Dlaczego warto stawić domki dla owadów w ogrodzie?
Owady, nie tylko te zapylające są bardzo ważną częścią ekosystemu i bez nich wiele gatunków roślin by wymarło. Warto bowiem pamiętać, że jedynie około 3% owadów to szkodniki, a pozostałe 97% jest kluczowe dla przetrwania ekosystemu. Oprócz tego wiele gatunków owadów pomaga ludziom w pielęgnacji ogrodów – np.:
- biedronki, trzmiele i muchówki to naturalni wrogowie mszyc, mączlików i niektórych gatunków gąsienic;
- owady zapylające są niezbędne do uzyskania wspaniałych plonów;
- wraz ze wzrostem bioróżnorodności w ogrodzie poprawie ulega nie tylko zdrowie roślin ale też jakość gleby.
Z czego powinien być zbudowany domek dla owadów?
Idealne domki dla owadów wykonane są w pełni z naturalnych materiałów. Warto pamiętać, że w zależności od rodzaju materiału zamieszkają w nim różne gatunki owadów. Oczywiście najlepiej sprawdzą się domki, do których mogą wprowadzić się różne gatunki pożytecznych owadów, a więc słoma, szyszki, fragmenty kory, gałązki i patyki. Dobrze sprawdzają się również grube, ponacinane gałęzie oraz cegły.
Domki dla owadów – DIY czy gotowe?
Hotele dla owadów można wykonać samodzielnie, jednak jest to zajęcie czasochłonne, a zebranie wszystkich odpowiednich materiałów może być utrudnione. Zdecydowanie łatwiej i szybciej jest kupić gotowe domki dla owadów. Dodatkowo zyskujemy pewność, że są one w pełni bezpieczne dla owadów.
Gdzie ustawić domki dla owadów?
Hotel dla owadów warto ustawić na uboczu tak, aby ludzie i owady nie wchodzili sobie w drogę. Powinno być to również miejsce osłonięte od wiatru i deszczu, aby domek faktycznie stanowił bezpieczne schronienie. Najkorzystniej domki dla owadów zawieszać pod szeroką rynną, pod dachem, w altanie lub pomiędzy drzewami.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: ivabalk / Pixabay ed.
Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!