Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
8
Okazje

Domki dla owadów | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Domki dla owadów stały się niezwykle popularne, pozwalają na wspaniałe ugoszczenie pożytecznych owadów i zbliżenie się do natury. Ogród pełen owadów lepiej się rozwija, a roślinność jest silniejsza i lepiej chroniona przed chorobami i szkodnikami. Kluczowe jest prawidłowe ustawienie domku oraz jego odpowiedni wybór.

 

Dlaczego warto stawić domki dla owadów w ogrodzie?

Owady, nie tylko te zapylające są bardzo ważną częścią ekosystemu i bez nich wiele gatunków roślin by wymarło. Warto bowiem pamiętać, że jedynie około 3% owadów to szkodniki, a pozostałe 97% jest kluczowe dla przetrwania ekosystemu. Oprócz tego wiele gatunków owadów pomaga ludziom w pielęgnacji ogrodów – np.:

  • biedronki, trzmiele i muchówki to naturalni wrogowie mszyc, mączlików i niektórych gatunków gąsienic;
  • owady zapylające są niezbędne do uzyskania wspaniałych plonów;
  • wraz ze wzrostem bioróżnorodności w ogrodzie poprawie ulega nie tylko zdrowie roślin ale też jakość gleby.

Z czego powinien być zbudowany domek dla owadów?

Idealne domki dla owadów wykonane są w pełni z naturalnych materiałów. Warto pamiętać, że w zależności od rodzaju materiału zamieszkają w nim różne gatunki owadów. Oczywiście najlepiej sprawdzą się domki, do których mogą wprowadzić się różne gatunki pożytecznych owadów, a więc słoma, szyszki, fragmenty kory, gałązki i patyki. Dobrze sprawdzają się również grube, ponacinane gałęzie oraz cegły.

Domki dla owadów – DIY czy gotowe?

Hotele dla owadów można wykonać samodzielnie, jednak jest to zajęcie czasochłonne, a zebranie wszystkich odpowiednich materiałów może być utrudnione. Zdecydowanie łatwiej i szybciej jest kupić gotowe domki dla owadów. Dodatkowo zyskujemy pewność, że są one w pełni bezpieczne dla owadów.

Domek dla owadów
Domek dla owadów
Domek dla owadów pożytecznych do postawienia w ogrodzie. Jego wymiary to: wysokość 48 cm, szerokość 36 cm i głębokość 16 cm. Waga domku to 8 kg.
Przejdź do sklepu online

Gdzie ustawić domki dla owadów?

Hotel dla owadów warto ustawić na uboczu tak, aby ludzie i owady nie wchodzili sobie w drogę. Powinno być to również miejsce osłonięte od wiatru i deszczu, aby domek faktycznie stanowił bezpieczne schronienie. Najkorzystniej domki dla owadów zawieszać pod szeroką rynną, pod dachem, w altanie lub pomiędzy drzewami.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: ivabalk/Pixabay ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)

 

Ważne tematy
Lista zakupów
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu