Oleander to jedna z najbardziej charakterystycznych roślin śródziemnomorskich. Jej niezwykłej urody kwiaty o wspaniałych kształtach i kolorach sprawiają, że krzewy te pięknie prezentują się w ogrodach, nadając im egzotycznego wyglądu. Z racji swojego pochodzenia i preferencji co do stanowiska, trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki i opiekę, by pięknie kwitł.
Wyświetl ten post na Instagramie
Dlaczego oleander nie kwitnie?
5 przyczyn
Oleander nie jest bardzo wymagającą rośliną, ale błędy w uprawie mogą spowodować bardzo słabe kwitnienie lub jego całkowity brak. Jakie są najczęstsze przyczyny brak kwitnienia u oleandra?
1 – Brak słońca
Najczęstszą przyczyną słabego kwitnienia lub braku kwiatów u oleandrów jest zbyt mała ilość słońca. Rośliny te lubią bardzo słoneczne stanowiska z dużym dostępem do światła słonecznego.
2 – Niewłaściwe nawadnianie
Oleandry źle znoszą okresową suszę, ale nie lubią też stojącej wody, która zwiększa ryzyko gnicia korzeni. Nie należy również roślin zraszać, a podlewanie najlepiej wykonywać wczesnym rankiem, uważając, aby nie zalać liści. Do podlewania należy używać letniej wody – zimna może zaszkodzić roślinom.
3 – Brak nawożenia
Oleandry, jak inne rośliny kwitnące do zawiązania i rozwoju kwiatów potrzebują dużej ilości potasu i fosforu. Dlatego najlepiej stosować nawozy do roślin kwitnących, które są bogate w te składniki.
4 – Niewłaściwe zimowanie
Rośliny śródziemnomorskie źle znoszą mrozy, ale muszą też „odpocząć” i przejść okres spoczynku. Dlatego w okresie jesienno-zimowym najlepiej wstawić je do chłodnego, jasnego pomieszczenia.
5 – Niewłaściwe przycinanie
Oleandry wymagają regularnego przycinania, które pozwoli im się lepiej rozkrzewić, a to sprzyja dużej ilości kwiatów. Regularnie należy też usuwać przekwitnięte kwiaty i zniszczone pędy, aby wydłużyć okres kwitnięcia. Najlepiej przycinanie wykonać tuż po przekwitnięciu.
Co zrobić, aby oleander zakwitł?
Podstawą jest oczywiście właściwa pielęgnacja, która zapewni oleandrom odpowiednie warunki do wzrostu. To przekłada się na ich lepszą kondycję, większą odporność na czynniki zewnętrzne oraz piękne, obfite kwitnienie.
- Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie stanowisko, które powinno być bardzo ciepłe i słoneczne – dobrym miejscem jest okolica południowej ściany domu, gdzie oleander będzie się nagrzewał i będzie miał ochronę od wiatru.
- Należy też dbać o regularne nawożenie, a najlepsze będą nawozy do roślin kwitnących o prawidłowo zbilansowanym składzie.
- Warto też pamiętać, że jest to roślina śródziemnomorska, więc nie jest odporna na mróz i trzeba zadbać o jej zimowanie. Jesienią przed pierwszymi przymrozkami oleandry należy przenieść do jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura wynosi około 6-8 °C. Trzeba zmniejszyć częstotliwość podlewania.
- Oleandry nie lubią nadmiernej suszy, ale jeszcze gorzej znoszą przelewanie i zraszanie wodą, dlatego należy zadbać o stale wilgotną, ale nie mokrą glebę.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Malgorzata Wojcik i ignartonosbg / Pixabay