Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
24
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie oleandra – jak i kiedy najlepiej to zrobić?

Oleander to symbol wakacji w południowej Europie i zdecydowanie jeden z najpopularniejszych doniczkowych krzewów ogrodowych. Gdy kwitnie, zachwyca jak żaden inny krzew, ale im jest starszy, tym kwitnienie jest coraz słabsze, a pielęgnacja dużej rośliny (wnoszenie i wynoszenie z miejsca zimowania) bywa czasem kłopotliwe. Jak więc przycinać oleandry, by je odmłodzić i zmniejszyć ich rozmiary?

 

Kiedy przycinamy oleandry?

Oleander pospolity (Nerium oleander) kwitnie latem na niezdrewniałych pędach jednorocznych. Podobnie, jak inne krzewy kwitnące w lecie, najlepiej przycinać go po kwitnieniu, czyli w drugiej części lata (np. we wrześniu).

Można także przyciąć krzew po zimie (luty-kwiecień), co znosi dobrze, ale trzeba liczyć się wtedy ze słabszym kwitnieniem w danym sezonie. W takim przypadku usuwamy przede wszystkim pędy chore lub zaschnięte w czasie zimy. Przycinanie oleandrów najpraktyczniej jest wykonać jednak przed zimą, zanim donice z roślinami wniesiemy na zimowe przechowanie mają wtedy mniejsze rozmiary.

Jak tniemy oleandry?

W przeciwieństwie do sposobu cięcia innych krzewów ogrodowych, pędy oleandra tnie się prostopadle (nie na skos), nad pąkiem skierowanymi na zewnątrz korony krzewu. Można usunąć około 1/3 pędów lub nawet więcej – jeśli oleander jest zbyt wysoki.W czasie sezonu warto także na bieżąco usuwać końcówki pędów z przekwitłymi kwiatami. Najlepszym narzędziem do cięcia będzie sekator lub nożyczki (lepsze do ciecia młodych pędów).

Ważne!
Należy bezwzględnie pamiętać, aby w czasie cięcia zakładać rękawice ochronne, ponieważ sok oleandrów jest toksyczny i może spowodować podrażnienia skóry lub zatrucia. Należy także pamiętać, aby w czasie cięcia nie dotykać okolic oczu i ust.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: inkflo / Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu