Logo
Logo

Choroby oleandra | Dlaczego liście żółkną i opadają?

Oleandry to bardzo efektowne rośliny, które zachwycają swoimi pięknymi kwiatami. Jednak rośliny te wspaniale się prezentują, tylko jeśli są zdrowe i w dobrej kondycji. Niestety, jak wszystkie rośliny są one narażone na choroby i działanie szkodników, ale można to zminimalizować, dbając o właściwą pielęgnację i zapewniając im odpowiednie warunki do wzrostu. Co zrobić, gdy mimo to oleander zachoruje? Jakie są najczęstsze choroby oleandrów? Dlaczego liście oleandra żółkną? Jak leczyć oleandra?

Spis treści
Na co może chorować oleander? Dlaczego liście oleandra żółkną i opadają? Jak zwalczać choroby i leczyć oleander? Jak zwalczać poszczególne choroby oleandra?

Na co może chorować oleander?

Oleandry narażone są na różnego rodzaju choroby i działanie szkodników, a właściwe rozpoznanie przyczyny problemu jest kluczem, aby odpowiednio leczyć roślinę. Powodem osłabionej kondycji rośliny mogą być również nieprawidłowe warunki uprawy, przez co roślina nie ma zapewnionej odpowiedniej ilości składników pokarmowych, wody lub dostępu do słońca. Problemem może być również przenawożenie. Jak objawiają się poszczególne choroby?

 • Choroby grzybowe – biały, szary lub żółto-brązowy nalot, który może pojawiać się na wszystkich częściach naziemnych oleandra.
 • Grzyby sadzakowe spowodowane przez szkodniki (mszyce, tarczniki lub miseczniki) – na liściach pojawia się charakterystyczny, czarny nalot.
 • Szara pleśń – brązowe plamki na kwiatach i pąkach kwiatowych, które stopniowo prowadzą do brązowienia i obumierania kwiatów.
 • Plamistość liści – brązowo-żółte plamy na liściach.
 • Choroby wirusowe – plamy, smugi i przebarwienia na kwiatach oraz ich deformacje.

Dlaczego liście oleandra żółkną i opadają?

Żółknięcie (czasem też brązowienie) i opadanie liści oleandra to zazwyczaj problem fizjologiczny, który spowodowany jest nieprawidłową pielęgnacją roślin. W takim przypadku warto jeszcze raz zapoznać się wymaganiami tych roślin i wprowadzić poprawki do wykonywanych zabiegów. Żółknięcie liści może być spowodowane:

 • przeciągami – roślinę należy przenieść w miejsce słoneczne, ciepłe i zaciszne, ale z dobrym przepływem powietrza;
 • niedobór potasu – powoduje zasychanie jedynie brzegów liści, należy wprowadzić nawóz bogaty w potas (nawóz do roślin kwitnących);
 • nadmiar wody – najpierw liście robią się nienaturalnie zielone, a potem żółkną i opadają;
 • niedobór wody – dolne liście i kwiaty żółkną, brązowieją i zasychają.

 
 

Jak zwalczać choroby i leczyć roślinę?

Podstawą w leczeniu wszystkich dolegliwości oleandra jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji. Prawidłowe podlewanie, regularne nawożenie i właściwe stanowisko oraz odpowiednie podłoże likwidują dużą część problemów, a przede wszystkim poprawiają stan rośliny, ułatwiając leczenie ewentualnych chorób.

Jak zwalczać poszczególne choroby oleandra?

 • W przypadku chorób wirusowych nic nie da się zrobić – porażone rośliny należy usunąć i spalić, a o resztę odpowiednio zadbać.
 • Choroby grzybowe zwalcza się preparatami grzybobójczymi, a porażone części roślin należy usunąć i spalić.
 • Ważne jest też zadbanie o właściwe nawadnianie – nadmiar wody sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.
 • Szkodniki typu wełnowce, miseczniki i tarczniki usuwa się ręcznie, przemywając pędy i liście ściereczką nasączoną preparatem na szkodniki lub roztworem z wodą i spirytusem bądź szarym mydłem. Na mszyce można użyć wyciągu z czosnku lub specjalnych preparatów na mszyce.

Brak szybkiej reakcji na problem może doprowadzić do osłabienia kwitnienia, a z czasem nawet do obumarcia całej rośliny.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Baharlou / AdobeStock

Autor
Choroby oleandra | Dlaczego liście żółkną i opadają?
Choroby oleandra | Dlaczego liście żółkną i opadają?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI