Moda na styl industrialny pojawiła się wraz z rozwojem tego nurtu w dziedzinie architektury i architektury wnętrz. Coraz więcej starych fabryk i terenów, które były niegdyś ośrodkami przemysłowymi, przekształcana jest w luksusowe osiedla, czy designerskie budynki handlowo-usługowe. Tendencje te w naturalny sposób przeniknęły też do architektury krajobrazu. Coraz więcej osób marzy więc o ogrodzie industrialnym, dlatego na wstępie warto wyjaśnić, czym właściwie charakteryzuje się taki kawałek zieleni.
Jak zaprojektować ogród w stylu industrialnym?
Jeśli kiedykolwiek odwiedziliście jakąś starą fabrykę, zapewne zgodzicie się z nami, że raczej trudno tam o kaskadowo kwitnące surfinie, pelargonie, czerwone róże, czy starannie wypielęgnowane trawniki. To, co jest motywem przewodnim takich terenów, to przede wszystkim surowość, która przenika każdy detal, również ten roślinny.
Rośliny w stylu industrialnym
Rośliny w stylu industrialnym to przede wszystkim:
Na szczególną uwagę zasługują też łąki kwietne, które kojarzą się z naturalnym, wręcz pierwotnym krajobrazem. Dlatego bardzo często zakładane są na terenach poprzemysłowych, gdzie największym walorem jest właśnie surowość. Łąka jest więc doskonałym tłem dla podrdzewiałej stali, betonu, czy starej czerwonej cegły. Poza tym łąki kwietne są dość łatwe w uprawie i niemal bezobsługowe, co tym bardziej przemawia na ich korzyść i umożliwia utrzymanie ich na każdym, nawet najmniej zasobnym terenie.