Oleander pospolity Nerium oleander

kwiatostan oleandra pospolitego - yarachan Pixabay
Oleander pospolity (Nerium oleander) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
117
Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty, ulistnienie
Gleba: każda ogrodowa
Kolor kwiatów: różowe, fioletowe, liliowe, białe, kremowe, żółte, łososiowe, czerwone, purpurowe
Kwiaty: pojedyncze, pełne
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Owoce: torebka
Pokrój: krzaczkowaty
Przydatność do spożycia: trujące liście, trujące kwiaty
Zapach: kwiaty
Wysokość: ok. 150 cm
Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: zimozielone, półzimozielone
Wilgotność: gleba wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: pojemniki, balkony, tarasy, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany

Oleander pospolity (Nerium oleander) nazywany często płochowcem pospolitym, należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae) i pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W Polsce uprawiany jest jako roślina doniczkowa na balkony i tarasy.

Wygląd oleandra pospolitego

Oleander w swoim naturalnym środowisku to niewielkie drzewo lub krzew i może dorastać do 3-4 m. W uprawie doniczkowej nie przekracza zwykle 50-150 cm wysokości. Liście oleandra są soczysto zielone, grube, skórzaste i połyskujące. Ułożone naprzemianlegle lub po 3 w okółku. Blaszka liściowa jest lancetowata, całobrzega, u nasady klinowata i osiąga około 16 cm długości i 3 cm szerokości. Swoim kształtem przypominają nieco ulistnienie płaczącej wierzby, nie zwisają jednak do dołu. Wyrastają sztywno z łodygi pod prawie prostym kątem.

Oleander pospolity kwitnie od wiosny do jesieni – od maja do września. Kwiaty są zebrane są na szczytach, często barwnych, pędów. Mogą być pojedyncze lub pełne w kolorach białym, różowym, fioletowym lub czerwonym (pojawiły się też odmiany w różnych odcieniach koloru żółtego). Znane są ze swojego mocnego zapachu choć warto wiedzieć, że zdarzają się kwiaty bezwonne. Utrzymują się nawet do kilku tygodni.

Oleander pospolity to roślina trująca, zawierająca w sobie m.in. glikozydy nasercowe.

Wymagania i uprawa oleandra pospolitego

Uprawa oleandra pospolitego jest stosunkowo łatwa. Roślinie trzeba zapewnić słoneczne i ciepłe stanowisko oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną ziemię (np. uniwersalną ziemię kwiatową). Roślina jest wrażliwa na mróz.

Młode rośliny trzeba przesadzać co roku, a starsze w miarę potrzeby.

Pielęgnacja oleandra pospolitego

Oleander pospolity należy obficie podlewać latem, ponieważ roślina bardzo źle znosi wyschniętą ziemię. W okresie wzrostu należy go co tydzień nawozić preparatami dla roślin doniczkowych.

Przycinanie oleandra należy przeprowadzić, gdy roślina zbyt intensywnie i szybko rośnie w górę. Dzieje się to zazwyczaj wtedy, gdy roślina ma za mało światła. Przy tym zabiegu należy pamiętać, że oleander kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego skracamy je tylko o połowę, późnym latem lub jesienią.

Oleander to roślina, którą trzeba bezwzględnie chronić przed minusowymi temperaturami. Zimowanie oleandra powinno odbywać się w jasnym, przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze około 5 °C. W okresie tym roślinę podlewa się sporadycznie – raz na 3-4 tygodnie, niewielkimi dawkami wody.

Szkodniki i choroby oleandra pospolitego

W naszym klimacie choroby oleandra występują stosunkowo powszechnie. Roślina jest głównie atakowana przesz szkodniki takie jak mszycewełnowce, miseczniki i tarczniki oraz choroby grzybowe. W momencie zauważenia problemu należy stosować odpowiednie preparaty (owadobójcze lub grzybobójcze).

Roślina może być też porażona chorobami wirusowymi, które objawiają np. się plamami, przebarwieniami i deformacjami kwiatów. Niestety nie ma na nie odpowiednich preparatów i tak chorujący oleander należy szybko usunąć.

Żółknące liście i ich przebarwienia mogą być też wynikiem zimnych przeciągów, niedoborów pokarmowych i złego podlewania – trzeba wtedy upewnić się, czy oleander stoi w odpowiednim miejscu i jest prawidłowo podlewany i nawożony.

Zastosowanie oleandra pospolitego

Oleander idealnie nadaje się do ogrodów włoskich lub śródziemnomorskich – to jedna z najbardziej znanych roślin do wnętrz w stylu prowansalskim. Krzew powinno się stawiać w dużych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach, takich jak salony dzienne, hole albo poczekalnie oraz na otwartych balkonach i tarasach.

Polecane odmiany oleandra pospolitego

  • 'Austin Pretty Limits' – różowe kwiaty, gęsty, zaokrąglony pokrój i wyjątkową odporność na choroby
  • 'Splenders Double Pink' – o kwiatach pełnych, różowych
  • 'Hardy Pink' – jasnoróżowe kwiaty o delikatnym zapachu, jest odporna na małe mrozy (końcówki pędów zamierają ale roślina ładnie odbija w następnym roku)
  • 'Dwarf Red' – odmiana karłowa o czerwonych kwiatach
  • 'Sister Agnes' – białe kwiaty o szerokich płatkach i żółtawym wnętrzu


Zdjęcia: yarachan, Erlinda Sorono, Marc Benedetti, Hans Braxmeier/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ściółka z drobnego żwirku będzie idealna. Nie więcej niż 2-3 cm, by doniczka nie była za ciężka.  Warto umieścić ją na podstawce na kółkach. wtedy na czas zimowania może wygodnie "odjechać" 🙂
Gość Ryszard
29-05-2023 10:19
Ciekawy materiał. Brakuje mi tylko info, czy podłoże w donicach z oleandrami (3 letnie, na dużym tarasie od str. płd.-zach.) można ściółkować i czym - gruby żwirek, kora sosnowa, inne materiały.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści