Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
20
Do góry

Cyprysik groszkowy 'Squarrosa Intermedia'

Cyprysik groszkowy to drzewo iglaste pochodzące z Japonii. W swojej ojczyźnie jest sadzony w parkach i przyświątynnych ogrodach. Bogata różnorodność form i odmian przyczyniła się do spopularyzowania tego gatunku na całym świecie. W Europie pierwsze egzemplarze pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku, najpierw w Wielkiej Brytanii i Holandii. Cyprysiki groszkowe są chętnie uprawiane i łatwo dostępne, zwłaszcza w krajach o łagodnym, wilgotnym klimacie i niezbyt mroźnych zimach.

Polskie szkółki oferują w sprzedaży kilkanaście odmian cyprysika groszkowego, wśród których wyjątkowo ciekawie prezentują się formy nitkowate o zwisających gałęziach.

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) 'Squarrosa Intermedia' to bardzo oryginalny, wolno rosnący krzew iglasty o nieregularnym, efemerycznym pokroju, uprawiany w Wielkiej Brytanii już w latach 20 XX wieku. Młode rośliny początkowo są zwarte i gęste, o skompresowanym, szaroniebieskawym ulistnieniu w postaci igieł. Starsze rośliny wypiętrzają się przybierając formę ażurowego stożka, mają ulistnienie pośrednie, w postaci srebrzystych igieł i łusek, czasem z odcieniem zieleni.

Cechą charakterystyczną odmiany jest tworzenie silnie wydłużonych, sznurowatych gałęzi malowniczo przewieszonych, u podstawy których wyrastają silnie zagęszczone, krótkie pędy i igły. Sznurowate, ażurowe gałęzie przypominają welon lub woal okrywający roślinę. Krzew po 10 latach uprawy dorasta do 1 m wysokości. Rośliny wraz z wiekiem zdecydowanie przybierają na urodzie, przyciągając uwagę swoim oryginalnym wyglądem.

cyprysik groszkowy 'Squarrosa Intermedia'

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych cyprysików groszkowych

Uprawa i wymagania

Cyprysik groszkowy wprawdzie nie ma specjalnie wygórowanych wymagań co do podłoża, niemniej najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, lekko kwaśnych lub obojętnych. Odmiana 'Squarrosa Intermedia' wymaga stanowisk nasłonecznionych, ewentualnie tylko lekko ocienionych i miejsc o wysokiej wilgotności powietrza, zacisznych, osłoniętych od wiatru.

Roślina charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością, nie wymaga zabezpieczania na zimę. Zabiegi uprawowe ograniczają się do podlewanie w okresie suszy. Rośliny nie wymagają cięcia ani formowania, samoistnie tworzą oryginalne formy przypominające bonsai.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Squarrosa Intermedia' doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych, w miejscach wyeksponowanych. Bardzo dobrze sprawdza się na skalniakach, wrzosowiskach oraz w ogrodach japońskich. Krzewy efektownie prezentują się sadzone na rabatach z niskimi roślinami iglastymi, na obrzeżach murków skalnych lub skarpach, z których zwieszają się ich sznurowate pędy.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu