Dzikie pszczoły żyją samotnie, samodzielnie poszukując pyłku i nektaru oraz budując gniazda dla swoich jaj. Jeśli chcesz pomóc pszczołom gniazdującym nad ziemią, jednym z najlepszych rozwiązań będzie zbudowanie i ustawienie domków dla owadów. Jeśli nie czujesz się na siłach, w sklepach z pewnością znajdziesz gotowe rozwiązanie. Sam domek nie musi być skomplikowany – miejsce na gniazdo wykonasz z kamienia lub drewna, wystarczy tylko wywiercić w nim otwory o różnych średnicach. Możesz też użyć roślin z pustymi w środku łodygami, na przykład bambusa lub trzciny – są idealne dla pszczół. Jeśli poszukujesz inspiracji, zajrzyj do internetu – znajdziesz tam naprawdę wiele pomysłów na domek dla owadów.
🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje
Jakie byliny posadzić wokół domku dla owadów?
Dzikie pszczoły mają ograniczony zasięg lotu, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości kwiatów w najbliższym otoczeniu. Warto wiedzieć, że te pożyteczne owady uwielbiają byliny, w tym między innymi:
- lawendę (Lavandula)
- chabry (Centaurea)
- łubin (Lupinus)
- słoneczniczki (Heliopsis)
- majeranek (Origanum)
- czarcikęs (Succisa)
- miodunki (Pulmonaria)
Warto postawić na byliny o różnych okresach kwitnienia – pierwsze dzikie pszczoły pojawiają się w marcu, a bzyczeniem ostatnich można się cieszyć jeszcze w październiku. Dzięki temu zadbasz o to, by wszystkie miały dostęp do wystarczającej ilości nektaru i pyłku. Jeśli zadbasz o odpowiednie zróżnicowanie, zamienisz swój ogród w prawdziwy raj dla dzikich pszczół.
Ciekawostki o pszczołach
- Otwór domku dla owadów najlepiej skierować na południe. Pszczoły lubią wygrzewać się na słońcu.
- Wyłącznie samice dzikich pszczół mają niewielkie żądła, ale używają go niezwykle rzadko.
- Niektóre dzikie pszczoły przylatują tylko na wybrane odmiany i rodzaje roślin – są bardziej wyspecjalizowane. Inne są mniej wybredne, natomiast większość z nich plasuje się pośrodku.
Więcej informacji na temat bylin znajdziesz na stronie www.perennialpower.pl.
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iVerde ‘Perennial Power’