Moda na styl industrialny pojawiła się wraz z rozwojem tego nurtu w dziedzinie architektury i architektury wnętrz. Coraz więcej starych fabryk i terenów, które były niegdyś ośrodkami przemysłowymi, przekształcana jest w luksusowe osiedla, czy designerskie budynki handlowo-usługowe. Tendencje te w naturalny sposób przeniknęły też do architektury krajobrazu. Coraz więcej osób marzy więc o ogrodzie industrialnym, dlatego na wstępie warto wyjaśnić, czym właściwie charakteryzuje się taki kawałek zieleni.
Jak zaprojektować ogród w stylu industrialnym?
Jeśli kiedykolwiek odwiedziliście jakąś starą fabrykę, zapewne zgodzicie się z nami, że raczej trudno tam o kaskadowo kwitnące surfinie, pelargonie, czerwone róże, czy starannie wypielęgnowane trawniki. To, co jest motywem przewodnim takich terenów, to przede wszystkim surowość, która przenika każdy detal, również ten roślinny.
W ogrodzie industrialnym egzamin zdadzą pnącza wspinające się po podporach na ścianach. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w małych ogrodach, w których nie ma zbyt wiele miejsca na nasadzenia. Popularność ogrodów wertykalnych wciąż rośnie, dlatego taka instalacja to przyszłościowa inwestycja. Czarny stelaż dla pnączy, który widać na powyższym zdjęciu idealnie wpisuje się w nurt industrialny.
Stalowe detale w ogrodzie industrialnym to podstawa. Najlepiej gdy pojawiają się na wszystkich elementach małej architektury, w rysunku nawierzchni, na ogrodzeniu. Taki zabieg pozwala przede wszystkim zachować zasadę spójności, która jest kluczem do sukcesu w każdym ogrodzie.
Stalowe detale to także murki oporowe, czy
pojemniki na rośliny. W ogrodach industrialnych świetnie prezentują się
rozchodniki, a te jak wiadomo, mogą rosnąć nawet na najbardziej ubogim gruncie i doskonale radzą sobie choćby w niewielkich szczelinach między kamieniami.
Industrial to poza cortenowską stalą, piękna i stylowa czerwona cegła, której elegancję podkreślają czarne dodatki.
W ogrodzie industrialnym znajdzie się też miejsce na
warzywnik i
zielnik. Strefę z gatunkami użytkowymi można oddzielić np. za pomocą żwiru, a same warzywa i zioła uprawiać na podwyższonych rabatach.
Rośliny w stylu industrialnym
Rośliny w stylu industrialnym to przede wszystkim:
Na szczególną uwagę zasługują też łąki kwietne, które kojarzą się z naturalnym, wręcz pierwotnym krajobrazem. Dlatego bardzo często zakładane są na terenach poprzemysłowych, gdzie największym walorem jest właśnie surowość. Łąka jest więc doskonałym tłem dla podrdzewiałej stali, betonu, czy starej czerwonej cegły. Poza tym łąki kwietne są dość łatwe w uprawie i niemal bezobsługowe, co tym bardziej przemawia na ich korzyść i umożliwia utrzymanie ich na każdym, nawet najmniej zasobnym terenie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Eva Elijas, Yan Krukov, Olya Kobruseva / Pexels
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.