Dlaczego warto mieć domki dla owadów pożytecznych w swoim ogrodzie?
Domki dla owadów (nazywane dumnie hotelami) to doskonała kryjówka dla małych zwierząt. W wypielęgnowanych ogrodach, bez zarośli, chwastów i chaszczy, trudno znaleźć im odpowiednie miejsca do zimowania. Kiedyś owady zimowały w słomianych strzechach, szparach w murze i stertach patyków, dzisiaj nie ma dla nich zbyt wielu bezpiecznych miejsc.
Hotele imitują naturalne warunki, stanowiąc doskonałe miejsce schronienia dla wielu gatunków pożytecznych owadów zapylających - np. motyli, trzmieli i pszczół oraz drapieżnych (zjadających szkodniki) - np bzygów, biedronek, łowików, złotooków, chrząszczy biegaczowatych.
I choć domki te nie zastąpią w pełni owadom ich naturalnych kryjówek, to mogą w pewnym stopniu przyczynić się do zwiększenia szansy ich przetrwania i zasiedlenia naszego ogrodu. Domki dla owadów to inkubator i hibernakulum owadziej bioróżnorodności, która będzie miała pozytywny wpływ na jakość naszego ogrodu. Bez pożytecznych owadów nie będzie zapylania i owocowania, a szkodniki będą rozwijać się bez przeszkód!
Kiedy domki będą potrzebne owadom?
Schronienia są potrzebne pożytecznym owadom przede wszystkim do dwóch celów - bezpiecznego zimowania oraz złożenia jaj, dlatego najlepiej jest je ustawić w ogrodzie na początku (wczesną wiosną) lub na końcu sezonu (jesienią). Jeśli domki będą ładnie wyglądać, to powinny pozostać w ogrodzie na stałe, gdyż także latem owady szukają w nich miejsca na bezpieczne nocowanie i schronienie przed upałem, zimnem, deszczem i drapieżnikami.
Jak i z czego zrobić domki dla owadów pożytecznych?
Materiał do budowy hoteli dla owadów nie jest ani drogi, ani trudny do zdobycia. Wystarczy tylko zrobić porządek w komórce i wykorzystać niektóre zbędne materiały budowlane i resztki z ogrodu. Doskonale sprawdzą się cegły dziurawki, stare gliniane doniczki, słoma, patyki, szyszki, łodygi trzciny, pędy bambusa, a także ponawiercane drewniane pniaki i niemalowane deski. Otwory w pędach i pniakach powinny mieć otwory o średnicy 10-12 mm i głębokości ok. 10 cm.
Puste łodygi pędów trzciny i bambusa to doskonałe miejsce dla murarek - pożytecznych dzikich pszczół samotnic. Samice w rurkowatych otworach składają jaja i “murują” wyjście, by zapewnić im bezpieczeństwo, od wylęgu, do przepoczwarzenia w formę dorosłą. Choć dzikie pszczoły nie produkują miodu, to są pożyteczne, bo bardzo skutecznie zapylają kwiaty. Nie tworzą licznych społeczności, bo żyją samotnie. Nie są też groźne dla ludzi (nie żądlą)! |
Gdzie ustawić domki, by służyły owadom pożytecznym?
Jeśli domki zostaną ustawione w miejscach nieprzyjaznych dla owadów, to nigdy nie zostaną zasiedlone! Samo zbudowanie hotelu i ustawienie go w ogrodzie nie zagwarantuje, że owady się w nim pojawią czy zostaną. W miejscach, gdzie nie ma roślin, nie będzie też zwierząt. W okolicy hotelu zostaw więc niekoszoną trawę, chwasty, zarośla dla gąsienic i chrząszczy, a dla zapylaczy posadź kwitnące rośliny pożytkowe (nektaro- i pyłkodajne). Ustaw domek w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru i deszczu, najlepiej o ekspozycji południowej lub południowo-zachodniej.
Źródło: Jesienne porady ogrodowe, magazyn Budujemy Dom 9/2017, tekst: Paweł Romanowski, film: Syngenta, zdjęcie tytułowe: fottoo / Fotolia.com |