Logo
Logo

Murarki ogrodowe | Jak zwabić je do ogrodu? Zbuduj domek!

Murarki ogrodowe to kuzynki pszczół miodnych. Podobnie jak one są bardzo aktywnymi i efektywnymi zapylaczami wielu kwiatów ogrodowych. Ponadto nie są agresywne wobec ludzi! Dowiedz się jak wyglądają murarki oraz jak założyć ich hodowlę w ogrodzie.

Spis treści
Jaką rolę pełnią murarki w ogrodzie? Jak hodować murarki w ogrodzie? Jak wyglądają murarki ogrodowe? Jaki jest cykl rozwojowy murarki? Gdzie murarki zakładają swoje gniazda? Jak zrobić domki dla murarek? Jak zaprosić murarki do ogrodu i sprawić, by zostały w nim na dłużej?

Po co nam dzikie pszczoły?

Murarki są bardzo efektownymi zapylaczami – zbierając pyłek do zapełnienia komór samice odwiedzają kilka tysięcy kwiatów. Murarki nie są agresywne wobec człowieka! Ich pożytecznej roli (zapylania kwiatów) nie da się przecenić!

Naturalnie o ogrodach / YouTube


Jak wyglądają murarki ogrodowe?

Murarka ogrodowa (Osmia rufa) to często spotykana w przydomowych ogrodach pszczoła z rodziny miesiarkowatych (Megachilidae). Jest podobna do pszczoły miodnej, gdyż są bardzo bliskimi kuzynkami w świecie zwierząt.

  • Samice murarek osiągają 10-12 mm długości, a samce są mniejsze – mają 8-10 mm.
  • Tułów murarki i pierwsze 3 segmenty owłosionego odwłoka są rdzawe lub rudoczerwone (stąd łacińska nazwa rufa), pozostałe segmenty i głowa są czarne.
  • Samice mają dłuższe czułki od samców.

 
 

Murarki są wczesnowiosennymi pszczołami – ich loty trwają od pierwszych dni kwietnia do końca czerwca. Niestety owady te żyją krótko – przez około 7-8 tygodni. Na szczęście w tym czasie zdążają złożyć jaja, które dadzą początek kolejnemu pokoleniu w następnym sezonie.

Murarki ogrodowe są pospolite na terenie całej Polski. To dzikie pszczoły samotnice i w odróżnieniu od pszczół miodnych nie mają królowej i nie współpracują ze sobą (nawet jeśli żyją w kolonii).

Z racji tego, że miododajnych kuzynek murarek jest z roku na rok coraz mniej, musimy bardzo dbać o wszystkie zapylające owady. Nie wyganiajmy ich z przydomowych ogrodów, a wręcz przeciwnie – stwórzmy ogród przyjazny dla pszczół, zbudujmy dla nich domki i chrońmy jak najlepiej umiemy.


Masowe wymieranie
pszczół miodnych stanowi zagadkę, na którą z coraz większym niepokojem spoglądają naukowcy. Wyginięcie pszczół zapylających większość roślin może spowodować katastrofalne skutki w produkcji żywności na świecie, a nasze ogrody zamienić w "pustynię".

Murarka ogrodowa
Fot. 1
Pszczola murarka w "domku"
Fot. PollyDot/Pixabay

Cykl rozwojowy murarki ogrodowej

Rozpoczyna się wiosną, gdy temperatura w dzień sięga około 15°C. W naturalnych warunkach może to mieć miejsce już na początku kwietnia. Jako pierwsze z kokonów wygryzają się samce.

Samice wychodzą 7–10 dni później, a po zapłodnieniu przez samce rozpoczynają budowę gniazd. Pierwszą czynnością jest wykonanie przegrody z wilgotnej gliny lub błota. Następnie samice zbierają pyłek (ok. 200 mg w każdej komórce), na którym składają jajeczko i budują kolejną przegrodę oddzielającą następną komórkę.

Z jaja wygryza się larwa, która rozpoczyna żerowanie na zgromadzonym pyłku. Po zjedzeniu całego pyłku, larwa przędzie kokon, wewnątrz którego w kolejnych tygodniach następuje przepoczwarzenie się owada. Pod koniec lata wewnątrz kokonów znajdują się już dorosłe postaci pszczół, które jako imago oczekują wiosny następnego roku.

Źródło: Sumi Agro

Gdzie murarki zakładają swoje gniazda?

W pustych łodygach samice zaczynają "murować gniazdo" tworząc ścianki z wilgotnej gliny zmieszanej ze śliną – stąd ich nazwa "murarki".

W komorach składają jaja, a następnie gromadzą pyłek dla młodych osobników zapylając przy tym kwiaty w naszym ogrodzie – m.in. kwitnące drzewa owocowe, porzeczki, maliny, jeżyny, a także pospolite mniszki (błędnie zwane mleczami!).

Gniazdo murarki ogrodowej
Fot. 2

Gniazdo murarki ogrodowej

Samica buduje od kilku do 15 nawet komórek w jednej rurce. W każdej z nich składa jajo i gromadzi zapas pyłku. Larwy żywią się pyłkiem i we wrześniu przepoczwarczają się w kokonie, następnie zimują w gnieździe. W kolejnym sezonie, od początku kwietnia, z kokonów wychodzą pierwsze dorosłe murarki. Najpierw wylatują samce, a kilka dni później samice.

Domki dla murarek

Samice murarek zakładają gniazda najczęściej w pustych łodygach roślin (np. trzciny), lub w otworach wygryzionych przez szkodniki drewna.

Te naturalne kryjówki możemy stworzyć dla nich w domkach – tzw. hotelach dla owadów. Aby zbudować taki domek dla murarek możesz wykorzystać trzcinę pospolitą, rdest sachaliński, puste łodygi roślin baldaszkowatych lub pędy bambusa. Rurki gniazdowe powinny mieć około 20 cm długości, a średnica otworów powinna mieć około 7-8 mm.

 
 

Rurki gniazdowe najlepiej umieszczać w drewnianych, zadaszonych skrzynkach (patrz zdjęcie tytułowe) aby nie zamokły. Na zimę warto je zabezpieczyć przed ptakami, gdyż zimujące w kokonach murarki są ptasim przysmakiem. W tym celu rurki zabezpieczamy siatką o drobnych oczkach.

Aby rozpocząć hodowlę murarek w ogrodzie można także kupić ich kokony (są coraz łatwiej dostępne w sprzedaży internetowej lub w sklepach zaopatrzenia sadowniczego), a następnie rozłożyć je wiosną obok wcześniej przygotowanych rurek gniazdowych.

Źródło: Mirosław Mroczkowski / Youtube


Jak zaprosić murarki do ogrodu i sprawić, by zostały w nim na dłużej?

Murarki odwiedzą nasz ogród, jeśli znajdą w nim odpowiednie kwiaty (pojedyncze, tworzące dużo nektaru), a zostaną jeśli znajda odpowiednie schronienie (starty patyków, słomiany dach lub domek dla owadów) w słonecznym i dobrze widocznym miejscu. Warto także pamiętać, że szansa na hodowlę murarek w ogrodzie wzrasta, kiedy ograniczymy do minimum stosowanie chemicznych nawozów i środków ochrony roślin.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w tekście: [1] S. Rae/CC BY 2.0/Flickr, [2] tpjunier/CC-BY-2.0/Wikimedia Commons, zdjęcie tytułowe: PollyDot/Pixabay

Autor
Murarki ogrodowe | Jak zwabić je do ogrodu? Zbuduj domek!
Murarki ogrodowe | Jak zwabić je do ogrodu? Zbuduj domek!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Pszczółki murarki z Błonia

29-04-2023 08:25

Pokost lniany (nie mylić z olejem lnianym). Pokost jest trwalszy niż olej. Malowanie pokostem powinno powtarzać się każdego roku (olejem 2 razy, wiosną i jesienią). Pokost lniany sprawdza się znakomicie.

Gość Wanda

06-02-2023 12:01

Czym można pomalować domek dla murawek żeby nie zaszkodzić owadom?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zwierzeta_w_ogrodzie
NAJNOWSZE TREŚCI