Logo
Logo

Topiary, czyli rośliny formowane | Z jakich gatunków je robić?

Topiary (rzeźby z roślin), często spotykane w parkach i ogrodach historycznych, z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako jeden z elementów ogrodów przydomowych, a nawet tarasów. Te formowane rośliny muszą jednak być powiązane z całą kompozycją, aby całość wyglądała spójnie.

Spis treści
Jak nazywają się żywe rzeźby z krzewów? Jakie rośliny nadają się na topiary?

Co to są topiary?

Sztuka tworzenia topiarów – formowanych roślin, pochodzi z czasów Juliusza Cesara. Topiary to rzeźby z roślin (drzew i krzewów) uzyskane poprzez ich systematyczne przycinanie dla uzyskania określonego kształtu.

Topiary mogą przybierać różne postacie, od parterowych, czyli niskich żywopłotów, przez duże konstrukcje w postaci bram i ścian, do japońskiego bonsai włącznie.

Topiary najczęściej formowane są w kształty geometryczne lub figuralne (np. ludzi, zwierząt lub przedmiotów). Formowane rośliny są najczęściej zimozielone, iglaste lub o małych liściach. Mają kompaktową budowę i kolumnowy pokrój.

topiary - rośliny formowane fot. Pixabay
Fot. Kim Boda, AnnaER, Isanto,  Ron Porter / Pixabay
Topiary, tak jak inne formy roślinne, muszą pasować do stylu ogrodu i być powiązane ze wszystkimi jego elementami.

Gatunki roślin na topiary

Najczęściej formowane rośliny na topiary to krzewy, takie jak bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), cyprys (Cupressus), cis pospolity (Taxus baccata) i żywotniki, czyli tuje (Thuja). Można także formować szybko rosnący bluszcz pospolity (Hedera helix), jednak należy pamiętać, że to roślina pnąca, wymaga więc odpowiedniej podpory w postaci stelaża. Szybki efekt uzyskamy również sadząc i formując w ogrodzie ligustr pospolity (Ligustrum vulgare).

Formowaniu w proste bryły geometryczne poddają się również niektóre drzewa, na przykład różne gatunki klonów (Acer), buków (Buxus), dębów (Quercus), lip (Tilia) i grabów (Carpinus).


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: rose4 / Depositphotos, Martyn E. Jones SXC

Autor
Topiary, czyli rośliny formowane | Z jakich gatunków je robić?
Topiary, czyli rośliny formowane | Z jakich gatunków je robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl