Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jakie byliny posadzić wokół domku dla owadów?

Wielu gatunkom dzikich pszczół grozi obecnie wyginięcie. Na szczęście możesz im pomóc, budując dla nich schronienia i sadząc odpowiednie rośliny. Jednym z najprostszych sposobów jest zbudowanie domku dla owadów i otoczenie go bylinami. Takie rozwiązanie zwiększa różnorodność biologiczną i wprowadza więcej życia do twojego ogrodu.

Dzikie pszczoły żyją samotnie, samodzielnie poszukując pyłku i nektaru oraz budując gniazda dla swoich jaj. Jeśli chcesz pomóc pszczołom gniazdującym nad ziemią, jednym z najlepszych rozwiązań będzie zbudowanie i ustawienie domków dla owadów. Jeśli nie czujesz się na siłach, w sklepach z pewnością znajdziesz gotowe rozwiązanie. Sam domek nie musi być skomplikowany – miejsce na gniazdo wykonasz z kamienia lub drewna, wystarczy tylko wywiercić w nim otwory o różnych średnicach. Możesz też użyć roślin z pustymi w środku łodygami, na przykład bambusa lub trzciny – są idealne dla pszczół. Jeśli poszukujesz inspiracji, zajrzyj do internetu – znajdziesz tam naprawdę wiele pomysłów na domek dla owadów.

Jakie byliny posadzić wokół domku dla owadów? 

Dzikie pszczoły mają ograniczony zasięg lotu, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości kwiatów w najbliższym otoczeniu. Warto wiedzieć, że te pożyteczne owady uwielbiają byliny, w tym między innymi:

Jakie byliny posadzic wokol domku dla owadow - fot. iVerde
Fot. iVerde ‘Perennial Power’
Centaurea montana 'Coerulea', Centaurea pulchra, Lupinus polyphyllus, Scabiosa

Warto postawić na byliny o różnych okresach kwitnienia – pierwsze dzikie pszczoły pojawiają się w marcu, a bzyczeniem ostatnich można się cieszyć jeszcze w październiku. Dzięki temu zadbasz o to, by wszystkie miały dostęp do wystarczającej ilości nektaru i pyłku. Jeśli zadbasz o odpowiednie zróżnicowanie, zamienisz swój ogród w prawdziwy raj dla dzikich pszczół.

Byliny dla owadow - fot. iVerde ‘Perennial Power’
Fot. iVerde ‘Perennial Power’
Lavandula angustifolia, Heliopsis 'Asahi', Origanum vulgare, Echinacea, Deschampsia, Salvia, Lupinus

Ciekawostki o pszczołach

  • Otwór domku dla owadów najlepiej skierować na południe. Pszczoły lubią wygrzewać się na słońcu.
  • Wyłącznie samice dzikich pszczół mają niewielkie żądła, ale używają go niezwykle rzadko. 
  • Niektóre dzikie pszczoły przylatują tylko na wybrane odmiany i rodzaje roślin – są bardziej wyspecjalizowane. Inne są mniej wybredne, natomiast większość z nich plasuje się pośrodku.

Domki dla owadow - fot. iVerde ‘Perennial Power’
Fot. iVerde ‘Perennial Power’
Domki dla owadów

Więcej informacji na temat bylin znajdziesz na stronie www.perennialpower.pl.


Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iVerde ‘Perennial Power’

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl