wewnątrz których znajduje schronienie i zakłada gniazda wiele gatunków ptaków. Ścięte gałązki cyprysika stanowią jeden z najpiękniejszych komponentów świątecznych stroików, wieńców i girland.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Cyprysik Lawsona Chamaecyparis lawsoniana

Cyprysik nutkajski 'Pendula' Chamaecyparis nootkatensis 'Pendula'

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści