Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
50
Do góry

Cyprysik Lawsona 'Columnaris'

Cyprysik Lawsona pochodzi z Gór Nadbrzeżnych Ameryki Północnej. Do Polski został sprowadzony już w 1870 roku. Duża zmienność w obrębie gatunku przyczyniła się do wyselekcjonowania setek odmian różniących się siłą wzrostu, pokrojem i barwą oraz, co najważniejsze, mrozoodpornością.

Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) 'Columnaris' został wyhodowany w holenderskiej szkółce Jana Spek’a w latach czterdziestych zeszłego wieku. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych odmian cyprysika Lawsona. Charakteryzuje się wyprostowanym, wąskokolumnowym pokrojem i umiarkowaną siłą wzrostu. Po dziesięciu latach uprawy osiąga około 3-4 metrów wysokości.

Gałązki cyprysika Lawsona 'Columnaris' są spłaszczone, wzniesione, w odcieniu niebieskawe. Dolna strona gałązek jaśniejsza z wyraźnym rysunkiem tworzonym przez biały woskowy nalot. Ulistnienie w postaci przylegających, szaroniebieskich łusek nadaje całej roślinie intensywnie stalowoniebieskie zabarwienie. Pędy po roztarciu wydzielają silny, przyjemny zapach.

Wiosną na końcach gałązek pojawiają się miniaturowe, wyraźnie czerwone kwiaty pręcikowe. Szyszki drobne, kuliste, o średnicy około 8 mm, złożone z 6-8 tarczowatych łusek, początkowo zielone, w miarę dojrzewania ciemnieją. Nasiona są chętnie zjadane przez ptaki.

cyprysik Lawsona Columnaris fot. iVerde

Fot. iVerde

Zobacz więcej ciekawych cyprysików

 

Uprawa i wymagania

Cyprysik Lawsona 'Columnaris' najlepiej rośnie na glebach żyznych, głębokich i przepuszczalnych, ale może być również sadzony w mniej sprzyjających warunkach. W odróżnieniu od innych odmian ma mniejsze wymagania glebowe i wilgotnościowe, wykazuje także dużą tolerancję na zanieczyszczone środowisko miejskie.

Odmiana 'Columnaris' uznawana jest za jedną z najodporniejszych na mróz odmian cyprysika Lawsona. Rośliny należy sadzić na stanowiskach słonecznych, ewentualnie tylko lekko ocienionych. Zbyt duże zacienienie prowadzi do utraty intensywnie niebieskiego wybarwienia liści i gałązek.

Zwarty pokrój sprawia, że rośliny nie wymagają cięcia, ale warto wspomnieć, że odmiana łatwo poddaje się formowaniu i można ją przycinać, na przykład w celu nadania regularnego kształtu (ogrody francuskie). Odmiana bardzo rzadko jest atakowana przez szkodniki. W przypadku chorób problem może stanowić fytoftoroza pojawiająca się jednak głównie na terenach zbyt wilgotnych, podmokłych, a więc niewskazanych do uprawy tego gatunku cyprysika.

Gdzie posadzić?

Podobnie jak formy kolumnowe żywotników cyprysik Lawsona 'Columnaris' nadaje się do obsadzania terenów zieleni miejskiej oraz ogrodów przydomowych. Polecany zarówno do nasadzeń pojedynczych oraz jako element kompozycji ogrodowych. To doskonały do tworzenia nieformowanych szpalerów i żywopłotów, wewnątrz których znajduje schronienie i zakłada gniazda wiele gatunków ptaków. Ścięte gałązki cyprysika stanowią jeden z najpiękniejszych komponentów świątecznych stroików, wieńców i girland.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (5)
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!