Logo
Logo
21
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Uprawa nasturcji w ogrodzie i w doniczce

Nasturcja to jeden z najbardziej ukochanych kwiatów w naszych ogrodach i na balkonach czy tarasach. Oprócz walorów dekoracyjnych ma ona wszechstronne zastosowanie w kuchni!

Jak postępować z rośliną, by pięknie i zdrowo rosła? Kiedy ją wysiać i jak pielęgnować? Dowiedz się!

 

Nasturcja większa (Tropaeolum majus) jest rośliną jednoroczną, która jest uwielbiana za swoje spore kwiaty w kolorach od żółci przez pomarańcz do ciemnej purpury. Rozwijają się one w czerwcu (po 8-10 tygodniach od wysiewu) i zdobią nasz aż do pierwszych, wrześniowych przymrozków.

Nasturcja jest łatwa w uprawie i doskonale nadaje się do wielu miejsc – oprócz tworzenia z niej typowych, kwietnych rabat, gatunek świetnie sprawdza się na tarasach, w skrzynkach balkonowych, przy trejażowych kratkach, altanach oraz wzdłuż murów.

Wysiewanie nasturcji w ogrodzie, do gruntu i doniczek

STANOWISKO
Nasturcja preferuje stanowiska słoneczne, rośnie też w półcieniu na glebach lekkich i mniej żyznych. Zbyt żyzne podłoże niekorzystnie wpływa na obfitość i jakość kwitnienia.

WYSIEW
W kwietniu bądź w maju sieje się ją po 2-3 nasionka do dołków, w odstępach 20-30 cm.

PIELĘGNACJA
Nasturcję należy podlewać umiarkowanie, starając się nie zraszać liści. Wymaga też systematycznego pielenia, gdyż chwasty lubią rosnąc w jej okolicy. Roślinę można nawozić preparatami dla roślin kwitnących.

Nasiona nasturcji
Nasiona nasturcji
Nasturcja mniejsza 'Tip Top Mix' to znana roślina jednoroczna. Kwiaty wyraźnie wyrastające ponad listowie, jaskrawe i pachnące. Odmiana niezbyt pnąca o krzewiastym pokroju. Kwitnienie: VII - X.
Kup w naszym sklepie!

Uprawa nasturcji w ogrodzie warzywnym

  • Nasturcja to częsta roślina wysiewana w warzywnikach, gdyż jej kwiaty są jadalne – mogą służyć jako przyprawa, a liście i całe ziele to surowiec zielarski (o działaniu antybiotycznym!).
  • W ogrodach warzywnych nasturcja większa skutecznie odstrasza od pomidorów wełnowce.
  • Posadzona obok ziemniaków, rzodkiewki, grochu, fasoli tyczkowej czy bobu zwabi mszyce swoim zapachem – szkodniki te zamiast żerować na roślinach uprawnych, zgromadzą się na nasturcji.

Nasturcja w kuchni

Ta piękna roślina jednoroczna ma intensywny zapach i ostry, pieprzowy smak – jej kwiaty i liście sprawdzają się jako efektowny i smaczny dodatek do wielu dań, np. sałatek.

Niedojrzałe, zielone owoce można z powodzeniem marynować. Swym wyglądem i smakiem przypominają kapary. Dodaje się je do sałatek, mięs i sosów. Miłośnicy nalewek mogą produkować z nich ten przepyszny trunek.

logo BudujemyDom.plŹródło: Magazyn Budujemy Dom, tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: Iler Stoe - Unsplash
Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!