Logo
Logo
20
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie oleandra – jak i kiedy najlepiej to zrobić?

Oleander to symbol wakacji w południowej Europie i zdecydowanie jeden z najpopularniejszych doniczkowych krzewów ogrodowych. Gdy kwitnie, zachwyca jak żaden inny krzew, ale im jest starszy, tym kwitnienie jest coraz słabsze, a pielęgnacja dużej rośliny (wnoszenie i wynoszenie z miejsca zimowania) bywa czasem kłopotliwe. Jak więc przycinać oleandry, by je odmłodzić i zmniejszyć ich rozmiary?

Kiedy przycinamy oleandry?

Oleander pospolity (Nerium oleander) kwitnie latem na niezdrewniałych pędach jednorocznych. Podobnie, jak inne krzewy kwitnące w lecie, najlepiej przycinać go po kwitnieniu, czyli w drugiej części lata (np. we wrześniu).

Można także przyciąć krzew po zimie (luty-kwiecień), co znosi dobrze, ale trzeba liczyć się wtedy ze słabszym kwitnieniem w danym sezonie. W takim przypadku usuwamy przede wszystkim pędy chore lub zaschnięte w czasie zimy. Przycinanie oleandrów najpraktyczniej jest wykonać jednak przed zimą, zanim donice z roślinami wniesiemy na zimowe przechowanie mają wtedy mniejsze rozmiary.

Jak tniemy oleandry?

W przeciwieństwie do sposobu cięcia innych krzewów ogrodowych, pędy oleandra tnie się prostopadle (nie na skos), nad pąkiem skierowanymi na zewnątrz korony krzewu. Można usunąć około 1/3 pędów lub nawet więcej – jeśli oleander jest zbyt wysoki.W czasie sezonu warto także na bieżąco usuwać końcówki pędów z przekwitłymi kwiatami. Najlepszym narzędziem do cięcia będzie sekator lub nożyczki (lepsze do ciecia młodych pędów).

Ważne!
Należy bezwzględnie pamiętać, aby w czasie cięcia zakładać rękawice ochronne, ponieważ sok oleandrów jest toksyczny i może spowodować podrażnienia skóry lub zatrucia. Należy także pamiętać, aby w czasie cięcia nie dotykać okolic oczu i ust.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: inkflo / Pixabay


Komentarze

Powiązane rośliny
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu