Logo
Logo

Domki dla owadów | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Domki dla owadów stały się niezwykle popularne, pozwalają na wspaniałe ugoszczenie pożytecznych owadów i zbliżenie się do natury. Ogród pełen owadów lepiej się rozwija, a roślinność jest silniejsza i lepiej chroniona przed chorobami i szkodnikami. Kluczowe jest prawidłowe ustawienie domku oraz jego odpowiedni wybór.

Spis treści
Domek dla owadów w ogrodzie
Materiały i wykonanie
Gotowy domek ze sklepu – zalety
Najlepsze miejsce na domek dla owadów

Dlaczego warto stawić domki dla owadów w ogrodzie?

Owady, nie tylko te zapylające są bardzo ważną częścią ekosystemu i bez nich wiele gatunków roślin by wymarło. Warto bowiem pamiętać, że jedynie około 3% owadów to szkodniki, a pozostałe 97% jest kluczowe dla przetrwania ekosystemu. Oprócz tego wiele gatunków owadów pomaga ludziom w pielęgnacji ogrodów – np.:

  • biedronki, trzmiele i muchówki to naturalni wrogowie mszyc, mączlików i niektórych gatunków gąsienic;
  • owady zapylające są niezbędne do uzyskania wspaniałych plonów;
  • wraz ze wzrostem bioróżnorodności w ogrodzie poprawie ulega nie tylko zdrowie roślin ale też jakość gleby.

Z czego powinien być zbudowany domek dla owadów?

Idealne domki dla owadów wykonane są w pełni z naturalnych materiałów. Warto pamiętać, że w zależności od rodzaju materiału zamieszkają w nim różne gatunki owadów. Oczywiście najlepiej sprawdzą się domki, do których mogą wprowadzić się różne gatunki pożytecznych owadów, a więc słoma, szyszki, fragmenty kory, gałązki i patyki. Dobrze sprawdzają się również grube, ponacinane gałęzie oraz cegły.

Domki dla owadów – DIY czy gotowe?

Hotele dla owadów można wykonać samodzielnie, jednak jest to zajęcie czasochłonne, a zebranie wszystkich odpowiednich materiałów może być utrudnione. Zdecydowanie łatwiej i szybciej jest kupić gotowe domki dla owadów. Dodatkowo zyskujemy pewność, że są one w pełni bezpieczne dla owadów.


Domki dla owadów
Domek dla owadów pożytecznych to konstrukcja z daszkiem do postawienia w ogrodzie. Dzięki zastosowaniu różnorodnych surowców domki wabią do siebie trzmiele, pszczoły, łowiki, murarki i wiele innych gatunków owadów pożytecznych.
Przejdź do sklepu online

Gdzie ustawić domki dla owadów?

Hotel dla owadów warto ustawić na uboczu tak, aby ludzie i owady nie wchodzili sobie w drogę. Powinno być to również miejsce osłonięte od wiatru i deszczu, aby domek faktycznie stanowił bezpieczne schronienie. Najkorzystniej domki dla owadów zawieszać pod szeroką rynną, pod dachem, w altanie lub pomiędzy drzewami.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: ivabalk / Pixabay ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Domki dla owadów | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Domki dla owadów | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)