Logo
Logo

Uniwersalne byliny do każdego ogrodu | Które posadzić na słońcu i w cieniu?

Masz wrażenie, że w Twoim ogrodzie nic nie wyrośnie? Oto dobra wiadomość: jest ogromna grupa roślin bezproblemowych! Jeśli postawisz na odpowiednie byliny i starannie je posadzisz, możesz zamienić dowolną część swojego ogrodu w zieloną oazę. I wcale nie trzeba będzie ich specjalnie pielęgnować!

Spis treści
Byliny na słońce Byliny do cienia Jak sadzić byliny?

Byliny na słoneczne, suche stanowiska

Jest wiele bylin, które najlepiej czują się w suchych i słonecznych miejscach. Wśród nich znajdziesz zarówno byliny pięknie kwitnące, jak i ozdobne z liści, np. trawy ozdobne. Mają różne sylwetki i kolory kwiatów, dlatego każdy znajdzie gatunek, który przypadnie mu do gustu. Wiele z nich można uprawiać w donicach na balkonach i tarasachSzałwia omszona (Salvia nemorosa), podobnie jak liliowiec ogrodowy (Hemerocallis) i kocimiętka (Nepeta) uwielbiają słońce. Jeśli będziesz przycinać te gatunki po kwitnieniu, odwdzięczą się kolejnymi kwiatami.

uniwersalne byliny do każdego ogrodu na słońce
Fot. iVerde
1 – szałwia omszona (Salvia nemorosa) 'Blauhugel', 2 – liliowiec (Hemerocallis), 3 – rozchodnik / rozchodnikowiec okazały (Seum Hylotelephium spectabile), 4 –  kocimiętka (Nepeta), 5 – trzęślica modra (Molinia caerulea)
 
 

Większość traw ozdobnych, w tym trzęślica modra (Molinia caerulea) i turzyca (Carex), lubi dobrze nasłonecznione i suche stanowiska. Można je wykorzystać do posadzenia między roślinami kwitnącymi, a będą cieszyć oko od wiosny do późnej jesieni, a niekiedy nawet i zimą.

W ogrodach skalnych i na rabatach żwirowych w mocno nasłonecznionych stanowiskach warto sadzić ogrodowe sukulenty, np. mało kłopotliwe w uprawie rozchodnikowce (Sedum) czy rojniki (Sempervivum). Posadzone między kamieniami, w szczelinach murków lub wzdłuż ogrodowej ścieżki wyłożonej kamiennymi płytami dadzą sobie świetnie radę.

Rośliny na miejsca w krainie cienia

Byliny, które wolą cień, to przede wszystkim rośliny leśne o skromniejszych kwiatach, ale często bardzo efektownych liściach. Będą wspaniale prezentować się pod koronami drzew, w cieniu domu lub żywopłotu; jeśli postawisz na różny kształt i kolor liści oraz wysokość, możesz stworzyć ciekawą kompozycję. W cieniu sprawdzi się na przykład rdest (Persicaria), epimedium (Epimedium), kokorycz (Corydalis) lub Kokoryczka (Polygonatum). Dodatek w postaci kępy funkii czy paproci doskonale uzupełni nasadzenia z tych gatunków.

uniwersalne byliny do każdego ogrodu do cienia
Fot. iVerde
1 – rdest wężownik (Persicaria bistorta) 'Superba', 2 – epimedium wielkokwiatowe (Epimedium grandiflorum) 'Lilafee', 3 – kokorycz żółta (Corydalis lutea)

Uważne sadzenie bylin

Jeśli chcesz, aby rośliny zadomowiły się w ogrodzie na dobre i rosły zdrowo, zapewnij bylinom dobry start w czasie sadzenia. Wykop dołek ponad dwa razy większy od bryły korzeniowej kupionej sadzonki. Spulchnij ziemię na dole i dookoła dołka. Wypełnij go taką ilością ziemi, aby roślina znajdowała się nieco głębiej niż w doniczce, w której została kupiona.

Pamiętaj, aby dobrać odpowiedni rodzaj podłoża dla sadzonego gatunku. Sprawdź wymagania w sieci lub spytaj sprzedawcy podczas zakupu.

Roślinę po posadzeniu obficie podlej i w kolejnych tygodniach kontroluj poziom wilgoci podłoża; zwłaszcza, jeśli sadzić w latem i gdy nie występują opady deszczu. Odpowiednio posadzona bylina będzie się co roku, wiosną odradzać.

 
 

Warstwa ściółki

Ważną rzeczą, jeśli chodzi o pielęgnację bylin, jest umieszczanie wokół rośliny materiału roślinnego, aby utworzyć warstwę ściółki. Warstwa ściółki (opadłe liście z drzew liściastych, skoszona trawa, kora) chroni bryły korzeniowe roślin przed zimnem oraz upałem i zapobiega jej wysychaniu. Nie pozwala również rozrastać się chwastom. Poprawia też strukturę gleby i dostarcza do podłoża próchnicy.

Źródło: iVerde

Autor
Uniwersalne byliny do każdego ogrodu | Które posadzić na słońcu i w cieniu?
Uniwersalne byliny do każdego ogrodu | Które posadzić na słońcu i w cieniu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu