Logo
Logo

Cyprysik Lawsona 'Columnaris'

Cyprysik Lawsona pochodzi z Gór Nadbrzeżnych Ameryki Północnej. Do Polski został sprowadzony już w 1870 roku. Duża zmienność w obrębie gatunku przyczyniła się do wyselekcjonowania setek odmian różniących się siłą wzrostu, pokrojem i barwą oraz, co najważniejsze, mrozoodpornością.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) 'Columnaris' został wyhodowany w holenderskiej szkółce Jana Spek’a w latach czterdziestych zeszłego wieku. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych odmian cyprysika Lawsona. Charakteryzuje się wyprostowanym, wąskokolumnowym pokrojem i umiarkowaną siłą wzrostu. Po dziesięciu latach uprawy osiąga około 3-4 metrów wysokości.

Gałązki cyprysika Lawsona 'Columnaris' są spłaszczone, wzniesione, w odcieniu niebieskawe. Dolna strona gałązek jaśniejsza z wyraźnym rysunkiem tworzonym przez biały woskowy nalot. Ulistnienie w postaci przylegających, szaroniebieskich łusek nadaje całej roślinie intensywnie stalowoniebieskie zabarwienie. Pędy po roztarciu wydzielają silny, przyjemny zapach.

Wiosną na końcach gałązek pojawiają się miniaturowe, wyraźnie czerwone kwiaty pręcikowe. Szyszki drobne, kuliste, o średnicy około 8 mm, złożone z 6-8 tarczowatych łusek, początkowo zielone, w miarę dojrzewania ciemnieją. Nasiona są chętnie zjadane przez ptaki.

cyprysik Lawsona Columnaris fot. iVerde

Fot. iVerde

Zobacz więcej ciekawych cyprysików

Uprawa i wymagania

Cyprysik Lawsona 'Columnaris' najlepiej rośnie na glebach żyznych, głębokich i przepuszczalnych, ale może być również sadzony w mniej sprzyjających warunkach. W odróżnieniu od innych odmian ma mniejsze wymagania glebowe i wilgotnościowe, wykazuje także dużą tolerancję na zanieczyszczone środowisko miejskie.

Odmiana 'Columnaris' uznawana jest za jedną z najodporniejszych na mróz odmian cyprysika Lawsona. Rośliny należy sadzić na stanowiskach słonecznych, ewentualnie tylko lekko ocienionych. Zbyt duże zacienienie prowadzi do utraty intensywnie niebieskiego wybarwienia liści i gałązek.

Zwarty pokrój sprawia, że rośliny nie wymagają cięcia, ale warto wspomnieć, że odmiana łatwo poddaje się formowaniu i można ją przycinać, na przykład w celu nadania regularnego kształtu (ogrody francuskie). Odmiana bardzo rzadko jest atakowana przez szkodniki. W przypadku chorób problem może stanowić fytoftoroza pojawiająca się jednak głównie na terenach zbyt wilgotnych, podmokłych, a więc niewskazanych do uprawy tego gatunku cyprysika.

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Gdzie posadzić?

Podobnie jak formy kolumnowe żywotników cyprysik Lawsona 'Columnaris' nadaje się do obsadzania terenów zieleni miejskiej oraz ogrodów przydomowych. Polecany zarówno do nasadzeń pojedynczych oraz jako element kompozycji ogrodowych. To doskonały do tworzenia nieformowanych szpalerów i żywopłotów, wewnątrz których znajduje schronienie i zakłada gniazda wiele gatunków ptaków. Ścięte gałązki cyprysika stanowią jeden z najpiękniejszych komponentów świątecznych stroików, wieńców i girland.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Cyprysik Lawsona 'Columnaris'
Cyprysik Lawsona 'Columnaris'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny