Uprawa nasturcji w ogrodzie i w doniczce | Jak siać? Jak dbać?

Uprawa nasturcji w ogrodzie i w doniczce i do kuchni, fot. Iler Stoe - Unsplash

Nasturcja to jeden z najbardziej ukochanych kwiatów w naszych ogrodach i na balkonach czy tarasach. Oprócz walorów dekoracyjnych ma ona wszechstronne zastosowanie w kuchni! Jak postępować z rośliną, by pięknie i zdrowo rosła? Kiedy ją wysiać i jak pielęgnować? Dowiedz się!

Posłuchaj
00:00
71
Spis treści
Jak wygląda nasturcja? Dlaczego warto ją uprawiać w ogrodzie? Jak i kiedy wysiewać nasturcję? Jak dbać o rozsadę? Gdzie posadzić nasturcję? Jak wykorzystać nasturcję w kuchni?

Nasturcja większa (Tropaeolum majus) jest rośliną jednoroczną, która jest uwielbiana za swoje spore kwiaty w kolorach od żółci przez pomarańcz do ciemnej purpury. Rozwijają się one w czerwcu (po 8-10 tygodniach od wysiewu) i zdobią nasz aż do pierwszych, wrześniowych przymrozków.

Nasturcja jest łatwa w uprawie i doskonale nadaje się do wielu miejsc – oprócz tworzenia z niej typowych, kwietnych rabat, gatunek świetnie sprawdza się na tarasach, w skrzynkach balkonowych, przy trejażowych kratkach, altanach oraz wzdłuż murów.

Wysiewanie nasturcji w ogrodzie, do gruntu i doniczek

STANOWISKO
Nasturcja preferuje stanowiska słoneczne, rośnie też w półcieniu na glebach lekkich i mniej żyznych. Zbyt żyzne podłoże niekorzystnie wpływa na obfitość i jakość kwitnienia.

WYSIEW
W kwietniu bądź w maju sieje się ją po 2-3 nasionka do dołków, w odstępach 20-30 cm.

PIELĘGNACJA
Nasturcję należy podlewać umiarkowanie, starając się nie zraszać liści. Wymaga też systematycznego pielenia, gdyż chwasty lubią rosnąc w jej okolicy. Roślinę można nawozić preparatami dla roślin kwitnących.

Nasiona nasturcji
Nasiona nasturcji
Nasturcja mniejsza 'Tip Top Mix' to znana roślina jednoroczna. Kwiaty wyraźnie wyrastające ponad listowie, jaskrawe i pachnące. Odmiana niezbyt pnąca o krzewiastym pokroju. Kwitnienie: VII - X.
Kup w naszym sklepie!

Uprawa nasturcji w ogrodzie warzywnym

  • Nasturcja to częsta roślina wysiewana w warzywnikach, gdyż jej kwiaty są jadalne – mogą służyć jako przyprawa, a liście i całe ziele to surowiec zielarski (o działaniu antybiotycznym!).
  • W ogrodach warzywnych nasturcja większa skutecznie odstrasza od pomidorów wełnowce.
  • Posadzona obok ziemniaków, rzodkiewki, grochu, fasoli tyczkowej czy bobu zwabi mszyce swoim zapachem – szkodniki te zamiast żerować na roślinach uprawnych, zgromadzą się na nasturcji.

Nasturcja w kuchni

Ta piękna roślina jednoroczna ma intensywny zapach i ostry, pieprzowy smak – jej kwiaty i liście sprawdzają się jako efektowny i smaczny dodatek do wielu dań, np. sałatek.

Niedojrzałe, zielone owoce można z powodzeniem marynować. Swym wyglądem i smakiem przypominają kapary. Dodaje się je do sałatek, mięs i sosów. Miłośnicy nalewek mogą produkować z nich ten przepyszny trunek.

logo BudujemyDom.pl Źródło: Magazyn Budujemy Dom, tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: Iler Stoe - Unsplash
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Nasturcja większa Tropaeolum majus

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści