Logo
Logo

Oleander pospolity (Nerium oleander)

Oleander pospolity (Nerium oleander) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty, ulistnienie
 • Gleba: każda ogrodowa
 • Kolor kwiatów: białe, kremowe, żółte, łososiowe, czerwone, purpurowe, różowe, fioletowe, liliowe
 • Kwiaty: pojedyncze, pełne
 • Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
 • Owoce: torebka
 • Pokrój: krzaczkowaty
 • Przydatność do spożycia: trujące liście, trujące kwiaty
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: ok. 150 cm
 • Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX
 • Trwałość liści: zimozielone, półzimozielone
 • Wilgotność: gleba wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: tarasy, wnętrza, pojemniki, balkony
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany

  Oleander pospolity (Nerium oleander) nazywany często płochowcem pospolitym, należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae) i pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W Polsce uprawiany jest jako roślina doniczkowa na balkony i tarasy.

  Wygląd oleandra pospolitego

  Oleander w swoim naturalnym środowisku to niewielkie drzewo lub krzew i może dorastać do 3-4 m. W uprawie doniczkowej nie przekracza zwykle 50-150 cm wysokości. Liście oleandra są soczysto zielone, grube, skórzaste i połyskujące. Ułożone naprzemianlegle lub po 3 w okółku. Blaszka liściowa jest lancetowata, całobrzega, u nasady klinowata i osiąga około 16 cm długości i 3 cm szerokości. Swoim kształtem przypominają nieco ulistnienie płaczącej wierzby, nie zwisają jednak do dołu. Wyrastają sztywno z łodygi pod prawie prostym kątem.

  Oleander pospolity kwitnie od wiosny do jesieni – od maja do września. Kwiaty są zebrane są na szczytach, często barwnych, pędów. Mogą być pojedyncze lub pełne w kolorach białym, różowym, fioletowym lub czerwonym (pojawiły się też odmiany w różnych odcieniach koloru żółtego). Znane są ze swojego mocnego zapachu choć warto wiedzieć, że zdarzają się kwiaty bezwonne. Utrzymują się nawet do kilku tygodni.

  Oleander pospolity to roślina trująca, zawierająca w sobie m.in. glikozydy nasercowe.

  Wymagania i uprawa oleandra pospolitego

  Uprawa oleandra pospolitego jest stosunkowo łatwa. Roślinie trzeba zapewnić słoneczne i ciepłe stanowisko oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną ziemię (np. uniwersalną ziemię kwiatową). Roślina jest wrażliwa na mróz.

  Młode rośliny trzeba przesadzać co roku, a starsze w miarę potrzeby.

  Pielęgnacja oleandra pospolitego

  Oleander pospolity należy obficie podlewać latem, ponieważ roślina bardzo źle znosi wyschniętą ziemię. W okresie wzrostu należy go co tydzień nawozić preparatami dla roślin doniczkowych.

  Przycinanie oleandra należy przeprowadzić, gdy roślina zbyt intensywnie i szybko rośnie w górę. Dzieje się to zazwyczaj wtedy, gdy roślina ma za mało światła. Przy tym zabiegu należy pamiętać, że oleander kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego skracamy je tylko o połowę, późnym latem lub jesienią.

  Oleander to roślina, którą trzeba bezwzględnie chronić przed minusowymi temperaturami. Zimowanie oleandra powinno odbywać się w jasnym, przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze około 5 °C. W okresie tym roślinę podlewa się sporadycznie – raz na 3-4 tygodnie, niewielkimi dawkami wody.

  Szkodniki i choroby oleandra pospolitego

  W naszym klimacie choroby oleandra występują stosunkowo powszechnie. Roślina jest głównie atakowana przesz szkodniki takie jak mszycewełnowce, miseczniki i tarczniki oraz choroby grzybowe. W momencie zauważenia problemu należy stosować odpowiednie preparaty (owadobójcze lub grzybobójcze).

  Roślina może być też porażona chorobami wirusowymi, które objawiają np. się plamami, przebarwieniami i deformacjami kwiatów. Niestety nie ma na nie odpowiednich preparatów i tak chorujący oleander należy szybko usunąć.

  Żółknące liście i ich przebarwienia mogą być też wynikiem zimnych przeciągów, niedoborów pokarmowych i złego podlewania – trzeba wtedy upewnić się, czy oleander stoi w odpowiednim miejscu i jest prawidłowo podlewany i nawożony.

  Zastosowanie oleandra pospolitego

  Oleander idealnie nadaje się do ogrodów włoskich lub śródziemnomorskich – to jedna z najbardziej znanych roślin do wnętrz w stylu prowansalskim. Krzew powinno się stawiać w dużych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach, takich jak salony dzienne, hole albo poczekalnie oraz na otwartych balkonach i tarasach.

  Polecane odmiany oleandra pospolitego

  • 'Austin Pretty Limits' – różowe kwiaty, gęsty, zaokrąglony pokrój i wyjątkową odporność na choroby
  • 'Splenders Double Pink' – o kwiatach pełnych, różowych
  • 'Hardy Pink' – jasnoróżowe kwiaty o delikatnym zapachu, jest odporna na małe mrozy (końcówki pędów zamierają ale roślina ładnie odbija w następnym roku)
  • 'Dwarf Red' – odmiana karłowa o czerwonych kwiatach
  • 'Sister Agnes' – białe kwiaty o szerokich płatkach i żółtawym wnętrzu


  Zdjęcia: yarachan, Erlinda Sorono, Marc Benedetti, Hans Braxmeier/Pixabay

  Autor
  Oleander pospolity
  Oleander pospolity
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (3)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl