Logo
Logo

Cyprysik groszkowy 'Filifera Nana'

Cyprysik groszkowy to gatunek azjatycki, pochodzący z Dalekiego Wschodu. W swojej ojczyźnie Japonii jest uprawiany w przyświątynnych ogrodach i parkach. Bogata różnorodność form, zwłaszcza karłowych, przyczyniła się do spopularyzowania cyprysika groszkowego na całym świecie. W Europie pierwsze egzemplarze pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku, najpierw w Wielkiej Brytanii i Holandii, później w innych krajach.

Godną polecenia, wolno rosnącą odmianą do małych ogrodów jest cyprysik groszkowy 'Filifera Nana'.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Polskie szkółki oferują w sprzedaży kilkanaście odmian cyprysika groszkowego. Wśród nich wyjątkowo ciekawie prezentują się formy nitkowate o cienkich, zwisających gałązkach.

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) ‘Filifera Nana’ to jeden z najpopularniejszych kultywarów – bardzo piękna, karłowa odmiana uzyskana w Niemczech w 1880 roku w ogrodzie botanicznym w Tharandt.

'Filifera Nana' to wolno rosnący krzew o półkulistym, kopiastym pokroju, osiągający po 10 latach uprawy 0,6 m wysokości i nieco większą szerokość. Ma pędy sznurowate, łukowato wygięte, które na końcach są silnie rozgałęzione i tworzą frędzelkowate pęczki zielonych gałązek o różnej długości.

Gałązki odmiany 'Filifera Nana' są delikatne, nitkowato wydłużone i zwisające, pokryte igłami typu przejściowego – do połowy przylegające, później lekko odstające i ostro zakończone.

cyprysik groszkowy Chamaecyparis pisifera Filifera Nana Fot Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzp)

Uprawa i wymagania

Cyprysik groszkowy wprawdzie nie ma specjalnie wygórowanych wymagań w stosunku do podłoża, jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, lekko kwaśnych lub obojętnych.

Odmiana ‘Filifera Nana’ preferuje stanowiska słoneczne, ale może też rosnąć w półcieniu, na wystawie wschodniej lub zachodniej. Roślina lubi miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru, w pobliżu strumyków, oczek wodnych lub stawów. Zwykle zimuje bez problemu.

Zabiegi uprawowe ograniczają się jedynie do podlewania krzewów w okresie suszy. Rośliny nie wymagają cięcia ani formowania, rosną zdrowo, stanowiąc piękna ozdobę ogrodu.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Gdzie posadzić?

Cyprysik groszkowy ‘Filifera Nana’ doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych. Bardzo dobrze sprawdza się na skalniakach, wrzosowiskach oraz w ogrodach japońskich. Szczególnie efektownie prezentują się krzewy sadzone na obrzeżach murków, schodów lub skarpach, z których zwieszają się sznurowate, ozdobne gałązki.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Cyprysik groszkowy 'Filifera Nana'
Cyprysik groszkowy 'Filifera Nana'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny