Oleander pospolity (Nerium oleander) należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae) i pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W Polsce uprawiany jest jako roślina doniczkowa na balkony i tarasy. Nazywany jest często płochowcem pospolitym.

Oleander w swoim naturalnym środowisku to niewielkie drzewo lub krzew. W zależności od stopnia przycinania, roślina osiąga wielkość 50-150 cm wysokości, lub może wyrosnąć i być naprawdę dużym drzewem osiągającym 3-4 m wysokości.

Liście oleandra są soczysto zielone, grube, skórzaste i połyskujące. Ułożone naprzemianlegle lub po 3 w okółku. Blaszka liściowa jest lancetowata, całobrzega, u nasady klinowata i osiąga około 16 cm długości i 3 cm szerokości. Swoim kształtem przypominają nieco ulistnienie płaczącej wierzby, nie zwisają jednak do dołu. Wyrastają sztywno z łodygi pod prawie prostym kątem.

Największą ozdobą rośliny są kwiaty – pojedyncze lub pełne, zebrane są na szczytach, często barwnych, pędów. Kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe lub czerwone (pojawiły się też odmiany w różnych odcieniach koloru żółtego). Znane są ze swojego mocnego zapachu (choć zdarzają się i kwiaty bezwonne). Pojawiają się co roku, nieprzerwanie od wiosny do jesieni – oleander kwitnie od maja do września, a ich trwałość sięga kilku tygodni!

UWAGA! Oleander pospolity to roślina trująca.

Uprawa i wymagania

Wymagania i pielęgnacja oleandra nie są zbyt wysokie. Roślina uprawiana jest na stanowisku słonecznym w donicach, w uniwersalnej ziemi kwiatowej. Latem należy go obficie podlewać – ziemia w doniczce nie może wyschnąć. W okresie wzrostu należy go co tydzień nawozić.

Oleander powinien zimować w jasnym, przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze około 5oC. W okresie zimowania podlewać sporadycznie niewielkimi dawkami wody.

Młode rośliny trzeba przesadzać co roku, a starsze w miarę potrzeby. Gdy roślina ma za mało światła, rośnie szybko w górę, dlatego należy wiosną przycinać pędy. Pamiętajmy również o tym, że zakwitają pędy zeszłoroczne, dlatego skracamy je tylko o połowę, późnym latem lub jesienią.

Zastosowanie

Nadaje się raczej do dużych, dobrze oświetlonych pomieszczeń: holi albo poczekalni, a także na tarasy i balkony. Będzie źle wyglądał w małych, przepełnionych pokojach (nawet jeśli są one wypełnione innymi roślinami).

Jest wybierany do ogrodów w stylu włoskim lub śródziemnomorskim.

Zdjęcia tytułowe: yarachan, Erlinda Sorono, Marc Benedetti, Hans Braxmeier/Pixabay