Logo
Logo

Kwiaty przyjazne pszczołom | Lista gatunków

Wybierając kwiaty do swych rabatek, postaraj się by były to rośliny miododajne, przyczyniające się do ochrony pszczół. Poniżej przedstawiamy listę roślin przyjaznych pszczołom wraz z krótką informacją o ich pielęgnacji i okresie kwitnienia.

Spis treści
Które kwiaty lubią pszczoły? Wrzosy Lawenda Dalia Kocimiętka Nachyłek Rudbekia Jeżówka

Lista kwiatów miododajnych, przyjaznych pszczołom

Aby "zaprosić" do ogrodu jak najwięcej różnych gatunków zapylaczy (czyli pszczół miodnych, murarek czy motyli) posadź w nim jak najwięcej miododajnych roślin kwitnących.

Rośliny miododajne, pszczelarskie czy pożytkowe – poprawnie powinny być nazywane roślinami nektarodajnymi. Są to rośliny o barwnych, wonnych kwiatach długo utrzymujących się na roślinach. Mają one za zadanie dostarczać zapylaczom surowca do produkcji miodu – nektaru, spadzi i pyłku. Zgodnie z rodzajem surowca rozróżnia się rośliny: pyłkodajne, nektarodajne, pyłko- i nektarodajne oraz spadziodajne.

Wybieraj gatunki kwitnące w różnych porach roku, tak aby zawsze, gdzieś w jakimś zakątku ogrodu, owady mogły znaleźć źródło pyłku i nektaru.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów


roślina miododajna wrzos fot. strecosa - Pixabay.com
Fot. strecosa/Pixabay

WRZOSY

Wrzosy (łac. Calluna) kwitną od końca lipca do końca października.

STANOWISKO
Wymagają stanowiska słonecznego, ewentualnie półcienia. Gleba powinna przepuszczać powietrze i być dość wilgotna, ale nie mokra.

PIELĘGNACJA
Po przekwitnięciu, wrzosy przycinamy, co powoduje zagęszczenie się roślin i jej obfitsze kwitnienie. Przycinamy je dopiero na wiosnę, ponieważ krzewinki kwitną do późnej jesieni, poza tym dłuższe pędy, pozwalają na lepsze przezimowanie. Gdy już minie lato i zacznie się chłodna jesień należy okryć je gałązkami świerkowymi lub włókniną.

roślina miododajna lawenda fot. Rebekka D - Pixabay.com
Fot. Rebekka D/Pixabay

LAWENDA

Lawenda (łac. Lavandula) kwitnie w lipcu i sierpniu.

STANOWISKO
W naszych ogrodach czy na balkonie powinniśmy zapewnić jej słoneczne, a zarazem przewiewne miejsce.

PIELĘGNACJA
Podlewamy ją umiarkowanie aby jej korzenie za bardzo nie przeschły. W sierpniu, gdy przekwitną jej kwiaty należy je obciąć, dzięki czemu roślina się rozkrzewi i będzie jeszcze piękniej wyglądać.

CIEKAWOSTKI
Lawenda ma właściwości lecznicze. Robi się z niej między innymi syropy, olejki eteryczne, nalewki, a także kremy. Olejki eteryczne można dodać na przykład do kąpieli bądź świec. Ich intensywny zapach jest doskonałym lekarstwem bóle głowy, przeziębienie, kaszel oraz katar, jak i bóle mięśni, a także pomaga zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. Zasuszone kwiaty lawendy sprawdzą się również w szafach z ubraniami lub pościelą nadając rzeczom pięknego zapachu.

roślina miododajna dalia fot. skeeze - Pixabay.com
Fot. skeeze/Pixabay

DALIA

Okres kwitnienia dalii (łac. Dahlia) jest bardzo długi, trwa on od lipca do października.

STANOWISKO
Wymaga miejsca słonecznego nieco zacienionego, a gleby przepuszczalnej, lekko wilgotnej, zasobnej w składniki pokarmowe.

PIELĘGNAJCA
By dalie były ładniejszy i dłużej kwitły należy usuwać przekwitłe kwiaty. Po pierwszych przymrozkach, roślinę wykopujemy, a jej pędy przycinamy na 10- 20 cm nad ziemią. Karpy po krótkim osuszeniu, należy przechowywać w chłodnym miejscu o temp. 5-8 stopni C. W przypadku suchych pomieszczeń przysypujemy je np. trocinami, torfem czy piaskiem.

roślina miododajna kocimietka fot. PollyDot - Pixabay.com
Fot. PollyDot/Pixabay

KOCIMIĘTKA

Kocimiętka (łac. Nepeta) kwitnie od czerwca do września.

STANOWISKO
Kocimiętka jest niezwykle prosta w uprawie i niezbyt wymagająca. Wystarczy zapewnić jej dość nasłonecznione miejsce z umiarkowaną ilością wilgoci. Gleba powinna być średnio żyzna. Kocimiętka w ziemi lepszej jakości traci swą zwartą formę i nie wygląda już tak efektywnie.

PIELĘGNACJA
Co ciekawe, w przypadku tej rośliny nie będziemy mieli problemu z pieleniem, dlatego idealnie nadaje się ona do ogródków. Kocimiętka rozkłada swoje pędy tak, że chwasty w jej okolicy nie mają możliwości na wzrost.

CIEKAWOSTKI
Jest ulubieńcem naszych "cztero-łapych" przyjaciół – kotów. Ze względu na zawartość olejków eterycznych, których zapach jest atrakcyjny dla kota, te zwierzęta wprost za nią przepadają.

roślina miododajna nachyłek fot. hellenmoreirat0 - Pixabay.com
Fot. hellenmoreirat0/Pixabay

NACHYŁEK OKÓŁKOWY

Nachyłek (łac. Coreopsis) kwitnie od czerwca do września.

STANOWISKO
Nachyłek okółkowy jest łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu i mało żyznej glebie.

PIELĘGNACJA
Ze względu na swą wysokość – dorasta do 60 cm – podczas kwitnienia wymaga podparcia.

roślina miododajna rudbekia fot. spicetree687 - Pixabay
Fot. spicetree687/Pixabay

RUDBEKIA

Rudbekie (łac. Rudbeckia) kwitną od sierpnia do pierwszych przymrozków.

PIELĘGNACJA
Przekwitnięte kwiatostany należy usuwać, by roślina mogła wypuścić nowe pąki i ponownie zakwitnąć.

roślina miododajna jeżówka fot. Paul Brennan - Pixabay.com
Fot. Paul Brennan/Pixabay

JEŻÓWKA PURPUROWA

Jeżówka (łac. Echinacea) kwitnie od lipca do października.

STANOWISKO
Potrzebuje gleby dość żyznej i nasłonecznionego miejsca.

PIELĘGNACJA
Roślina rośnie nawet do 80 cm, dlatego dobrze jest ją podwiązać. W czasie kwitnienia warto usuwać jej pierwsze, przekwitnięte kwiaty (drugie kwitnienie zostawiamy, by suche kwiatostany zdobiły ogród zimą).

CIEKAWOSTKI
Jeżówka purpurowa jest nie tylko pięknym kwiatem, ale również ma właściwości lecznicze. Ma działanie przeciwzapalne przeciwgrzybiczne oraz przeciwwirusowe. Pomaga w chorobach gardła oraz stanach gorączkowych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl na podstawie pomagamypszczolom.plwikipedia.org, zdjęcie tytułowe: Christian Birkholz/Pixabay

 

Autor
Kwiaty przyjazne pszczołom | Lista gatunków
Kwiaty przyjazne pszczołom | Lista gatunków
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny