Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
2
Do góry

Husqvarna: Narzędzia do cięcia żywopłotów

Przycinanie żywopłotów wymaga przestrzegania określonych reguł. Powinno odbywać się z odpowiedniego powodu, we właściwy sposób, a także w najlepszym dla roślin czasie. Odpowiednio wypielęgnowane z pewnością odwdzięczą nam się pięknym wyglądem.

Rodzaje żywopłotów

Myśląc o żywopłocie nie powinniśmy mieć w głowie tylko widoku równego rzędu krzewów (liściastych bądź iglastych) jak to jest w przypadku żywopłotów formowanych, które zastępują parkan lub siatkę ogrodową. Mimo, że jest to najczęściej spotykana forma żywopłotów, to istnieją również inne ciekawe rodzaje: obronne, ochronne i ozdobne. Ponadto, każdy z nich może posiadać wersję strzyżoną, bądź nie.

Z kolei, żywopłoty naturalistyczne rosną w pozornym nieładzie, bez ingerencji człowieka i mogą powstawać samoistnie. Jednak jeśli zamierzamy zasadzić któryś żywopłotów, warto pamiętać, że jak każda roślina w naszym zieleńcu, wymaga on odpowiedniej pielęgnacji.

Strzyżenie żywopłotu

przycinanie żywopłotu, fot. Husqvarna

Strzyżenie żywopłotu nie jest trudne, powinno jednak być wykonywane właściwym sprzętem i… z odpowiednią wiedzą. Sposób, w jaki przycina się żywopłot, zależy od jego przeznaczenia. Można go formować w zwartą bryłę, lub też pozwolić mu rosnąć całkowicie naturalnie. Wysokość zielonego ogrodzenia zależy tylko i wyłącznie od naszej woli.

Żywopłot nieformowany najlepiej strzyc dwa razy w ciągu roku, chociaż niektóre odmiany mogą oczywiście wymagać częstszej pielęgnacji. Najlepszą porą dla przycinania żywopłotu jest okres wzrostowy roślin.

W przypadku dopiero co posadzonego żywopłotu, cięcia o głębokości 15-20 cm dokonujemy od razu, bez względu na wielkość rośliny. Zaniedbanie prawidłowego strzyżenia może spowodować, iż w przyszłości dolna część krzewów stanie się zbyt rzadka.

Kolejne cięcie przeprowadza się na wiosnę roku następnego. Pędy należy wówczas ściąć tak, aby pozostało około 20-25cm ostatniego przyrostu. Prawidłowo rozwijający się żywopłot powinien wówczas osiągnąć ok. 40cm wysokości. Podobne czynności należy wykonywać w ciągu najbliższych kilku lat, aż do osiągnięcia pożądanej przez nas wysokości, bądź kształtu.

- Wiosenne cięcie powinno być pierwszym, jakie wykonujemy w ciągu całego sezonu. Zwykle odbywa się ono w na początku, gdy temperatura jest dodatnia, ale jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. Rośliny z młodymi przyrostami (np. bukszpan czy ligustr) można przycinać dopiero, kiedy ryzyko przymrozków minie całkowicie – powiedział Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.

Narzędzia do cięcia żywopłotów

Żywopłot należy ciąć jedynie sprzętem przeznaczonym do tego typu prac: ręcznym sekatorem do żywopłotów, bądź mechanicznymi nożycami.

- Narzędzia do pielęgnacji żywopłotów powinny być odpowiednio naostrzone i czyste. Praca tępymi przyrządami może skutkować uszkodzeniem pędów, co wygląda nieestetycznie, a przede wszystkim może doprowadzić do chorób roślin. Sprzęt do cięcia powinien być dopasowany odpowiednio do wielkości i wieku, a także umiejętności ogrodnika. Najlepszym rozwiązaniem są spalinowe nożyce do żywopłotów, gdyż pozwalają zaoszczędzić czas i nie powodują wysiłku operatora. Dla użytkowników-amatorów, pielęgnujących swoje przydomowe ogrody właściwym rozwiązaniem są nożyce o małej wadze, z regulowanym uchwytem - dodał Andrzej Cieciuch.

Podczas dokonywania zakupu warto zwrócić szczególną uwagę na długość listwy tnącej oraz odstęp pomiędzy nożami urządzenia. Z kolei profesjonalni ogrodnicy powinni wybrać maszynę wydajną, o dobrym wyważeniu ze względu na duże powierzchnie do pielęgnacji. Pomocne mogą się także okazać nożyce na wysięgniku, które pozwalają sięgnąć miejsc trudno dostępnych.

Do nowoczesnej linii nożyc Husqvarna zaliczają się:

 • Husqvarna 122HD60
  Nożyce te zostaną docenione przez każdego właściciela przydomowego ogrodu. Ich głównym atutem jest cicha praca, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w przydomowych zieleńcach. Urządzenie łatwo jest uruchomić, dzięki systemowi Smart Start®. Komfort pracy zapewnia system redukcji drgań oraz niewielka waga.

 • Husqvarna 325HD75x
  Tylny uchwyt nożyc można regulować, co ułatwia cięcie boków i wierzchołków żywopłotów. Maszyna jest wyposażona w silnik E-TECH®, który zmniejsza emisję zanieczyszczeń oraz system LowVib®, skutecznie tłumiący drgania. Wyściełane uchwyty zapewniają większy komfort pracy. Co więcej, wyłącznik automatycznie ustawia się w pozycji ON, aby rozruch przebiegał bez problemów.

 • Husqvarna 226HD60S
  To zupełnie nowe, wytrzymałe, dwustronne nożyce do żywopłotu. Niezależnie od tego, jak duży czy trudny do przycięcia jest żywopłot, poradzą sobie z każdym obciążeniem. Solidna konstrukcja gwarantuje wytrzymałość i niezawodność. Wyposażone są w silnik X-Torq®, który zwiększa wydajność pracy, wytwarzając maksymalną moc, w szerszym zakresie obrotów. Nożyce te zużywają 20% mniej paliwa oraz emitują o 75% mniej zanieczyszczeń w porównaniu do tradycyjnych nożyc spalinowych.

źródło i fot.: Husqvarna

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 28383
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => urban-jungle-czyli-modne-kwiaty-w-twoim-domu
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50801
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => las-w-sloiku-jak-zrobic-gdzie-kupic-jakie-rosliny-wybrac
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu