Logo
Logo

Nasturcja – piękne pnącze, które możesz zjeść!

Pytanie czytelnika: Piszę do Państwa z nietypową sprawą, mam nadzieję, że pomożecie mi zidentyfikować roślinę. Otóż niedawno miałam okazję być jeść "sałatkę z kwiatami", w której jednym ze składników były pomarańczowe kwiaty i ciemnozielone, lekko pikantne liście. Nie pamiętam, co to była za roślina, a bardzo chciałabym ją wysiać w swoim ogródku.

Z przytoczonego opisu wnioskujemy, że jadła Pani nasturcję. To wyjątkowo łatwa w uprawie jednoroczne pnącze, którego zarówno kwiaty jak i liście są jadalne, a na dodatek bardzo smaczne.

Ciekawostki o nasturcji

Nasturcja większa (Tropaeolum majus) została odkryta w XVI wieku w Peru. Inkowie skupiali się na jej leczniczych właściwościach oraz dodawali do potraw. Europejczycy zaś zwrócili uwagę na jej wspaniałe walory estetyczne i uprawiali ją w luksusowych ogrodach.

W Polsce najpopularniejsza występujący gatunek to nasturcja pnąca (większa), która posiada pomarańczową barwę kwiatów. Pozostałe nasturcje to: nasturcja mniejsza, kanaryjska (pierzaste kwiaty) oraz nasturcja błękitna. Każda z odmian charakteryzuje się pięknym kształtem i kolorem kwiatów- żółtym, czerwonym oraz niebieskim.

Nasiona nasturcji
Nasiona nasturcji
Nasturcja mniejsza 'Tip Top Mix' to znana roślina jednoroczna. Kwiaty wyraźnie wyrastające ponad listowie, jaskrawe i pachnące. Odmiana niezbyt pnąca o krzewiastym pokroju. Kwitnienie: VII - X.
Kup w naszym sklepie!

Jak wysiewać nasiona nasturcji?

Nasturcja większa osiąga wysokość nawet do trzech metrów, dlatego świetnie wygląda, pnąc się po pergolach, altankach lub w innych aranżacjach. Nasturcja dobrze poradzi sobie także na balkonach.

Jest względnie prosta w uprawie, lubi słoneczne, bezwietrzne stanowiska oraz stałe umiarkowane nawadnianie. Wysiewana do gruntu powinna być w maju, gdyż wrażliwa jest na przymrozki. Kwitnie długo aż do późnej jesieni. K

Nasturcję możesz zjeść. Jest smaczna i zdrowa!

Oprócz walorów estetycznych nasturcja posiada wiele właściwości leczniczych i kosmetycznych. Zrobić możemy z niej napar (liście) tonik oraz nalewkę. Ma właściwości przeciwzapalne, grzybobójcze oraz bakteriobójcze. Zatem stanowi naturalny ogrodowy antybiotyk. Wspomaga leczenie trądziku oraz poprawia stan włosów. Posłużyć może również do przemywania ran.

Ta roślina o wielu zastosowaniach jest świetnym dodatkiem do potraw, ponieważ jest jadalna. Przechadzając się po ogrodzie, zerwijmy jej kwiat i spróbujmy smaku. Przypomina on rukolę, jest wyrazisty i nieco pikantny. Nasturcja jest dobrą propozycją do sałatek, past, zup czy surówek. Jemy części naziemne - liście oraz kwiaty.

G.T.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl