Pysznogłówka BEE HAPPY

pysznogłówka Monarda BEE HAPPY Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Pysznogłówka to aromatyczna i miododajna bylina pochodząca z Ameryki Północnej. Jest rośliną leczniczą i ozdobną, uprawianą w ogrodach ze względu na purpurowe kwiaty, masowo oblatywane przez owady zapylające. Jedną z godnych polecenia odmian o purpurowoczerownych kwiatach jest BEE HAPPY – poznaj jej zalety!

Posłuchaj
00:00
25
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Pysznogłówka (Monarda) BEE HAPPY charakteryzuje się zwartym, kompaktowym pokrojem oraz wyższą tolerancją na porażenie przez mączniaka, w porównaniu do innych starszych kultywarów tego gatunku.

Odmiana BEE HAPPY tworzy krótkie podziemne kłącza, za pomocą których się rozrasta. W sprzyjających warunkach może być ekspansywna. Wiosną z kłączy wyrastają proste, czterokanciaste, ulistnione łodygi.

Liście pysznogłówki BEE HAPPY są ciemnozielone, zaostrzone na wierzchołkach, ułożone w parach naprzeciw siebie oraz nakrzyżlegle, po roztarciu intensywnie pachną. Same kwiaty są dosyć małe, rurkowate, dwuwargowe, purpurowoczerwone, mają od 2,5 do 4 cm długości, są zebrane w główkowate kwiatostany na szczytach łodyg oraz w kątach górnych liści.

pysznogłówka Monarda BEE HAPPY Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Kwiatostany odmiany BEE HAPPY od spodu są ozdobione purpurowozielonymi, całobrzegimi podsadkami – wybarwionymi liśćmi podkwiatostanowymi, przypominającymi płatki kwiatów. Roślina dorasta do 70 cm wysokości, kwitnie obficie od czerwca do sierpnia.

Po ścięciu przekwitłych kwiatostanów ponownie zakwita. Kwiaty są odwiedzane przez pszczoły, trzmiele, ćmy i motyle.

Uprawa i wymagania

Pysznogłówka jest rośliną łatwą w uprawie. Preferuje gleby przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Jest odporna na mróz. Co kilka lat wymaga podzielenia i przesadzenia na nowe miejsce.

Gdzie posadzić?

Odmiana BEE HAPPY polecana do sadzenia na rabatach o charakterze rustykalnym oraz w kompozycjach naturalistycznych, w ogrodach przydomowych, osiedlowych, na działkach oraz w zieleni publicznej. Można ją też uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Pysznogłówka ogrodowa Monarda ×hybrida

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści