Logo
Logo

4 najlepsze rośliny do formowania | Oto gatunki, z których zrobisz prawdziwe topiary!

Nie każda roślina nadaje się do cięcia, dlatego do formowania należy zwrócić szczególną uwagę na gatunek, na jaki się decydujemy. Najlepiej wybrać odmiany, które znoszą trudne warunki siedliskowe, nie są podatne na choroby, a przede wszystkim łatwo się zagęszczają tworząc liczne przyrosty boczne.

Spis treści
Jakie gatunki roślin najlepiej nadają się do formowania? Czym się charakteryzują?
Czy rośliny liściaste nadają się do formowania?
Przycinanie roślin iglastych, czy warto?
Które gatunki roślin można formować?
Bukszpan wieczniezielony
Ligustr pospolity
Cis pospolity
Sosna górska
Jak ciąć żywopłot? Jak zrobić ładny żywopłot formowany?

Najlepsze gatunki do formowania to takie, które:

  • łatwo się krzewią – po przycinaniu szybko tworzą gęstą, zieloną masę;
  • mają mocne przyrosty boczne – w momencie cięcia starszych gałęzi, powinny być w stanie z nich zdrowo odrosnąć;
  • nie są podatne na choroby grzybowe – z uwagi na gęstość masy zielonej, mogą łatwo padać ofiarą grzybów;
  • z reguły najlepiej też, aby wolno rosły – ma to szczególne znaczenie w przypadku okazów, które chcemy uprawiać w pojemnikach.

Formowanie, a rośliny liściaste

Dobre krzewienie cechuje rośliny liściaste; wiele gatunków dobrze znosi formowanie i nawet starsze gałęzie po przycięciu dobrze się rozkrzewiają. Pokrój rośliny liściastej łatwo zmienić lub przeprowadzić jego korektę (istotne jest to w przypadku, gdy pędy zostały uszkodzone). Rośliny te wymagają jednak silniejszego przycinania niż iglaki, ponieważ siła ich wzrostu jest większa.

Formowanie, a rośliny iglaste

Iglaki rosną powoli, dlatego uformowane w określony kształt, zachowują go przez długi okres. Warto też wybierać odmiany wolno rosnące, karłowe, ponieważ lepiej się krzewią, a niektóre przez wiele lat utrzymują pokrój charakterystyczny dla danej odmiany i nie przekraczają nawet jednego metra wysokości.

W przeciwieństwie do krzewów liściastych, u iglaków starsze pędy często się nie krzewią, dlatego najlepiej przycinać i formować młode okazy (kilkuletnie). Wśród iglaków jest też większe zróżnicowanie pokrojów niż u roślin liściastych (kolumny, kule, stożki). Warto też wybierać do tego celu rośliny o jak najbardziej prostym pniu.

Łatwiej jest uzyskać określony kształt rośliny, gdy do formowania wybierze się krzew, którego pokrój naturalny jest zbliżony do formy, jaką chce się otrzymać.

Najlepsze gatunki roślin do formowania

• Najlepsze do formowania wśród roślin liściastych są:
bukszpan wieczniezielony, ligustr pospolity, irga błyszcząca i trzmielina.

• Natomiast wśród roślin iglastych należy wymienić:
cis pospolity, żywotnik zachodni, cyprysik groszkowy, jałowiec (pośredni, wirginijski, sabiński, płożący) oraz sosnę, świerk, choinę czy modrzew.

Najlepszymi gatunkami na pojedyncze rzeźby, znanymi od czasów starożytnych – topiary, są: bukszpan, ligustr oraz cis. Można je uprawiać w donicach lub bezpośrednio w gruncie. Można im nadawać zarówno formy geometryczne (kula, stożek, sześcian, piramida, spirala) jak i bardziej skomplikowane (postacie zwierząt czy ludzi).


Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens)

Najlepsze rośliny do formowania - bukszpan Fot. u_79qqozws,poradnikogrodniczy.pl, Flower Council Holland

Zimozielony krzew liściasty, który świetnie znosi cięcie. Wśród roślin odpowiednich do strzyżenia wymieniany jest na pierwszym miejscu. Należy do krzewów wolno rosnących, jednak dobrze się zagęszcza, gdy dwukrotnie podczas sezonu wegetacyjnego jego pędy zostaną skrócone o 1/3 długości. Można formować z niego pojedyncze rzeźby. Jest także polecany na żywopłoty strzyżone i obwódki rabat.

Bukszpan wieczniezielony dorasta w naszym klimacie maksymalnie do 4 m wysokości. Może rosnąć zarówno na słońcu, jak i w cieniu. Młode krzewy szczególnie łatwo przemarzają. Roślinę tą łatwo jest rozmnożyć, pobierając latem niezdrewniałe, zielone sadzonki. 


Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)

Najlepsze rośliny do formowania - ligustr Fot. Karolina Grabowska, Wolfgang Eckert, _Alicja_/Pixabay

Ligustr pospolity to krzew doskonały do formowania, który bardzo dobrze znosi cięcie i łatwo się zagęszcza. Wymaga jednak systematycznego przycinania. Ta niedroga roślina popularnie stosowana jest na żywopłoty (można stworzyć z niej barierę nawet na 2,5 m wysokości).

Pojedyncza roślina osiąga maksymalnie 5 m wysokości, pędy ma wyprostowane, a liście żywozielone. Doskonale radzi sobie z warunkami miejskimi, mrozem i suszą – jest silną i wytrzymałą rośliną. Może rosnąć na glebie piaszczystej, zarówno na słońcu jak i w cieniu.


Cis pospolity (Taxus baccata)

Najlepsze rośliny do formowania - cis Fot. tlcdesignstudio, Andrew Martin, Annette Meyer/Pixabay

Ten rodzimy krzew iglasty, który bardzo dobrze nadaje się do tworzenia zielonych rzeźb, odpowiedni do kształtowania form geometrycznych oraz na żywopłoty. Cis pospolity dobrze się zagęszcza, choć rośnie dość wolno. Wymaga regularnego strzyżenia. Przycina się go 2-3 razy w ciągu roku (zarówno pędy młode, jak i starsze), a cięcie może być dosyć mocne.

Odmiany ogrodowe, w odcieniach zieleni i żółci, mogą mieć pokrój nieregularny i dosyć szeroki lub kolumnowy. Cis pospolity można uprawiać w ogrodach w ogrodach na terenach o zanieczyszczonym powietrzu, ponadto znosi słońce i cień.


Sosna górska (Pinus mugo)

Najlepsze rośliny do formowania - sosna Fot. pitinhs/Pixabay; go_gooo/FreeImages, Graziewicz, MichaelGaida/Pixabay

Krzew iglasty, którego inną, bardzo znaną nazwą jest kosodrzewina. Ta niewysoka roślina (często do 0,5 m wysokości) o powolnym wzroście, ma pokrój zwarty i kulisty. Dzięki wymienionym cechom odpowiednia jest do formowania i uprawy w pojemnikach.

Sosny to świetne rośliny aby wykorzystywać ich naturalne kształty. Wystarczy wykorzystać ich potencjał i przy niewielkim wysiłku można otrzymać bardzo ciekawe bryły w ogrodzie.

Sosnę górską cechują małe wymagania, zarówno glebowe, jak i wilgotnościowe, ponadto preferuje stanowisko słoneczne. Karłowe odmiany kosodrzewiny, polecane do uprawy w ogrodach skalnych i w pojemnikach, to: 'Mops' (odmiana karłowa), 'Ophir' (odmiana o żółto-zielonych igłach) i 'Winter Gold' (odmiana o złoto-żółtych igłach).

Formowanie żywopłotu z tuj, fot. Bosch Fot. Bosch

Żywopłot formowany

  • Formuje się także rośliny tworzące żywopłot. W tym celu warto najpierw wyznaczyć linię cięcia (za pomocą sznurka rozciągniętego na palikach; przekrój poprzeczny przez szpaler powinien mieć kształt trapezu, którego boki zwężają się ku dołowi).
  • Cięcie żywopłotu warto przeprowadzać podczas pochmurnej pogody i wykonywać go zgodnie z kierunkiem, w jakim układają się pędy. Tegoroczny przyrost roślin liściastych skraca się o 2/3 jego długości, w przypadku roślin iglastych należy pozostawić do 10 cm długości przyrostu. Na koniec można zaokrąglić krawędzie zielonej bariery.
  • Strzyżenie, które oprócz poprawienia krzewienia, ma na celu nadanie roślinie określonego kształtu, przeprowadza się dopiero w drugim roku po posadzeniu (koniec czerwca). Gęsty żywopłot, bez prześwitów, zapewni coroczne cięcie.
  • Żywopłoty formowane można tworzyć zarówno z krzewów iglastych (żywotnik, cyprysik, jałowiec, cis), jak i liściastych (ligustr, forsycja, irga, porzeczka alpejska) o sezonowym lub zimotrwałym ulistnieniu.

Tekst: Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: tlcdesignstudio/Pixabay, go_gooo/FreeImages, poradnikogrodniczy.pl

Autor
4 najlepsze rośliny do formowania | Oto gatunki, z których zrobisz prawdziwe topiary!
4 najlepsze rośliny do formowania | Oto gatunki, z których zrobisz prawdziwe topiary!
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Twoja strona ogrodu