Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
20
Do góry

Cyprysik groszkowy 'Squarrosa Intermedia'

Cyprysik groszkowy to drzewo iglaste pochodzące z Japonii. W swojej ojczyźnie jest sadzony w parkach i przyświątynnych ogrodach. Bogata różnorodność form i odmian przyczyniła się do spopularyzowania tego gatunku na całym świecie. W Europie pierwsze egzemplarze pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku, najpierw w Wielkiej Brytanii i Holandii. Cyprysiki groszkowe są chętnie uprawiane i łatwo dostępne, zwłaszcza w krajach o łagodnym, wilgotnym klimacie i niezbyt mroźnych zimach.

Polskie szkółki oferują w sprzedaży kilkanaście odmian cyprysika groszkowego, wśród których wyjątkowo ciekawie prezentują się formy nitkowate o zwisających gałęziach.

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) 'Squarrosa Intermedia' to bardzo oryginalny, wolno rosnący krzew iglasty o nieregularnym, efemerycznym pokroju, uprawiany w Wielkiej Brytanii już w latach 20 XX wieku. Młode rośliny początkowo są zwarte i gęste, o skompresowanym, szaroniebieskawym ulistnieniu w postaci igieł. Starsze rośliny wypiętrzają się przybierając formę ażurowego stożka, mają ulistnienie pośrednie, w postaci srebrzystych igieł i łusek, czasem z odcieniem zieleni.

Cechą charakterystyczną odmiany jest tworzenie silnie wydłużonych, sznurowatych gałęzi malowniczo przewieszonych, u podstawy których wyrastają silnie zagęszczone, krótkie pędy i igły. Sznurowate, ażurowe gałęzie przypominają welon lub woal okrywający roślinę. Krzew po 10 latach uprawy dorasta do 1 m wysokości. Rośliny wraz z wiekiem zdecydowanie przybierają na urodzie, przyciągając uwagę swoim oryginalnym wyglądem.

cyprysik groszkowy 'Squarrosa Intermedia'

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych cyprysików groszkowych

Uprawa i wymagania

Cyprysik groszkowy wprawdzie nie ma specjalnie wygórowanych wymagań co do podłoża, niemniej najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, lekko kwaśnych lub obojętnych. Odmiana 'Squarrosa Intermedia' wymaga stanowisk nasłonecznionych, ewentualnie tylko lekko ocienionych i miejsc o wysokiej wilgotności powietrza, zacisznych, osłoniętych od wiatru.

Roślina charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością, nie wymaga zabezpieczania na zimę. Zabiegi uprawowe ograniczają się do podlewanie w okresie suszy. Rośliny nie wymagają cięcia ani formowania, samoistnie tworzą oryginalne formy przypominające bonsai.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Squarrosa Intermedia' doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych, w miejscach wyeksponowanych. Bardzo dobrze sprawdza się na skalniakach, wrzosowiskach oraz w ogrodach japońskich. Krzewy efektownie prezentują się sadzone na rabatach z niskimi roślinami iglastymi, na obrzeżach murków skalnych lub skarpach, z których zwieszają się ich sznurowate pędy.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (7)
SIEJ I SADŹ!
Na czasie
SIEJ I SADŹ!
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!