Logo
Logo
143
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Pomysł na ogród w stylu śródziemnomorskim

Założenie ogrodu w stylu śródziemnomorskim w naszym klimacie ma coraz większy sens. Coraz częściej nawiedzają nas upały, a coraz rzadziej pojawiają się deszcze. Jeśli tylko mamy trochę miejsca od południowej, nasłonecznionej strony domu, kompozycja w takim stylu na pewno się sprawdzi.

 

Teraz, gdy klimat się zmienia, warto zmienić też podejście do zakładania ogrodów, a przede wszystkim do doboru roślin. Od kilku lat możemy uprawiać więcej ciepłolubnych gatunków. Z powodu suszy, która coraz częściej nas nawiedza, warto również sadzić więcej roślin, które nie mają dużych wymagań w stosunku do nawadniania i mogą przetrwać w ogrodzie bez naszej pomocy.

Ogród w stylu śródziemnomorskim może być pełen kwitnących bylin, a dzięki zastosowaniu kolorowych dodatków będzie nas optymistycznie nastrajał.
 

Jak założyć ogród śródziemnomorski fot. iVerde

Fot. iVerde

W ogrodzie w stylu śródziemnomorskim ładnie wyglądają plecione kosze i meble z rattanu. Pamiętajmy, by nie wprowadzać zbyt dużo egzotycznych dodatków, aby nie przeładować kompozycji.

Ogród w donicach

Na małej przestrzeni bardzo dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie roślin w donicach. Wtedy, w razie potrzeby, rośliny można będzie można zamienić miejscami.Te, które przestają być efektowne, bo przekwitły, można przenieść w kąt, a na przód przestawić najpiękniej kwitnące okazy. Poza tym urządzając taki mini zakątek możemy wykorzystać nieduże sadzonki; posadzone w wysokich pojemnikach będą wyglądały lepiej, niż gdyby były posadzone na jednym poziomie, w gruncie.

Ogród ozdobny można połączyć z ogrodem użytkowym, ponieważ słoneczne, ciepłe miejsce to idealne stanowisko do uprawy ziół, takich jak tymianek, rozmaryn, oregano lub szałwia.

 Ogród śródziemnomorski z lawendą fot. iVerde

Fot. iVerde

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) doskonale radzi sobie na piaszczysto-gliniastym podłożu o zasadowym odczynie. Dlatego dobrym towarzystwem będą dla niej róże.

Wśród łanów lawendy

Tak charakterystyczna dla prowansalskiego krajobrazu lawenda najlepiej wygląda w czasie kwitnienia, czyli od czerwca do lipca. Doskonale prezentuje się na tle żwiru i kamieni. Pamiętajmy, żeby sadzić ją pasami lub plamami po kilka, kilkanaście sztuk – wtedy osiągniemy najlepszy efekt.

Aby wzbogacić lawendowe kompozycje warto skomponować ją z różami – nie tylko rabatowymi, ale też pnącymi (mogą wspinać się po pergoli lub nagrzanej, południowej ścianie domu). Dobrym towarzystwem dla szarozielonych, drobnych liści lawendy będą również wielkie, zielone liści winorośli. To pnącze da nam nie tylko cień, jeśli obsadzimy nim pergolę nad tarasem, ale również smaczne owoce. Obok lawendy w pełnym słońcu możemy sadzić również ciemnozieloną kosodrzewinę, kwitnące byliny lub krzewy o purpurowych liściach (np. perukowce lub berberysy). 

Mały ogród śródziemnomorski w stylu greckim mak media gap gardens

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

W pełni nasłonecznione miejsce uwielbiają łatwe w uprawie szałwie, dwuletnie dziewanny i niebieskie mikołajki.

Kamienne patio

Kamień to jeden w podstawowych elementów budowlanych wykorzystywany w ogrodach w stylu prowansalskim. Na słońcu nagrzewa się szybko i ma wiele zastosowań. Z roślinami dobrze komponuje się piaskowiec – łamane płyty można wykorzystywać do układanie ścieżek lub placyków. Regularne, cięte płyty sprawdzają się na tarasach i w pobliżu domu, a w głębi ogrodu można układać ładne ścieżki z łamanych, nieregularnych kawałków zatopionych w żwirze.

W szczelinach między kamieniami zawsze można posadzić jeszcze kilka roślin, tworząc płynne przejście pomiędzy rabatami a ścieżką.
 

Mały ogród śródziemnomorsk z różami mak media gap gardens

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Regularne ramy z bukszpanu sprawiają, że w ogrodzie panuje harmonia.

Obwódki wokół rabat

Ogród w stylu śródziemnomorski nie zawsze musi być cały skąpany w słońcu. W lekko zacienionych zakątkach na rabatach obwiedzionych niskimi, formowanymi żywopłotami, np. z bukszpanu, można tworzyć bylinowe rabaty lub klasyczne różanki. Rośliny na rabacie posadzone w kępach dobieramy tak, by kwitły od wiosny do jesieni.

Mały ogród śródziemnomorski z cytrusami mak media gap gardens

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

W prowansalskim ogrodzie nie może zabraknąć roślin egzotycznych uprawianych w donicach. Ciekawym dodatkiem będą również dekoracje, np. stylizowane detale bądź rzeźby.

Rośliny egzotyczne w donicach

Słoneczne miejsce w ogrodzie warto wykorzystać do założenia niedużego zbiornika wodnego. Przy tryskającej fontannie w upalny dzień będzie można się ochłodzić. Jeśli dysponujemy małą ilością miejsca, na ścianach domu lub przy ogrodzeniu możemy zamontować kratki dla pnączy.

Do słonecznego patio na lato można przenieść egzotyczne drzewka uprawiane w domu w pojemnikach, np. cytrusy, palmy lub oliwki. Na rabatach obwiedzionych formowanym bukszpanem można wyeksponować byliny o dużych liściach. W słońcu sprawdzi się akant i gunnera, a w miejscu zacienionym rodgersja kasztanowcolistna.

Jak założyć mały ogród śródziemnomorski fot Botond Depositphotos

Fot. Botond/Depositphotos

Naturalny kamień i glina to najlepsze materiały do wyposażenia ogrodu w stylu śródziemnomorskim.

Miejsce w cieniu

W każdym ogrodzie potrzebne jest miejsce do biesiadowania i odpoczynku. Szczególnie, jeśli jest mocno nasłoneczniony. Altana w ogrodzie w stylu śródziemnomorskim może mieć kamienną konstrukcję i dach kryty dachówką. Dodatkową osłoną przed palącym słońcem będą pnącza – winorośl i milin amerykański lub mniejsze powojniki czy wiciokrzewy.

 Jak założyć mały ogród śródziemnomorski fot Jeanette.Dietl Depositphotos

Fot. Jeanette.Dietl/Depositphotos

Regularnie przycinana winorośl może rosnąć na skrawku ziemi.

Blisko domu

Mocno nasłoneczniony front budynku, gdzie nie ma miejsca na trawnik czy rabaty, latem można przekształcić w przyjazny ogródek za sprawą roślin w pojemnikach. Egzotyczne rośliny doniczkowe, kwiaty i zioła oraz krzewy o kolumnowym pokroju, takie jak kochające słońce jałowce stworzą przyjemny, zielony azyl.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe MAK MEDIA/GAP GARDENS

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu