Logo
Logo

W jakim stylu urządzić swój ogród? | Porady architekta

Styl ogrodu to bardzo ważna kwestia, którą trzeba przemyśleć jeszcze zanim przystąpimy do projektowania. Wiele osób zastanawia się, czym powinno się kierować - własnymi upodobaniami, czy najbliższym otoczeniem i próbą dopasowania się do niego. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie i rozwiać wątpliwości wszystkich, którzy nie wiedzą, jaki styl będzie najlepszy dla ich zielonej przestrzeni. 

Spis treści
Jaki styl będzie najlepiej pasował do Twojego ogrodu?
Jak urządzić swój ogród w wybranym stylu?
Ogród formalny czy nieformalny? Czym się różnią? Który będzie odpowiedni dla Ciebie?
FILM: Ekspresowy kurs o stylach ogrodowych. Znajdź swój własny nurt w sztuce ogrodowej!

Jaki styl będzie najlepiej pasował do Twojego ogrodu?

Ogród to miejsce, które spełnia wiele funkcji. Jest przestrzenią do wypoczynku, relaksu, kontemplacji, coraz częściej także do medytacji i wyciszenia. Z drugiej strony poza roślinami rozkwita tam też nasze życie towarzyskie. Wszyscy ci, którzy są zaawansowanymi ogrodnikami, nie wyobrażają sobie ogrodu bez miejsca na uprawę warzyw i owoców, bo w końcu żadna praca nie odpręża tak, jak praca przy grządkach! 

To zaledwie kilka z ról, jakie ogrody pełnią w naszym życiu, co pokazuje jak wiele mamy do pogodzenia przy projektowaniu i urządzaniu. W każdym szaleństwie musi być jakaś metoda, więc także w trakcie układania tych wszystkich "ogrodowych puzzli" powinniśmy znaleźć jakiś motyw przewodni, ideę, która będzie znakiem rozpoznawczym naszego ogrodu i będzie prowadzić nas przez wszystkie etapy aranżacji.

To właśnie style ogrodowe umożliwiają charakteryzowanie ogrodów i nazywanie ich. Sprawiają, że ogrodnictwo staje się sztuką, w której każdy może znaleźć swój ulubiony nurt. 

Jak urządzić swój ogród w wybranym stylu?

Styl ogrodu powinien korespondować z architekturą domu, a najlepiej jeśli wpisuje się w charakter najbliższej okolicy. Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że ogród jest naszą przestrzenią prywatną i zazwyczaj aranżujemy go jedynie na podstawie własnych upodobań, to jednak warto wyjść poza ten schemat i "otworzyć" swój ogród na szerszą perspektywę. Co to oznacza? Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami np. domu z ogrodem w otoczeniu lasu, powinniśmy zaprojektować naszą przestrzeń tak, by jak najwierniej oddać charakter lasu. Podstawą jest zainwestowanie w rośliny, które występują naturalnie na danym obszarze

Dla wszystkich tych, którzy mają jasno sprecyzowane gusta mamy dobrą wiadomość! Dopasowanie się do otoczenia nie oznacza wcale rezygnacji z własnych upodobań. Każdy ma prawo mieć swoje ulubione gatunki roślin, czy preferencje dotyczące materiałów, małej architektury albo po prostu stylów ogrodowych. 

Ogród formalny czy nieformalny? 

Istnieje wiele stylów ogrodowych. Te początkowe zrodziły się jeszcze w poprzednich epokach i znane są z historii sztuki ogrodowej. W pierwszych wiekach ogrodnictwa dominowały przede wszystkim ogrody o kompozycji geometrycznej, formalnej. Tak naprawdę dopiero XVIII wiek okazał się być przełomowy i dzięki Anglikom rozpowszechniła się moda na ogrody o układzie swobodnym, niepodporządkowanym zasadom symetrii.

Ogród formalny
Fot. Sergio Cerrato / Pixabay
Przykład ogrodu w stylu formalnym, Villa Balbiano 

Francuski formalizm i angielska sielanka to dwa główne nurty, które od lat funkcjonują w projektowaniu ogrodów. Znane są też oczywiście inne style ogrodowe - m.in. styl japoński. Jednak już od wielu lat za sprawą bieżących trendów do listy stylów ogrodowych dopisywane są nowe. I tak często słyszymy o ogrodach w stylu vintage, o ogrodach industrialnych, czy tych w stylistyce boho. Jak więc nie zagubić się w tej różnorodności i czym się kierować w wyborze własnego stylu?

Ogród formalny
Fot. Philip Barrington / Pixabay
Przykład ogrodu w stylu formalnym 

Przed przyjrzeniem się wszystkim istniejącym stylom ogrodowym na początku najlepiej zapamiętać jedno najważniejsze rozróżnienie, czyli ogólny podział na ogrody formalne i nieformalne.

Ogrody formalne to te, w których najważniejszy jest porządek i symetria. Tam nie ma miejsca na sielskie rabaty rodem z wiejskiego przedogródka. Możemy tam znaleźć za to formowane krzewy, które rozmieszczone są z zachowaniem zasady rytmu, czyli powtarzalności.

Ogród nieformalny
Fot. cocoparisienne / Pixabay
Przykład ogrodu o charakterze nieformalnym 

Ogrody nieformalne, z kolei, to przestrzenie, w których króluje swobodna kompozycja i równie swobodne nasadzenia, najczęściej z kwitnących bylin. To właśnie do ogrodów nieformalnych możemy przyporządkować ogrody rustykalne, czy te w stylu boho, które kojarzą się z sielskością i kwintesencją natury. 

Do którego nurtu wam bliżej? Do elegancji, prostoty, minimalizmu, czy do angielskiej sielanki? Wybór należy do was.  Pamiętajcie, najważniejsze, by ogród urządzony był w waszym stylu! 

Ogród nieformalny
Fot. JRCologne / Pixabay
Przykład ogrodu o charakterze nieformalnym 

FILM: Ekspresowy kurs o stylach ogrodowych. Znajdź swój własny nurt w sztuce ogrodowej! 

Jolanta Kubacka / Youtube


Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcia tytułowe: congerdesign, cocoparisienne, Sergio Cerrato, JamesDeMers, MrJayW, Philip Barrington / Pixabay

Autor
W jakim stylu urządzić swój ogród? | Porady architekta
W jakim stylu urządzić swój ogród? | Porady architekta
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
 

Komentarze

Dodaj komentarz