Kiedy schować oleandra na zimę? Jak przygotować na zimowanie?
Przycinanie
Po przekwitnięciu bezpośrednio przed schowaniem oleandra na zimę, trzeba poprzycinać pędy. Ostrym sekatorem usuwa się nie tylko kwiatostany, ale również skraca łodygi do 2/3 ich długości.
Przechowywanie
Tak przygotowane oleandry można schować na zimę, gdy temperatura powietrza zaczyna się obniżać do 0 stopni Celsjusza. Mimo że chowanie oleandrów przypada na jesień, to przygotowania należy rozpocząć już w sierpniu. To wtedy zmniejsza się częstotliwość podlewania i należy przestać stosować nawozy.
Jakich warunków potrzebuje oleander w czasie zimowania?
Światło i temperatura
Oleandry należy przenieść do chłodnego pomieszczenia z oknami, gdyż rośliny wciąż potrzebują dostępu do światła słonecznego. W pomieszczeniu powinno być dość chłodno, a temperatura nie powinna przekraczać 8 stopni.
Podlewanie i nawożenie
Należy również zmniejszyć częstotliwość podlewania roślin, ale nie można doprowadzić do przesuszenia podłoża. Najlepiej glebę delikatnie zwilżać lub podlewać letnią wodą, co kilka dni, kontrolując stan gleby. W czasie zimowania oleander nie potrzebuje nawożenia.
Kiedy można wystawić oleander wiosną do ogrodu?
Uwaga na przymrozki
Przeniesienie oleandra z powrotem do ogrodu powinno przypadać na marzec/kwiecień, gdy mamy pewność, że nie wystąpią już przymrozki. Należy robić to, stopniowo przyzwyczajając roślinę do panujących na zewnątrz warunków.
Pielęgnacja po zimowaniu
Na początek trzeba zwiększyć ilość dostarczanej wody, aby przenieść go na kilkanaście dni na zewnątrz, ustawiając doniczkę w miejscu półcienistym. Dopiero wtedy można go ustawić w miejscu docelowym. Przeniesienie oleandra od razu w miejsce słoneczne może sprawić, że roślin straci liście i obumrze.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Botond / Dreamstime