Uprawa oleandra w donicy
Za ojczyznę oleandra pospolitego (łac. Nerium oleander) uznaje się powszechnie kraje śródziemnomorskie, ale występuje on także w południowej Azji, a introdukowany został na wszystkie kontynenty o ciepłym klimacie. W naturze to rozłożyste drzewko lub krzew dorastający nawet do ośmiu metrów, a w naszym kraju może być uprawiany jedynie w doniczkach.
Oleander zachwyca swoimi lancetowatymi liśćmi, a przede wszystkim obfitym kwitnieniem w okresie od czerwca do września. Co więcej, kwitnie zawsze, o ile zapewnione zostaną jego zapotrzebowania na wodę, światło i napływ powietrza. Kwiaty oleandra występują w czterech kolorach: czerwonym, różowym, białym albo żółtym.
UWAGA!
Przy wszystkich walorach oleandra pospolitego nie należy jednak zapominać, że jest rośliną trującą!
Co lubi oleander? Jak o niego dbać?
Ze względu na brak odporności na niskie temperatury oleander w Polsce nie może być uprawiany w ogrodzie. Za niezbyt korzystne jednakże uznaje się również utrzymywanie oleandra w doniczkach w domu przez cały rok.
Roślina lubi miejsca dobrze nasłonecznione, a przy tym przewiewne, najpiękniej i najobficiej kwitnie więc na tarasach albo na dobrze nasłonecznionych balkonach. Nie należy przy tym bać się wystawiania oleandra do ogrodu. Przez cały sezon może on w nim przebywać, ale nie w gruncie, lecz w donicach. Przy dobrze zamaskowanych pojemnikach oleander będzie sprawiał wrażenie krzewu ogrodowego.
Jakich warunków potrzebuje oleander?
Najlepsze dla oleandra pospolitego jest miejsce w kierunku na południe, gdzie może zebrać najwięcej słońca. Poradzi sobie również nawet w bardzo suchym powietrzu, jednak wtedy musimy podlewać go codziennie letnią wodą, najlepiej od dołu, czyli nalewana do głębokiej podstawki jego doniczki.
Jaką donicę i podłoże wybrać dla oleandra?
Doniczka dla oleandra powinna być lekko obszerna, aby uniknąć częstego przesadzania, a podłoże torfowe z domieszką gliny i wapna. Takie podłoże trzeba z wierzchu wymienić raz w roku.
Oleander wymaga nawożenia i to dość obfitego, ponieważ zaleca się nawozić roślinę raz w tygodniu nawozem uniwersalnym dla roślin kwitnących.
Jak przesadzać oleandra w donicy?
Przesadzanie oleandra nie jest dla niego najlepsze, ale konieczne ze względu na rozrastającą się kępę korzeniową. Podczas przesadzania należy odciąć stare i najdłuższe pędy, a kępę korzeniową rozluźnić. Roślinę należy również przycinać, ale raz na 2-3 lata i zawsze na wiosnę. Wprawdzie opóźni to kwitnienie, ale z jednego zdrewniałego pędu oleander wypuści wiele odrostów i pod koniec sezonu będzie odnowiony.
Jak rozmnażać oleandra?
- Nowe sadzonki dla roślin pozyskujemy z pędów oleandra.
- Należy pozbawić dolnych liści i po dodaniu ukorzeniacza, wysadzić do gruntu w doniczce.
- Podłoże powinno być mieszaniną piasku i torfu.
- W zależności od warunków nowy oleander może się ukorzenić w miesiąc lub nawet dwa.
- Wysadzony wiosną może ładnie kwitnąć jeszcze w tym samym roku.
Oleander w donicy zimą | Jak i gdzie go przechować?
W połowie września najlepiej zaprzestać nawożenia, aby roślina się nieco wyciszyła. Przed zabraniem z tarasu natomiast dobrze jest oleander porządnie podlać, gdyż w okresie zimowym powinien otrzymywać wodę jedynie przy zaobserwowaniu przesychania.
- Zabieramy oleander z tarasu po przekwitnięciu i odcięciu owocników.
- Ustawiamy do wiosny w miejscu o temperaturze 5-10 °C, najlepiej z dostępem światła.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Botond/Depositphotos