Logo
Logo

Kwiaty i zioła | Pomysły na rabaty kwiatowe z ziołami

Zioła coraz częściej sadzone są na rabatach ozdobnych, gdzie towarzyszą kwitnącym bylinom, czy roślinom jednorocznym. To bardzo pożyteczny trend, który sprawia, że ogrodnictwo i domowa uprawa stają się coraz popularniejszym hobby. Nie macie pomysłu na rabatę kwiatową z ziołami? Mamy dla was kilka propozycji! 

Spis treści
Jak zaprojektować rabatę kwiatową z ziołami? Jakie kwiaty posadzić z ziołami? Jak uprawiać zioła FILM: 8 ZIÓŁ W OGRODZIE niezwykle łatwych w uprawie i niewymagających

Rabata kwiatowa z ziołami przyda się każdemu, zarówno zapalonemu ogrodnikowi pasjonacie, jak i początkującemu, który stawia dopiero pierwsze kroki we własnej uprawie. Miejsce na takie nasadzenia znajdzie się wszędzie, nie tylko w dużym ogrodzie! Jeśli macie do dyspozycji jedynie balkon, nic nie stoi wam na przeszkodzie. 

Jak zaprojektować rabatę kwiatową z ziołami? 

Rabata kwiatowa z ziołami będzie spełniać nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną, dlatego z powodzeniem może być zlokalizowana blisko domu, w miejscu reprezentacyjnym. Pamiętajmy! Miejsce na takie nasadzenia znajdzie się także na balkonie lub tarasie. Będziemy potrzebować do tego jedynie odpowiedniego pojemnika. 

  1. LOKALIZACJA: zioła i kwiaty warto posadzić w pobliżu tarasu, okien czy obok ścieżki. Ogród ziołowy powinien być zlokalizowany stosunkowo blisko domu, a szczególnie blisko kuchni, tak, by dostęp do ziół był jak najwygodniejszy. 
  2. STANOWISKO: rabata z ziołami powinna być umiejscowiona na stanowisku nasłonecznionym, ciepłym, schowanym od wiatru. Większość ziół wymaga słońca, co najmniej przez sześć godzin dziennie. Jedynie zioła, które pochodzą z rejonów klimatu umiarkowanego (mięta i estragon), mogą być uprawiane nawet w miejscach lekko zacienionych.
  3. PODŁOŻE: zioła nie mają specjalnych wymagań w stosunku do gleby. Najlepiej czują się na podłożu przepuszczalnym, lekkim i o odczynie wahającym się między 5,5-6,5. Nie tolerują gleb gliniastych, czyli ciężkich i podmokłych. 

Zioła najczęściej sadzi się w rzędach lub na kwaterach 1x1 m. Należy sadzić je w grupach z innymi roślinami tak, aby dostęp do nich był łatwy i by sąsiedztwo kwiatów nie zagłuszyło ich wzrostu:

  • ziołom silnie rosnącym takim jak mięta, oreganoszałwia, należy zapewnić najwięcej miejsca, gdyż silnie się rozrastają 
  • nie powinno się sadzić siół silnie rosnących w pobliżu ziół delikatnych jak np. bazylia, czy majeranek
  • zioła jednoroczne i kwiaty jednoroczne dobrze jest posadzić razem na jednej grządce

Jakie kwiaty posadzić z ziołami? 

Aksamitki (Tagetes)

Aksamitka to roślina światłolubna, dlatego dobrze rośnie na ekspozycjach południowych i zachodnich. Jest łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych. Wymaga, podobnie jak zioła, umiarkowanego podlewania. Doskonale sprawdzi się jako obwódka dla rabaty ziołowej. 

Dowiedz się więcej o aksamitkach.

Nagietki lekarskie (Calendula officinalis)

Nagietek nie ma specjalnych wymagań. Lubi stanowiska słoneczne. Kwitnienie od czerwca do września i należy do roślin wabiących owady (jest rośliną miododajną). Nagietek będzie idealnym wypełnieniem na rabacie z bazylią, oregano i szałwią

Dowiedz się więcej o nagietkach.

Nasturcje (Tropaeolum)

Nasturcja jest łatwa w uprawie i doskonale sprawdza się na tarasach, w skrzynkach balkonowych, przy trejażowych kratkach, altanach oraz wzdłuż murów. Preferuje stanowiska słoneczne i lekkie gleby

Dowiedz się więcej o nasturcjach

Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji
Przeczytaj także
Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji

Cynie karłowe (Zinnia)

Cynia preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i zaciszne. Najlepiej się czuje w podłożu żyznym, próchniczym, przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym. Na ziołowej rabacie będzie wyrafinowaną dominantą, która wprowadzi dużo koloru. 

Dowiedz się więcej o cyniach.

Słoneczniki ozdobne (Helianthus annuus)

Słonecznik jest łatwy w uprawie, najlepiej jednak rośnie na stanowiskach słonecznych i żyznych. Wymaga regularnego nawożenia, gdyż jest wrażliwy na niedobór potasu, boru i molibdenu. Doskonale sprawdzi się zwłaszcza w ogrodach o charakterze sielskim, naturalistycznym. 

Dowiedz się więcej o słonecznikach.

Liliowce (Hemerocallis)

Liliowce najlepiej kwitną na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Dobrze rosną zarówno na słońcu jak i lekkim półcieniu. Jeśli zastanawiacie się nad posadzeniem ich w ogrodzie ziołowym, nie musicie się martwić. Liliowce to idealne sąsiedztwo dla większości ziół ogrodowych. 

Dowiedz się więcej o liliowcach.

Bukszpany (Buxus)

Bukszpany preferują półcień i cień, choć będą sobie też radzić w słońcu. Mają małe wymagania co do gleby. Najlepiej jednak będą się czuć na glebach żyznych, bogatych w wapń. Wymagają regularnego podlewania. Sprawdzą się przede wszystkim jako obwódki dla rabat ziołowych, ale mogą być też sadzone w formie strzyżonych kul jako tzw. wykrzykniki. 

Dowiedz się więcej o bukszpanach.

Jak uprawiać zioła?

  • W uprawie ziół warto pamiętać przede wszystkim o odchwaszczaniu, ponieważ chwasty konkurują z ziołami o miejsce, ale też o wodę.
  • Zioła szczególnie w okresie upałów potrzebują częstego podlewania. Najlepiej podlewać je regularnie tak, by gleba zanadto nie przeschła. Wodę do podlewania warto wzbogacić biohumusem, a raz na kilka sezonów na jesieni glebę warto zasilić kompostem lub obornikiem
  • Zioła wymagają regularnego przycinania, dzięki któremu silnie się rozrastają. 

FILM: 8 ZIÓŁ W OGRODZIE niezwykle łatwych w uprawie i niewymagających

Rytmy Natury - Dietetyk, Uroda / Youtube


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: gardenguru / Depositphotos, Manfred Richter, Hans Linde, Peggychoucair, Takeapic / Pixabay

Autor
Kwiaty i zioła | Pomysły na rabaty kwiatowe z ziołami
Kwiaty i zioła | Pomysły na rabaty kwiatowe z ziołami
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl