Najlepsze gatunki do formowania to takie, które:
- łatwo się krzewią – po przycinaniu szybko tworzą gęstą, zieloną masę;
- mają mocne przyrosty boczne – w momencie cięcia starszych gałęzi, powinny być w stanie z nich zdrowo odrosnąć;
- nie są podatne na choroby grzybowe – z uwagi na gęstość masy zielonej, mogą łatwo padać ofiarą grzybów;
- z reguły najlepiej też, aby wolno rosły – ma to szczególne znaczenie w przypadku okazów, które chcemy uprawiać w pojemnikach.
Formowanie, a rośliny liściaste
Dobre krzewienie cechuje rośliny liściaste; wiele gatunków dobrze znosi formowanie i nawet starsze gałęzie po przycięciu dobrze się rozkrzewiają. Pokrój rośliny liściastej łatwo zmienić lub przeprowadzić jego korektę (istotne jest to w przypadku, gdy pędy zostały uszkodzone). Rośliny te wymagają jednak silniejszego przycinania niż iglaki, ponieważ siła ich wzrostu jest większa.
Formowanie, a rośliny iglaste
Iglaki rosną powoli, dlatego uformowane w określony kształt, zachowują go przez długi okres. Warto też wybierać odmiany wolno rosnące, karłowe, ponieważ lepiej się krzewią, a niektóre przez wiele lat utrzymują pokrój charakterystyczny dla danej odmiany i nie przekraczają nawet jednego metra wysokości.
W przeciwieństwie do krzewów liściastych, u iglaków starsze pędy często się nie krzewią, dlatego najlepiej przycinać i formować młode okazy (kilkuletnie). Wśród iglaków jest też większe zróżnicowanie pokrojów niż u roślin liściastych (kolumny, kule, stożki). Warto też wybierać do tego celu rośliny o jak najbardziej prostym pniu.
Najlepsze gatunki roślin do formowania
• Najlepsze do formowania wśród roślin liściastych są:
bukszpan wieczniezielony, ligustr pospolity, irga błyszcząca i trzmielina.
• Natomiast wśród roślin iglastych należy wymienić:
cis pospolity, żywotnik zachodni, cyprysik groszkowy, jałowiec (pośredni, wirginijski, sabiński, płożący) oraz sosnę, świerk, choinę czy modrzew.
Najlepszymi gatunkami na pojedyncze rzeźby, znanymi od czasów starożytnych – topiary, są: bukszpan, ligustr oraz cis. Można je uprawiać w donicach lub bezpośrednio w gruncie. Można im nadawać zarówno formy geometryczne (kula, stożek, sześcian, piramida, spirala) jak i bardziej skomplikowane (postacie zwierząt czy ludzi).
|
Zimozielony krzew liściasty, który świetnie znosi cięcie. Wśród roślin odpowiednich do strzyżenia wymieniany jest na pierwszym miejscu. Należy do krzewów wolno rosnących, jednak dobrze się zagęszcza, gdy dwukrotnie podczas sezonu wegetacyjnego jego pędy zostaną skrócone o 1/3 długości. Można formować z niego pojedyncze rzeźby. Jest także polecany na żywopłoty strzyżone i obwódki rabat.
Bukszpan wieczniezielony dorasta w naszym klimacie maksymalnie do 4 m wysokości. Może rosnąć zarówno na słońcu, jak i w cieniu. Młode krzewy szczególnie łatwo przemarzają. Roślinę tą łatwo jest rozmnożyć, pobierając latem niezdrewniałe, zielone sadzonki.
|
Ligustr pospolity to krzew doskonały do formowania, który bardzo dobrze znosi cięcie i łatwo się zagęszcza. Wymaga jednak systematycznego przycinania. Ta niedroga roślina popularnie stosowana jest na żywopłoty (można stworzyć z niej barierę nawet na 2,5 m wysokości).
Pojedyncza roślina osiąga maksymalnie 5 m wysokości, pędy ma wyprostowane, a liście żywozielone. Doskonale radzi sobie z warunkami miejskimi, mrozem i suszą – jest silną i wytrzymałą rośliną. Może rosnąć na glebie piaszczystej, zarówno na słońcu jak i w cieniu.
|
Ten rodzimy krzew iglasty, który bardzo dobrze nadaje się do tworzenia zielonych rzeźb, odpowiedni do kształtowania form geometrycznych oraz na żywopłoty. Cis pospolity dobrze się zagęszcza, choć rośnie dość wolno. Wymaga regularnego strzyżenia. Przycina się go 2-3 razy w ciągu roku (zarówno pędy młode, jak i starsze), a cięcie może być dosyć mocne.
Odmiany ogrodowe, w odcieniach zieleni i żółci, mogą mieć pokrój nieregularny i dosyć szeroki lub kolumnowy. Cis pospolity można uprawiać w ogrodach w ogrodach na terenach o zanieczyszczonym powietrzu, ponadto znosi słońce i cień.
|
Krzew iglasty, którego inną, bardzo znaną nazwą jest kosodrzewina. Ta niewysoka roślina (często do 0,5 m wysokości) o powolnym wzroście, ma pokrój zwarty i kulisty. Dzięki wymienionym cechom odpowiednia jest do formowania i uprawy w pojemnikach.
Sosny to świetne rośliny aby wykorzystywać ich naturalne kształty. Wystarczy wykorzystać ich potencjał i przy niewielkim wysiłku można otrzymać bardzo ciekawe bryły w ogrodzie.
Sosnę górską cechują małe wymagania, zarówno glebowe, jak i wilgotnościowe, ponadto preferuje stanowisko słoneczne. Karłowe odmiany kosodrzewiny, polecane do uprawy w ogrodach skalnych i w pojemnikach, to: 'Mops' (odmiana karłowa), 'Ophir' (odmiana o żółto-zielonych igłach) i 'Winter Gold' (odmiana o złoto-żółtych igłach).
Żywopłot formowany
|
Tekst: Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: tlcdesignstudio/Pixabay, go_gooo/FreeImages, poradnikogrodniczy.pl