Rabata kwiatowa z ziołami przyda się każdemu, zarówno zapalonemu ogrodnikowi pasjonacie, jak i początkującemu, który stawia dopiero pierwsze kroki we własnej uprawie. Miejsce na takie nasadzenia znajdzie się wszędzie, nie tylko w dużym ogrodzie! Jeśli macie do dyspozycji jedynie balkon, nic nie stoi wam na przeszkodzie.
Jak zaprojektować rabatę kwiatową z ziołami?
Rabata kwiatowa z ziołami będzie spełniać nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną, dlatego z powodzeniem może być zlokalizowana blisko domu, w miejscu reprezentacyjnym. Pamiętajmy! Miejsce na takie nasadzenia znajdzie się także na balkonie lub tarasie. Będziemy potrzebować do tego jedynie odpowiedniego pojemnika.
- LOKALIZACJA: zioła i kwiaty warto posadzić w pobliżu tarasu, okien czy obok ścieżki. Ogród ziołowy powinien być zlokalizowany stosunkowo blisko domu, a szczególnie blisko kuchni, tak, by dostęp do ziół był jak najwygodniejszy.
- STANOWISKO: rabata z ziołami powinna być umiejscowiona na stanowisku nasłonecznionym, ciepłym, schowanym od wiatru. Większość ziół wymaga słońca, co najmniej przez sześć godzin dziennie. Jedynie zioła, które pochodzą z rejonów klimatu umiarkowanego (mięta i estragon), mogą być uprawiane nawet w miejscach lekko zacienionych.
- PODŁOŻE: zioła nie mają specjalnych wymagań w stosunku do gleby. Najlepiej czują się na podłożu przepuszczalnym, lekkim i o odczynie wahającym się między 5,5-6,5. Nie tolerują gleb gliniastych, czyli ciężkich i podmokłych.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Zioła najczęściej sadzi się w rzędach lub na kwaterach 1x1 m. Należy sadzić je w grupach z innymi roślinami tak, aby dostęp do nich był łatwy i by sąsiedztwo kwiatów nie zagłuszyło ich wzrostu:
- ziołom silnie rosnącym takim jak mięta, oregano, szałwia, należy zapewnić najwięcej miejsca, gdyż silnie się rozrastają
- nie powinno się sadzić siół silnie rosnących w pobliżu ziół delikatnych jak np. bazylia, czy majeranek
- zioła jednoroczne i kwiaty jednoroczne dobrze jest posadzić razem na jednej grządce
Jakie kwiaty posadzić z ziołami?
Aksamitki (Tagetes)
Aksamitka to roślina światłolubna, dlatego dobrze rośnie na ekspozycjach południowych i zachodnich. Jest łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych. Wymaga, podobnie jak zioła, umiarkowanego podlewania. Doskonale sprawdzi się jako obwódka dla rabaty ziołowej.
Dowiedz się więcej o aksamitkach.
Nagietki lekarskie (Calendula officinalis)
Nagietek nie ma specjalnych wymagań. Lubi stanowiska słoneczne. Kwitnienie od czerwca do września i należy do roślin wabiących owady (jest rośliną miododajną). Nagietek będzie idealnym wypełnieniem na rabacie z bazylią, oregano i szałwią.
Dowiedz się więcej o nagietkach.
Nasturcje (Tropaeolum)
Nasturcja jest łatwa w uprawie i doskonale sprawdza się na tarasach, w skrzynkach balkonowych, przy trejażowych kratkach, altanach oraz wzdłuż murów. Preferuje stanowiska słoneczne i lekkie gleby.
Dowiedz się więcej o nasturcjach.
Cynie karłowe (Zinnia)
Cynia preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i zaciszne. Najlepiej się czuje w podłożu żyznym, próchniczym, przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym. Na ziołowej rabacie będzie wyrafinowaną dominantą, która wprowadzi dużo koloru.
Słoneczniki ozdobne (Helianthus annuus)
Słonecznik jest łatwy w uprawie, najlepiej jednak rośnie na stanowiskach słonecznych i żyznych. Wymaga regularnego nawożenia, gdyż jest wrażliwy na niedobór potasu, boru i molibdenu. Doskonale sprawdzi się zwłaszcza w ogrodach o charakterze sielskim, naturalistycznym.
Dowiedz się więcej o słonecznikach.
Liliowce (Hemerocallis)
Liliowce najlepiej kwitną na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Dobrze rosną zarówno na słońcu jak i lekkim półcieniu. Jeśli zastanawiacie się nad posadzeniem ich w ogrodzie ziołowym, nie musicie się martwić. Liliowce to idealne sąsiedztwo dla większości ziół ogrodowych.
Dowiedz się więcej o liliowcach.
Bukszpany (Buxus)
Bukszpany preferują półcień i cień, choć będą sobie też radzić w słońcu. Mają małe wymagania co do gleby. Najlepiej jednak będą się czuć na glebach żyznych, bogatych w wapń. Wymagają regularnego podlewania. Sprawdzą się przede wszystkim jako obwódki dla rabat ziołowych, ale mogą być też sadzone w formie strzyżonych kul jako tzw. wykrzykniki.
Dowiedz się więcej o bukszpanach.
Jak uprawiać zioła?
- W uprawie ziół warto pamiętać przede wszystkim o odchwaszczaniu, ponieważ chwasty konkurują z ziołami o miejsce, ale też o wodę.
- Zioła szczególnie w okresie upałów potrzebują częstego podlewania. Najlepiej podlewać je regularnie tak, by gleba zanadto nie przeschła. Wodę do podlewania warto wzbogacić biohumusem, a raz na kilka sezonów na jesieni glebę warto zasilić kompostem lub obornikiem.
- Zioła wymagają regularnego przycinania, dzięki któremu silnie się rozrastają.
FILM: 8 ZIÓŁ W OGRODZIE niezwykle łatwych w uprawie i niewymagających
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: gardenguru / Depositphotos, Manfred Richter, Hans Linde, Peggychoucair, Takeapic / Pixabay